Trwa ładowanie...
bDJJFxOt

Notowania

Fundusz Wsparcia Kultury – Wszystkie wiadomości

52
25.02.2021 19:44

SEJM
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury. Piotr Gliński wytłumaczy się w Sejmie, wniosek poparła Solidarna Polska

Solidarna Polska zaskakująco zagłosowała za wnioskiem Koalicji Obywatelskiej. Oznacza to, że wicepremier Piotr Gliński zda w Sejmie sprawozdanie z tego, jak przyznawane były rekompensaty z Funduszu Wsparcia Kultury. "Zjednoczona Prawica trwa" - przekonuje partia Zbigniewa Ziobry.

1.9K
02.02.2021 18:21

MEDIA
 / 
Będzie podatek od mediów. Rząd ujawnił szczegóły

Projekt w sprawie nowego podatku - nazwanego już opłatą od mediów - pojawił się we wtorek po południu w wykazie prac legislacyjnych rządu. Pieniądze z tej daniny będą dzielone między NFZ, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo tworzony fundusz wsparcia kultury w obszarze mediów.

174
22.12.2020 16:24

IMPREZA
 / 
Sławomir o dotacjach z rządu. "To nie są pieniądze dla artystów"

Artyści nie występują, więc nie mają pieniędzy. - Bardzo dużo pracowaliśmy, więc mieliśmy jakieś oszczędności. Bardzo dużo zainwestowaliśmy w nagranie płyty, wierzymy, że wszystko wróci do normalności, będziemy mogli grać dużo. Może obecnie nie zarabiamy, ale to, co zrobiliśmy, to jest jakaś inwestycja na przyszłość. Mamy nadzieję, że ta płyta znowu da dużo radości, że będziemy mogli jeździć po Polsce i ją grać - powiedział w programie "Newsroom" muzyk i aktor Sławomir. Wtórowała mu życiowa i sceniczna partnerka - Kajra. - Nie próbujemy niczego udowadniać tą płytą. To płynie z naszego serducha. Tak słyszymy, mamy tak szerokie horyzonty. Staraliśmy się tam wrzucić wszystko co najlepsze, ta płyta daje nam dużo radości - podkreśliła. Pytani o zamieszanie wokół Funduszu Wsparcia Kultury, Sławomir odparł, że nie starali się o dofinansowanie. - Media niedokładnie wyjaśniły, na co idą te pieniądze i kto się o nie stara. To nie są pieniądze dla artystów, tylko na wypłaty dla pracowników, dla tych osób, które zostały przez rok bez pracy i możliwości zarobkowania. Jeśli komuś udało się takie pieniądze uzyskać, to przede wszystkim osoby, które odprowadziły duże podatki i miały takie przychody. Nie powinno być takiej nerwówki, są osoby, które potrzebują wsparcia. Ci ludzie, którzy na nas pracują. My jesteśmy na froncie, a na tyłach są osoby, których nie widać, a ciężko na to pracują - podkreślił Sławomir.

155
07.12.2020 8:04

FUNDUSZ WSPARCIA KULTURY
 / 
Gliński tnie dotacje dla artystów. Najbardziej pokrzywdzone są teatry Krystyny Jandy

Dla instytucji kultury pieniądze ze specjalnego Funduszu miały być kołem ratunkowym w trudnych czasach. Niemal 3 tygodnie po publikacji budzącej wątpliwości listy, artyści wciąż czekają na przelew. Wielu już wie, że będzie niższy niż się spodziewali.

14
26.11.2020 13:14

PIENIĄDZE
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury i miliony dla zespołów disco polo. Gliński: nie mam z tym problemu

Kontrowersje po przyznaniu gigantycznych kwot z Funduszu Wsparcia Kultury m.in. zespołom disco polo. Wicepremier Gliński pytany o właśnie te zespoły, odpowiada: "Nie mam z tym problemu".

bDJJFxOv
140
25.11.2020 13:54

PIENIĄDZE DLA ARTYSTÓW
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury. Po weryfikacji kwoty dofinansowań obniżone

"Podczas powtórnej weryfikacji aplikacji do Funduszu Wsparcia Kultury poddano analizie m.in. zgodność oświadczeń składanych przez beneficjentów z ich faktycznym profilem działalności" - stwierdza Ministerstwo Kultury.

9
17.11.2020 16:04

KORONAWIRUS
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury. Kult, Krystyna Janda, Bracia Golec. Ile dostali artyści?

Fundusz Wsparcia Kultury przeznaczył blisko 400 mln zł na pomoc rodzinej branży artystycznej w czasie pandemii. Na liście podmiotów, które otrzymały pomoc w ramach wsparcia resortu kultury znalazły się również popularne zespoły, w tym m.in. Golec uOrkiestra czy discopolowa grupa Bayer Full.

277
17.11.2020 6:03

KRYZYS
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury. "Jestem gitarzystą, a nie skrzypkiem na dachu"

Na razie polscy twórcy nie zobaczą ani złotówki z Ministerstwa Kultury. Po aferze z listą beneficjentów, wypłata środków została wstrzymana. A kto trafił na tę listę? M.in. znani artyści estradowi, firmy handlowe, transportowe czy takie, które działają na styku kilku branż, jak np. Dach-Complex i Usługi Artystyczne Michała Bartosiaka.

132
16.11.2020 21:01

FUNDUSZ WSPARCIA KULTURY
 / 
Dotacje dla muzyków. "Sumienie by mi nie pozwoliło"

Sumienie by mi nie pozwoliło - tak Paweł Kukiz komentuje sięganie przez artystów estradowych po wsparcie z ministerstwa kultury. Ocenił, że lepiej sprzedać samochód i z tego żyć, niż "celować w kolejne trzy samochody" kosztem słabo zarabiających przedstawicieli zawodów medycznych.

bDJJFxOB
110
16.11.2020 16:13

FUNDUSZ WSPARCIA KULTURY
 / 
Fundusz Wsparcia Kultury. "Rozliczymy każdą złotówkę" - opowiada organizatorka koncertów

Fundusz Wsparcia Kultury miał pomóc branży artystycznej w ciężkich czasach. W atmosferze skandalu wypłaty jednak wstrzymano. Agencja Marty Nizio miała otrzymać 460 tys. zł. Tłumaczy, że kwota nie jest przypadkowa, a pieniądze mogą uratować dziesiątki miejsc pracy.

213
16.11.2020 15:13

GRZEGORZ MARKOWSKI
 / 
540 tys. zł dla menedżer Perfectu. Piotr Gliński komentuje

Agencja odpowiadająca za management zespołu Perfect ma dostać 540 tys. zł z Funduszu Wsparcia Kultury. Zespół podkreśla, że do niego te pieniądze nie trafią i nie ma zamiaru starać się o dotację. - To nie tylko dla właściciela firmy, ale też dla pracowników. To idzie na przeżycie tej firmy - mówił w programie Newsroom WP minister kultury Piotr Gliński. Po wybuchu afery wokół kwot, jakie dostaną m.in. niektóre zespoły disco polo, ministerstwo zdecydowało się wstrzymać wypłaty i jeszcze sprawdzić wnioski. - Weryfikujemy działalność tych firm. Jeśli działają w kulturze, to mają prawo otrzymać takie samo wsparcie, jak wszystkie inne. To są pieniądze na podtrzymanie istnienia branży, która od marca była zamknięta i pewnie będzie jeszcze zamknięta jakiś czas - tłumaczył.

11
16.11.2020 14:34

GOSPODARKA
 / 
Afera z pieniędzmi dla artystów. Piotr Gliński się tłumaczy

Minister kultury Piotr Gliński był w młodości był kaskaderem. Czy po aferze wokół beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury (niektóre zespoły disco polo miały dostać nawet pół miliona złotych) czuje się jak poturbowany kaskader i dlatego wstrzymał wypłatę środków? - W pewnym sensie tak, natomiast myślę, że to wynika z niezrozumienia całego mechanizmu - mówił Gliński w programie Newsroom WP. - To jest fundusz, który służy wsparciu bardzo ważnego sektora gospodarki, który był pierwszy zamknięty i pewnie jako ostatni zostanie otwarty. Tego typu pomoc dla gospodarki w całej Europie polega na tym, że opieramy się na deklaracjach aplikujących i jak najszybciej przekazujemy wsparcie. Te pieniądze nie idą na prywatne konta celebrytów, a mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty kwalifikowane - wyjaśniał.

130
16.11.2020 12:14

RAFAŁ SONIK
 / 
Pieniądze od rządu dla muzyków. Znany przedsiębiorca komentuje

Rząd chce rozdysponować 400 mln zł w ramach wsparcia dla artystów. Pierwotnie zespoły Bayer Full i Weekend miały dostać po ponad pół miliona złotych. Duże kwoty miały też dostać inne "grube ryby", co wywołało oburzenie opinii publicznej. Z tego powodu resort kultury ogłosił, że lista beneficjentów zostanie zweryfikowana i wstrzymał wypłaty. - Nie jestem psem ogrodnika i nikt z nas nie powinien być. Jeśli komuś dzieje się źle, to w odruchu solidarności jako państwo i społeczeństwo powinniśmy pomagać i na to przyzwalać. Oczywiście kontrolując, żeby ten proces był uczciwy, transparentny, po prostu przyzwoity. I myślę, że mechanizmy kontroli, choćby poprzez media i opinię publiczną, działają - oceniał w programie "Money. To się liczy" Rafał Sonik, przedsiębiorca i kierowca rajdowy.