Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Fundusz Wsparcia Kultury. "Rozliczymy każdą złotówkę" - opowiada organizatorka koncertów

110
Podziel się

Fundusz Wsparcia Kultury miał pomóc branży artystycznej w ciężkich czasach. W atmosferze skandalu wypłaty jednak wstrzymano. Agencja Marty Nizio miała otrzymać 460 tys. zł. Tłumaczy, że kwota nie jest przypadkowa, a pieniądze mogą uratować dziesiątki miejsc pracy.

Fundusz Wsparcia Kultury. "Rozliczymy każdą złotówkę" - opowiada organizatorka koncertów
Wicepremier Piotr Gliński wstrzymał wypłaty dla artystów (PAP, Tomasz Gzell)
bDToHiJN

Kiedy ruszą wypłaty dla artystów z Funduszu Wsparcia Kultury? Tego na razie nie wiadomo. Wstrzymano je w atmosferze skandalu - gdy okazało się, że gigantyczne środki mają trafić do np. twórców muzyki disco-polo.

W resorcie kultury zwołano awaryjne spotkanie na temat wypłat. Jak wynika z komunikatu ministerstwa, żadne decyzje jednak na nim nie zapadły. Kolejne spotkanie zapowiedziane jest na wtorek.

Co na to artyści i przedstawiciele branży kulturalnej? Marta Nizio, właścicielka agencji artystycznej Bashesh, mówi w rozmowie z money.pl, że oficjalnie nie dostała nigdy potwierdzenia, że pieniądze mają trafić do jej firmy. Tym bardziej nie dostała też informacji o tym, że wypłaty zostały wstrzymane. O tym, że znalazła się wśród beneficjentów programu, dowiedziała się z listy ministerstwa.

bDToHiJP
Zobacz także: Fundusz Wsparcia Kultury. Piotr Gliński wstrzymał pieniądze dla artystów. "Nie było nacisków"

- My też nic nie wiemy. W systemie do zgłaszania się do programu widać tylko, że nasze zgłoszenie czeka na akceptację. Jednym słowem - nie wiemy, na czym stoimy - opowiada menedżer artysty z listy beneficjentów, który również znalazł się na liście.

bDToHiJV

Marta Nizio uzbraja się tymczasem w cierpliwość. - Na ten moment nie liczymy pieniędzy, których nie mamy i skupiamy się na innych zadaniach - mówi w rozmowie z money.pl.

"To nie są pieniądze na nic"

Artystów i ich menedżerów, z którymi rozmawiamy, irytują komentarze, że pomoc została przyznana "prorządowym artystom". - Proszę obejrzeć profile społecznościowe co poniektórych beneficjentów. Widać tam błyskawice ze Strajku Kobiet, krytyczne posty wobec PiS, antyrządowe memy... To są ci prorządowi artyści? - pyta jeden z menedżerów artysty, do którego ma trafić pomoc.

Marta Nizio miała dostać 458 tys. zł. z Funduszu. Zapewnia, że składając wniosek, trzeba było przedstawić bardzo konkretne wyliczenia.

bDToHiJW

- Wnioskowaliśmy o refundację części utraconych przychodów. To by pozwoliło nam na utrzymanie miejsc pracy przez kilka miesięcy oraz na odłożenie w czasie zerowania poduszki finansowej, którą gromadziliśmy przez kilka lat - opowiada szefowa agencji Bashesh.

- Wnioskowaliśmy też o pomoc w realizacji kilku projektów, dzięki którym wynagrodzenie może dostać bezpośrednio 30 osób. Do tego dojdą też kontrahenci, którzy też przecież zatrudniają ludzi - mówi money.pl Nizio. Te projekty artystyczne mają być zrealizowane do końca roku.

Jak dodaje, kwota, o którą wnioskowała, musiała być poparta odpowiednimi wyliczeniami. - Oczywiście z każdej wydanej złotówki z Funduszu trzeba się będzie rozliczyć, przedstawić odpowiednie dokumenty. Podobnie jak w przypadku innych dofinansowań, prowadzimy bardzo szczegółowe wyliczenia - dodaje.

Resort grozi palcem

Resort kultury z kolei przypomina, że większość instytucji kulturalnych "ma budżety oparte o dochody ze sprzedaży biletów". "I to właśnie brak tych dochodów Fundusz ma pokrywać". Resort przestrzega też twórców, którzy chcieliby wykorzystać pieniądze na inne cele, niż te, które zostały wskazane w dokumentach. Mówi, że artyści mogą się spodziewać kontroli, które mogą skutkować "decyzją o konieczności zwrotu środków".

bDToHiJX

Z opublikowanej przez ministerstwo listy wynika, że do największych beneficjentów Funduszu zaliczają się twórcy muzyki popularnej, na przykład disco polo. 550 tys. zł miało trafić do zespołu Bayer Full, niewiele mniej - do zespołu Weekend. Na liście wsparcia, z ok. 800 tys. zł, znalazł się też Cyrk Korona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDToHiKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
Mann
5 miesięcy temu
Skandalem jest, że pracownicy Ministerstwa Kultury nie rozróżniają przychodu od dochodu. Druga sprawa znani artyści powinni otrzymać maksimum 10-20% tego co otrzymali teraz. Prywatne teatry tak jak Jandy już otrzymały wsparcie od gmin oraz w wyniku zbiórek internetowych. Te kwoty powinny być odliczone. Nie może być podwójnego finansowania.
Ola
5 miesięcy temu
Obniżano nam wypłaty, brakowało na spłatę kredytu ! Nauczycielom dano ...500 zł na zakup sprzętu do zdalnego nauczania !!! A ,,artystom,, - miliony !!! Co się w tym naszym Kraju dzieje ?!
Pieniądze za ...
5 miesięcy temu
Właśnie obejrzałem w TV jak ludzie umierają w szpitalach bez opieki, bez podania leków czy środków znieczulających, nie mogąc doprosić się godzinami o cokolwiek. To krew na rękach rządu, nie ma ważniejszych spraw niż ci ludzie. Wszyscy są za życiem ale jak trzeba to życie ratować, dać pieniądze, leki, pomóc to nie ma nikogo. Gdzie Godek i inne organizacje, gdzie kościół, gdzie odpowiedzialni ludzie, którzy biorą za to kasę. Odpowiem, sądząc z obrazków w TV, maja to w d... .
bDToHiKr
Myszka
5 miesięcy temu
Proponuję tych celebrytów i artystów z Bożej łaski, nie oglądać ,nie kupować ich płyt. Pazerność tych ludzi jest przerażająca. Szokujące jest ,że ludzie ci zarabiający takie pieniądze ogromne , śpiący na pieniądzach wyciągają jeszcze łapska w sytuacji jaka jest.
wolnego
5 miesięcy temu
Mi dajcie pół bańki, będę je wydawał w sklepach i ratował miejsca pracy. Żenujące tłumaczenie. Jak wam biznes nie idzie - to na zasiłek i czekać na koniec epidemii, a nie 500 000 zł. za nic. Ktoś na to musiał pracować, a jeszcze musi być torturowany disco polo.
...
Następna strona