Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Będzie podatek od mediów. Rząd ujawnił szczegóły

1880
Podziel się

Projekt w sprawie nowego podatku - nazwanego już opłatą od mediów - pojawił się we wtorek po południu w wykazie prac legislacyjnych rządu. Pieniądze z tej daniny będą dzielone między NFZ, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo tworzony fundusz wsparcia kultury w obszarze mediów.

Będzie podatek od mediów. Rząd ujawnił szczegóły
(East News, Wojciech Strozyk)
bDKrkTit

Rząd najwyraźniej szuka źródeł finansowania coraz większych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia. W zapowiadanym projekcie nowy podatek nazywa "składką z tytułu reklamy". Będą nią objęte zarówno portale internetowe, jak i tradycyjne media, a także kina i np. firmy oferujące zewnętrzne nośniki reklam.

W przypadku reklamy internetowej opłata obejmie firmy, które globalnie osiągną przychód co najmniej 750 mln euro, a w Polsce mają dodatkowo co najmniej 5 mln euro obrotu. Składka z tytułu reklamy internetowej będzie wynosiła 5 proc. podstawy wymiaru składki, zaś podstawa wymiaru składki będzie wyliczana w oparciu o liczbę odbiorców reklam internetowych danego usługodawcy w Polsce.

Opłatą od reklamy konwencjonalnej zostaną objęte "podmioty będące dostawcami usług medialnych, nadawcami, podmiotami prowadzącymi sieci kin, podmiotami umieszczającymi reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcami, świadczącymi usługi reklamy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

bDKrkTiv

Składkę od reklamy tradycyjnej będą płacić te firmy, które osiągną przychody przekraczające kwotę 1 mln zł z tytułu nadawania reklamy w telewizji, radiu, wyświetlania reklamy w kinie oraz umieszczania reklamy na nośniku zewnętrznym reklamy. W przypadku reklamy zamieszczanej w prasie będzie to 15 mln zł;

Wysokość podatku będzie wyliczana w zależności od przychodów oraz od reklamowych towarów. W rządowym dokumencie jest mowa o "towarach kwalifikowanych".

Zobacz także: Polityka Nowej Szansy i działania ARP w ramach tarczy Antykryzysowej: kto może otrzymać wsparcie?

Jak pisaliśmy w poniedziałek, jeśli będą to kategorie "wywołujące skutki społeczne" (na przykład słodzone napoje, gry hazardowe), to stawka opłaty będzie wyższa. Mniej zapłacą natomiast małe media oraz wydawcy prasowi. Więcej o opłacie piszemy w tym tekście.

bDKrkTiB

Połowę wpływów ze składek otrzyma NFZ, 35 proc. zostanie przekazane na rzecz Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, zaś 15 proc. otrzyma Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków.

Nawet 700 mln zł dla NFZ

"W związku z długofalowymi konsekwencjami pojawienia się i rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 oraz jego wpływem na zdrowie, ustawodawca  zaproponował, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia, z którego finansowane są świadczenia opieki zdrowotnej, zasilić dodatkowymi wpływami, których źródło stanowić będą składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej" – napisano w uzasadnieniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.

bDKrkTiC

Wpływy z podatku od reklamy mogą przekroczyć 1 mld zł rocznie. Rząd liczy, że dzięki nowej daninie do NFZ wpłynie dodatkowe 700 mln zł.

Rada Ministrów chciałaby przyjąć projekt w pierwszym kwartale 2021 roku.

Czy jest powstający Fundusz Wsparcia Kultury?

Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów będzie miał za zadanie "podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń w mediach, w szczególności cyfrowych", a także "analizę treści pojawiających się w mediach".

bDKrkTiD

Ponadto, jak czytamy w założeniach do projektu ustawy określającej metody finansowania go, Fundusz ma na celu "wspieranie rozwoju mediów, promowanie dziedzictwa narodowego, polskiego dorobku kulturalnego i sportowego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKrkTiW
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1880)
Bigi
miesiąc temu
Objął tu nie mieć wrażenia że rząd działa przeciwko Polakom?
Krakusa
miesiąc temu
Przypomnę ,że w 2016 r KE nie zgodziła się na opodatkowanie sieci handlowych mających sklepy wielkopowierzchniowe w Polsce i czerpiące olbrzymie zyski dla swoich państw z działalności gospodarczej , Po 3 latach TS UE wydał orzeczenie że zakaz KE był niezgodny z prawem ! Pamiętamy jaka była decyzja KE w sprawie polskich stoczni - nie można było dofinansować ich działalności , zostały zamknięte a ...niemieckie uniknęły tego losu !
Asd
miesiąc temu
Masakra ! = Jak dają na TVP 2 miliardy to rozwolnienie, ale jak chcą ukarać bogatych obcokrajowców którzy robią interesy w Polsce to be. Weźcie z tad POpristu wyjedzcie jeżeli nie popieracie interesów naszego Państwa. = Nikt nie będzie płakał, bo żadna strata - POżytek z POpulistów i złodziei
bDKrkTiX
Polka
miesiąc temu
= Ja to bym wprowadziła też podatek dla sowiecTROLI -- którzy , na WP dwoją się i troją tysiącami bzdur i kłamstw. Takie mam wrażenie, że 99 % wpisów_komentarzy jest POchodzących z kołchozu. = ŻENADA = Proponuję zajmijcie się carPutem, bo jak się dogadają oligarchowie to czeka was wielka rewolucja i wielki kryzys z lat 20-tych ubiegłego wieku. __ Polska demokracja jest w bardzo dobrych rękach i NIE POtrzebujemy propagandy was PO_KO_komunistów !!! = ŻEGNAM !!!!!
Normalny
miesiąc temu
A ,według mnie -- Największym przekleństwem Putina jest UE dlatego miliardy Dolarów z ropy jest przeznaczone na walkę z jej instytucjami oraz nie zależnymi politykami głównie poprzez Troli , na każdy Kraj UE przypada od 500 do 1000 Troli którzy codziennie pilnują netu co widać na poniższych postach......... Teraz , Do "gość" i do "Karol" oraz innych troli-federacji.. anty rządowych anty Polski - skoro się udzielacie na POLSKIM forum, to PISzcie PO POLSKU! Zachowując POLSKĄ GRAMATYKĘ, INTERPUNKCJĘ, STYLISTYKĘ i ORTOGRAFIĘ. To tak na początek. O ile "gościa" mimo błędów da się mimo wszystko zozumieć w głównej treści przekazu, o tyle bełkotu Karola w żaden sposób nie da się pojąć ! POrażka !
...
Następna strona