Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
JSA
|

Fundusz Wsparcia Kultury. Kult, Krystyna Janda, Bracia Golec. Ile dostali artyści?

9
Podziel się

Fundusz Wsparcia Kultury przeznaczył blisko 400 mln zł na pomoc rodzinej branży artystycznej w czasie pandemii. Na liście podmiotów, które otrzymały pomoc w ramach wsparcia resortu kultury znalazły się również popularne zespoły, w tym m.in. Golec uOrkiestra czy discopolowa grupa Bayer Full.

Fundusz Wsparcia Kultury. Kult, Krystyna Janda, Bracia Golec. Ile dostali artyści?
Fundusz Wsparcia Kultury. Kult, Krystyna Janda, Bracia Golec. Ile dostali artyści? (ONS)
bDTpmAol

Fundusz Wsparcia Kultury. Kult, Krystyna Janda, Bracia Golec. Kto ile dostał?

Fundusz Wsparcia Kultury budzi od wielu dni wiele emocji wśród komentatorów. Wśród beneficjentów programu znalazły się m.in. firmy świadczące usługi zaplecza scenotechnicznego, w tym spółka Golec Fabryka, należąca do Łukasza i Pawła Golców (prawie 1,9 mln zł na pomoc w przetrwaniu pandemii). Pieniądze trafiły także na konta zespołów Disco Polo - m.in. Bayer Full (550 tys. zł) czy Weekend (550 tys. zł).

Wsparcie otrzymały także teatry Krystyny Jandy. Jak wskazała sama aktorka w rozmowie z Wirtualną Polską, władze placówek wnioskowały o 5,8 mln zł, czyli tyle , ile miały wynieść straty z powodu pandemii. Ostatecznie teatry otrzymały 1,8 mln zł wsparcia.

bDTpmAon
Zobacz także: Pieniądze dla artystów. Burza po decyzji ministerstwa kultury. Bartosz Arłukowicz bezlitosny dla Piotra Glińskiego

Po przeciwnej stronie znalazł się m.in. zespół Kult, który wskazał za pośrednictwem facebooka, że są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej.

- Rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy - czytamy na profilu facebookowym zespołu.

bDTpmAot

Fundusz Wsparcia Kultury. Kontrowersje wokół programu

Artyści i ludzie kultury w związku z pandemią zostali na wiele miesięcy pozbawieni możliwości wykonywania swojej pracy i zarabiania pieniędzy. Fundusz Wsparcia Kultury miał być odpowiedzią rządu w formie wsparcia finansowego ze specjalnego funduszu. Pieniądze zostały przyznane i jest afera.

Przypomnijmy, że Fundusz Wsparcia Kultury skierowany był w dużej mierze na pomoc teatrom, filharmoniom, oświetleniowcom, firmom nagłaśniającym koncerty czy ośrodom kultury. Program wzbudził jednak niemałe kontworesje, wszystko z powodu środków przeznaczonych na pomoc dla popularnych zespół jak Bayer Full, który polscy podatnicy wspomogli kwotą 550 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTpmAoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Romek
5 miesięcy temu
Prezes w porozumieniu z Kurskim podzielił ha ha. Ale obciach.
Adam
5 miesięcy temu
Kpina
Pan Bankier
5 miesięcy temu
Pielęgniarkom dajcie!
bDTpmAoP
myśliciel
5 miesięcy temu
Ten kto rozpatrywal wnioski osób i podmiotów z branży szeroko rozumianej kultury powinien zajrzeć do ich dochodów za 2019 rok podanych do urzędu skarbowego do opodatkowania i na tej podstawie wskazać potrzebujących np. Oswietleniowcow zamiast grupy muzyczne które zarobiły miliony i z dużym prawdopodobieństwem mają złotówki na prąd, gaz i chleb że smalcem...
KaM
5 miesięcy temu
Najpopularniejsi artyści (których roczne przychody przekroczyły x) nie powinni dostać nic. Jeśli do tej pory nie udało się im odłożyć pieniędzy, bo prowadzili zbyt wystawne życie, to ich problem a nie podatników. Dlaczego Kowalski zarabiający średnią krajową ma utrzymywać artystę który ma kilka fur w garażu??? Nie więcej niż minimalną krajową powinni otrzymać pracownicy obsługi planu, etc. Wsparcie powinny otrzymać placówki kulturalne. Niestety rząd nie jest w stanie wypracować sensownego algorytmu alokacji i nawet na to nie liczę...