Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
AKL
|

Dotacje dla muzyków. "Sumienie by mi nie pozwoliło"

132
Podziel się

Sumienie by mi nie pozwoliło - tak Paweł Kukiz komentuje sięganie przez artystów estradowych po wsparcie z ministerstwa kultury. Ocenił, że lepiej sprzedać samochód i z tego żyć, niż "celować w kolejne trzy samochody" kosztem słabo zarabiających przedstawicieli zawodów medycznych.

Dotacje dla muzyków. "Sumienie by mi nie pozwoliło"
Paweł Kukiz wypowiedział się o wspieraniu artystów w pandemii (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bDTHmYgR

- Sumienie by mi nie pozwoliło, w takiej sytuacji, kiedy obserwujemy jakie pensje mają fizjoterapeuci czy generalnie ile wynoszą zarobki ludzi ciężko pracujących, żeby w sytuacji takiej, kiedy nie wiem, mogę sprzedać jeden samochód i z tego przeżyć, celować w kolejne trzy nowe samochody ich kosztem. To jest nieetyczne po prostu – mówił Paweł Kukiz w "Faktach po faktach" TVN24.

Kukiz nie twierdzi, że nie ma potrzeby wspierania muzyków. Ale ocenił, że to wsparcie należałoby inaczej kierować. - W przypadku muzyków rockowych, disco polo czy generalnie muzyków popularnych tak to nazwijmy, muzyki popularnej, wykonawców, to jeżeli już, to należy rozpocząć przede wszystkim wspieranie tych osób, tych muzyków z drugiej linii. Tych, którzy stoją za celebrytami, którzy nie posiadają firm, którzy często pracują na umowę o dzieło – wskazał muzyk i polityk.

Zobacz także: Afera z pieniędzmi dla artystów. Piotr Gliński się tłumaczy
bDTHmYgT

Dotacje z Funduszu Wsparcia Kultury to jeden z najgorętszych tematów ostatnich dni. Ministerstwo kultury przygotowało wsparcie dla twórców. Ale pieniądze popłynęły nie tylko do filharmonii, teatrów czy ośrodków kultury. Rekompensaty za utracone przychody mieli otrzymać także wykonawcy disco polo jak Bayer Full, czy popularni wykonawcy jak Kamil Bednarek, Bracia, Beata Kozidrak czy Golec uOrkiestra. W niektórych przypadkach wsparcie sięgało niemal dwóch milionów złotych.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński wstrzymał wypłatę dotacji do czasu wyjaśnienia kontrowersji.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w ministerstwie kultury zapewne chęci były dobre, ale zabrakło np. merytorycznej wiedzy na tematy finansowe. Sami przedstawiciele branży wskazują, że pieniądze powinny być przyznawane nie na podstawie utraconych przychodów, a dochodów.

bDTHmYgZ

- Wiele firm mogło wykorzystać sytuację i nie tylko zrekompensować sobie straty wynikające z pandemii, ale dodatkowo się wzbogacić - komentuje sytuację jedna z naszych czytelniczek, która sama ma firmę eventową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTHmYhu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
Lukasz
5 miesięcy temu
Prowadzę gastronomie zatrudniam wielu pracowników, mój przychód to 1/5 rok do roku a dochód na minusie. Aktualnie mogę liczyć na 1 miesiąc bez ZUS, 5tyś zł i 2tys postojowego a artyści 200,300,500tyś- 2mil. Pani Gliński artystom dajecie na limuzyny a w D..pie macie czy inni mają na chleb dla siebie i pracowników. Ich zmusiliście do zamknięcia biznesów tak samo jak i ich.. niech otrzymują wsparcie na takich samych zasadach co inni, czyli 7tyś zł ewentualnie jakiś kredyt na preferencyjnych warunkach.. a co to my jesteśmy ludzie 2 kategorii.. To jest zachowanie poniżające dla wszystkich obywateli..
bm
5 miesięcy temu
do roboty na budowę
PATI
5 miesięcy temu
Durne te ministry ani krzty rozumu i myślenia 2 MLN ZL. GOLCOM SKANDAL. BAJM 700TYS. SKANDAL
bDTHmYhv
Lokalny obser...
5 miesięcy temu
Wspaniały gest tylko jak zwykle osoby zarabiające średnią krajową-pracujące przez obecna sytuacje na 4/5 etatu nie dostaną nic-kto im zwróci brak premii?Kto im pomoże jak stracą pracę?Zapomoga z bezrobocia? Wiele przedsiębiorstw obniżyło czas pracy o 20% żeby nie utonąć.Dlaczego nie wyliczą tych dotacji na podstawie stawek wynagrodzenia przeciętnego +- też by przeżyli i nie głodowali.Artyści to wielkie słowo-dziś tylko celebryci..ludzie,którzy dla poklasku i kasy zrobią dosłownie wszystko... Pracodawca,który zatrudnia 500 osób dostanie 2 mln a raper,który zatrudnia tancerki na umowie o dzieło + pare osób od święta również 2 mln....Ludzie świat się kończy.....Dajcie jeszcze klechom pieniądze na ratowanie wizerunku kościoła oraz straty moralne w tych trudnych czasach parę mln od tak...Pozdrawiam Lokalny Obserwator...
Marek
5 miesięcy temu
Gdy 15 lat temu byłem na bezrobotnym sprzedałem telewizor by żyć. Nie rozumiem dlaczego nie mogą tego zrobic ludzie którzy za jeden wysęp kasowali 30 - 50 tys.
...
Następna strona