Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

400 mln zł z Funduszu Wsparcia Kultury. 800 tys. zł dla... cyrku

1555
Podziel się

Bayer Full to był tylko początek. Ministerstwo pokazało długą listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Cyrk Korona dostanie 800 tys. zł, ponad pół miliona Radek Liszewski i zespół Weekend. Kto jeszcze?

400 mln zł z Funduszu Wsparcia Kultury. 800 tys. zł dla... cyrku
Zespół Weekend jednym z beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Dostanie 520 tys. zł (East News)
bDotdGzp

Resort kultury wspiera artystów pieniędzmi z Funduszu Wsparcia Kultury. Rozdanych zostanie łącznie 400 mln zł. Jedne z największych grantów dostaną zespoły disco polo - Bayer Full i Weekend.

O tym pierwszym szerzej pisaliśmy już na łamach money.pl. Polscy podatnicy wspomogą Bayer Full niebagatelną kwotą 550 tys. zł. Z kolei Radosław Liszewski na swój zespół Weekend otrzyma 520 tys. zł z kieszeni nas wszystkich.

bDotdGzr

Zwróciliśmy się do ministerstwa z pytaniami dotyczącymi kryteriów przyznawania wsparcia i o przesłanki tak znacznej pomocy dla choćby zespołów discopolowych. Opublikujemy odpowiedź, gdy ją otrzymamy.

Obejrzyj: Dodatek dla sprzedawców za pracę w czasie zarazy

Wsparcie kultury

Kto znalazł się na długiej liście beneficjentów? To m.in. artyści znani i lubiani, jak choćby Grzegorz Hyży, który dostanie 449 tys. zł, a także Igor Herbut - z grantem wynoszącym blisko 430 tys. zł.

bDotdGzx

Andrzej Pietras i zespół BAJM dostanie 613 500 zł. Z kolei Beata Pietras na firmę BEATA ART otrzyma blisko 751 tys. zł. Piotr Kupicha znany z zespołu Feel otrzyma ponad 230 tys. zł, a Justyna Steczkowska, w ramach firmy JS Music, dostanie blisko 180 tys. zł.

Firma CERE zarządzana przez Katarzynę Cerekwicką dostanie niespełna 131 tys. zł. Fundacja StartSmart Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd (śpiewaczka operowa) otrzyma ponad 225 tys. zł wsparcia. Piosenkarka Julia Pietrucha dostanie 110 tys. zł, a Kamil Bednarek równe pół miliona złotych.

Spory zastrzyk gotówki otrzyma także Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego. Dostanie 1,8 mln zł wsparcia. Z kolei aktorka i piosenkarka Olga Bończyk dostanie wsparcie dla swojej firmy Artmusic, to wynosi niespełna 121 tys. zł.

bDotdGzy

Fundacja IMKA Tomasza Karolaka, do której należy teatr o tej samej nazwie dostanie ponad 1,6 mln zł. Agustin Egurrola na firmę Egurrola Production otrzyma 664 500 zł.

Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury dostanie przelew równy 1,8 mln zł.

Jednak nie tylko muzycy czy aktorzy mogą liczyć na wsparcie. Wśród 2064 podmiotów znalazł się także Cyrk Korona zarządzany przez Lidię Król-Pinder. Otrzyma 800 tys. zł z kieszeni podatników.

Na niebagatelną kwotę zdaniem resortu kultury zasłużyła też spółka Golec Fabryka, zarządzana przez Pawła Golca, jednego z liderów Golec uOrkiestry. Firma dostanie blisko 1,9 mln zł.

bDotdGzz

- Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją - podkreśla Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

- Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - dodaje Gliński.

O pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów. Jak informuje ministerstwo kultury, na 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski pomoc otrzymają:

bDotdGzA
  • 144 samorządowe instytucje artystyczne - łącznie 94 716 434 ;
  • 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) - łącznie 38 578 661 ;
  • 448 przedsiębiorców - łącznie 90 959 964 zł.

Do tego beneficjentami zostało 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego - przyznana kwota wsparcia to 175 235 109 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.

bDotdGzS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1555)
ja Ty On
3 tyg. temu
A branża fitness i gastronomia zamknięte ponad miesiąc nadal bez złotówki. Dodam tylko że na dla branż tylko 5000 PLN i 2080 PLN postojowego. Gdzie tu sprawiedliwość!!! ***** ***
marnowanie
3 tyg. temu
Fajnie, że wspierają firmy tworzące zaplecza na koncertach, eventach, ale popularne zespoły disco polo i taka kasa? Artyści którzy mogą stworzyć dochody nawet w trakcie pandemii nie powinni dostawac takiej kasy, która powinna pójść do przedsiębiorców bez możliwości zarabiania w lockdown'ie...
OBURZONY
3 tyg. temu
TYDZIEŃ TEMU WIDZIAŁEM W WARSZAWIE LISZEWSKIEGO Z WEEKENDU ,JECHAŁ MERCEM ZA 500 TYŚ. HAŃBA A LUDZIOM CZY EMERYTOM DAJE SIĘ GROSZE
bDotdGzT
Laryngolog
2 tyg. temu
Jestem lekarzem rezydentem Otorynolaryngologii. W ostatnich 2 tygodniach miałem 6 ostrych dyżurów i 4 dyżury pod telefonem. Wykonywałem kilka zabiegów pilnych na sali covidowej bloku operacyjnego. Popełniłem również w trakcie moich dyżurów zastępstwa lekarza internisty. Coraz więcej personelu w moim szpitala choruje na covid. Moje podstawowe wynagrodzenie za miesiąc pracy w szpitalu to około 3300zł na rękę. Jedyne osoby które dostają w szpitalu dodatek covidowy 50% na h to pielęgniarki na oddziale covidowym- miesięcznie jest to jakieś 300-400zł za pracę w największym zagrożeniu. Jak czytam takie artykuły to czuje się personalnie obrażany przez rząd. Czuje również, że takimi dotacjami obrażany jest cały personel ochrony zdrowia w Polsce. To jest po postu przykre.
Nie artysta
2 tyg. temu
Twórcy disco polo zarobili już tyle że dla nich nawet 2 lata lokdownu to Pikuś Pieniądze są potrzebne gdzie indziej A jak mają problem to zawsze mogą się przebranżowić już padła taka propozycja że strony rządu do innych uczciwie i ciężko pracujących przedsiębiorców. Padło też stwierdzenie że skoro kogoś nie stać na płacenie składek ZUS to nie powinien być przedsiębiorcą, więc skoro wykonawcy disco polo mają problem to może czas na zmianę profesji.
...
Następna strona