Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Będzie podatek od mediów. Rząd ujawnił szczegóły

1880
Podziel się:

Projekt w sprawie nowego podatku - nazwanego już opłatą od mediów - pojawił się we wtorek po południu w wykazie prac legislacyjnych rządu. Pieniądze z tej daniny będą dzielone między NFZ, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo tworzony fundusz wsparcia kultury w obszarze mediów.

Będzie podatek od mediów. Rząd ujawnił szczegóły
(East News, Wojciech Strozyk)

Rząd najwyraźniej szuka źródeł finansowania coraz większych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia. W zapowiadanym projekcie nowy podatek nazywa "składką z tytułu reklamy". Będą nią objęte zarówno portale internetowe, jak i tradycyjne media, a także kina i np. firmy oferujące zewnętrzne nośniki reklam.

W przypadku reklamy internetowej opłata obejmie firmy, które globalnie osiągną przychód co najmniej 750 mln euro, a w Polsce mają dodatkowo co najmniej 5 mln euro obrotu. Składka z tytułu reklamy internetowej będzie wynosiła 5 proc. podstawy wymiaru składki, zaś podstawa wymiaru składki będzie wyliczana w oparciu o liczbę odbiorców reklam internetowych danego usługodawcy w Polsce.

Opłatą od reklamy konwencjonalnej zostaną objęte "podmioty będące dostawcami usług medialnych, nadawcami, podmiotami prowadzącymi sieci kin, podmiotami umieszczającymi reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcami, świadczącymi usługi reklamy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Składkę od reklamy tradycyjnej będą płacić te firmy, które osiągną przychody przekraczające kwotę 1 mln zł z tytułu nadawania reklamy w telewizji, radiu, wyświetlania reklamy w kinie oraz umieszczania reklamy na nośniku zewnętrznym reklamy. W przypadku reklamy zamieszczanej w prasie będzie to 15 mln zł;

Wysokość podatku będzie wyliczana w zależności od przychodów oraz od reklamowych towarów. W rządowym dokumencie jest mowa o "towarach kwalifikowanych".

Zobacz także: Polityka Nowej Szansy i działania ARP w ramach tarczy Antykryzysowej: kto może otrzymać wsparcie?

Jak pisaliśmy w poniedziałek, jeśli będą to kategorie "wywołujące skutki społeczne" (na przykład słodzone napoje, gry hazardowe), to stawka opłaty będzie wyższa. Mniej zapłacą natomiast małe media oraz wydawcy prasowi. Więcej o opłacie piszemy w tym tekście.

Połowę wpływów ze składek otrzyma NFZ, 35 proc. zostanie przekazane na rzecz Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, zaś 15 proc. otrzyma Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków.

Nawet 700 mln zł dla NFZ

"W związku z długofalowymi konsekwencjami pojawienia się i rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 oraz jego wpływem na zdrowie, ustawodawca  zaproponował, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia, z którego finansowane są świadczenia opieki zdrowotnej, zasilić dodatkowymi wpływami, których źródło stanowić będą składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej" – napisano w uzasadnieniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wpływy z podatku od reklamy mogą przekroczyć 1 mld zł rocznie. Rząd liczy, że dzięki nowej daninie do NFZ wpłynie dodatkowe 700 mln zł.

Rada Ministrów chciałaby przyjąć projekt w pierwszym kwartale 2021 roku.

Czy jest powstający Fundusz Wsparcia Kultury?

Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów będzie miał za zadanie "podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń w mediach, w szczególności cyfrowych", a także "analizę treści pojawiających się w mediach".

Ponadto, jak czytamy w założeniach do projektu ustawy określającej metody finansowania go, Fundusz ma na celu "wspieranie rozwoju mediów, promowanie dziedzictwa narodowego, polskiego dorobku kulturalnego i sportowego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1880)
rodak
3 lata temu
Nareszcie - Bardzo dobrze ! Przycisną tefaueny i inne wynalazki do ściany. - Niech wszyscy płacą, biedni nie są. Ja , po 8 latach wróciłem do Polski ze Szwecji.Tam tez jesteś nikim bo taka prawda, ale całkiem inne pieniądze i poziom życia. W Polsce już też widać dużo dobrych zmian , co da się zauważyć wśród znajomych czy sąsiadów. Na ulicach jest bezpiecznie i ludzie są bardzo życzliwi i uśmiechnięci , czego wcześniej trochę brakowało. Myślę , że jak tak będzie dalej to wiele państw będzie zazdrościć Polakom spokojnego życia w Polsce. Z moich obserwacji widzę , że dużo osób rząd krytykuje, ale kasę od rządu chętnie biorą ?! Ciężko to zrozumieć , przyrównując do tego co było kiedyś gdy rządziły tamte ekipy ?! Mam na myśli sld , psl czy platformę , okradali ludzi , państwo i nigdy nie było na nic pieniędzy. Teraz, PIS dobrze zarządza państwem, bo są pieniądze na wszystkie wydatki społeczne i ludziom się lepiej żyje, jakoś nie słyszę, że komuś czegoś brakuje. Brawo , tak trzymać rodacy.
Piotr
3 lata temu
czytając komentarze nie sposób nie zaóważyć że są pisane przez te same osoby używające innych podpisów w celu poparcia ustawy, ciągle pojawiają się w nich wstawki w stylo POco, kurna czy wyście zdurnieli sadząc, że ludzie są tak durni i tego nie zobaczą?
Megalodon
3 lata temu
Ja się pytam gdzie byliście , gdzie wasza pomoc z radia czy innych medii o dmuchaniu pustej pandemii Dlaczego nie mówiliście w radiu narodzie obudź się ! Dostaliście rykoszetem widocznie tak musiało być Pieniądze mieliście z reklam itp A ludzie tracili pracę , a wy w radio tralalala muzyka gra Teraz tez poczujecie ukłucie rządu Nie solidarowaliście się z narodem to teraz płaćcie za dupoliztwo
Salomon
3 lata temu
BRAWO nareszcie - jako pierwszy wypowiedział wojne złodziejom watowskim, cwaniakom okradającym nasze państwo i mediom które jako jedyne nie ucierpiały w ogóle finansowo więc małym procentem mogą się podzielić jakoś media milczały jak Tusk zabierał OFE więc ja będę milczał jak Premier zabierze mediom #muremzamorawieckim
Cer
3 lata temu
Może zamiast wyciągać łapę po 700 milionów dla NFZ od kin i mediów, które w pandemii cienko przędą, niech kurde nie dają 2 miliardów TVP i przekażą je NFZ?
...
Następna strona