Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Gliński tnie dotacje dla artystów. Najbardziej pokrzywdzone są teatry Krystyny Jandy

155
Podziel się

Dla instytucji kultury pieniądze ze specjalnego Funduszu miały być kołem ratunkowym w trudnych czasach. Niemal 3 tygodnie po publikacji budzącej wątpliwości listy, artyści wciąż czekają na przelew. Wielu już wie, że będzie niższy niż się spodziewali.

Gliński tnie dotacje dla artystów. Najbardziej pokrzywdzone są teatry Krystyny Jandy
(Flickr)
bDTHnweZ

Instytucje kultury już dawno powinny otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury. Po tym, jak media pisały o nieprawidłowościach na liście beneficjentów (m.in. wysokie dotacje dla zespołów muzycznych – nierzadko przekraczające wsparcie, na jakie mogły liczyć teatry), ministerstwo wstrzymało się z wypłatą.

Od niemal trzech tygodni trwa weryfikacja listy. Resort zapewnia, że dotyczyć ona będzie tylko niewielkiej części beneficjentów, a teatry i filharmonie nie ucierpią. Jednak dwa warszawskie teatry prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy dostały już nową decyzję, która zubożyła wsparcie o 450 tys. zł. Teatr Muzyczny w Gdyni dostanie 327 tys. zł mniej, a wrocławski Capitol o 230 zł mniej – czytamy w "Rzeczpospolitej".

bDTHnwfb

Obcięcie dotacji skrytykowała Krystyna Janda, która podejrzewa, że decyzja jest karą wymierzoną bezpośrednio w nią za krytykowanie rządu. Czy poza wyrażaniem niezadowolenia ci, którzy czują się pokrzywdzeni, mogą coś jeszcze zrobić? Nie. W ciągu dwóch dni od otrzymania decyzji muszą złożyć oświadczenie, czy się zgadzają czy nie. Sprzeciw może oznaczać, że jeszcze przez długie tygodnie instytucja zostanie bez wsparcia. A na to żadna sobie w tych warunkach nie może pozwolić.

Zobacz także: Money to się liczy: dr. Łukasz Zaborowski o kondycji portów lotniczych w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTHnwfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(155)
gosc
4 miesiące temu
glinski obcial teatrom na poczet discopolo i narodowi artysci polowcy dostana o tą roznice wiecej,ha,ha,ha .Golec orkiestra moze juz liczyc na 10 mln a swierzynski na 5 milionow,ha,ha,ha .Ale teraz nikt juz nie zobaczy tej listy ,to bedzie lista tajemnic
Ciezko
4 miesiące temu
Dotacje dla wszystkich- dla artystów, dla przedsiębiorców, dla lekarzy, dla nauczycieli. Tymczasem mnie- szaremu pracownikowi musi wystarczyć 2000 zł na wszystko. Za internet w tym mies zapłaciłam 120zl więcej (e-lekcje), do lekarza muszę iść prywatnie, za kurtkę która mogłam kupić w zeszłym roku za 250 zł w tym zapłacę 560(?!). Rozumiem wszystkich ale kto zrozumie mnie? Muszę mieć na wszystko bo iini mają ciężko a ja to niby .... rwa nie mam?!
Sądząc
4 miesiące temu
po wielkości dotacji to największym i najbardziej zasłużonym artystą dla polskiej kultury, jest gość który śpiewa "Majteczki w Kropeczki"
bDTHnwfD
bobo
4 miesiące temu
A czy ktoś widział jak wygląda budynek orkiestry Synfonia Varsowia na Grochowskiej? Obraz nędzy i rozpaczy. Budynek niedługo się rozsypie, a to jest zabytek!
Anna
4 miesiące temu
A ile dla pana Rydzyka.
...
Następna strona