Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Małżonkowie skorzystają na zmianach. Chodzi o podatek od najmu prywatnego

5
Podziel się:

W jednej z procedowanych w Sejmie obecnie ustaw znalazła się niespodzianka dla małżonków. Zwiększa próg, od którego będą oni musieli zapłacić 12,5 proc. ryczałtu od przychodów. Nie będzie mieć znaczenia, czy rozliczają się razem, czy oddzielnie.

Małżonkowie skorzystają na zmianach. Chodzi o podatek od najmu prywatnego
Podatki. Będą zmiany w ryczałcie od przychodów. Wzrośnie stawka, od której trzeba będzie go zapłacić (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Joanna Jablonska)

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który przeanalizował zapisy projektu dotyczącego SLIM VAT3. Art. 8 tej nowelizacji zmienia ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Korzystne zmiany podatkowe dla małżonków

Zgodnie z tą zmianą limit zastosowania 8,5 proc. stawki ryczałtu przez małżonków ma wynieść 200 tys. zł. Dopiero po tej kwocie będzie zastosowana wyższa, 12,5-procentowa, stawka. To spore podniesienie limitu, gdyż dotychczas zmiana stawek następowała po przekroczeniu 100 tys. zł przychodów.

"DGP" zauważa, że zmiana ta jest istotna dla osób uzyskujących przychody z najmu prywatnego. Od początku 2023 r. może być on opodatkowany wyłącznie za sprawą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy, jak również te o limicie, obowiązują także małżonków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatki uderzają w kieszenie Polaków. Tadeusz Cymański: słabością państwa jest nierównomierna poprawa sytuacji
Przy tym nie jest istotne, czy przedmiot najmu należy do majątku wspólnego, czy do majątków odrębnych małżonków. Limit 100 tys. zł dotyczy małżonków niezależnie od tego, czy mają rozdzielność majątkową, czy też nie – podkreśla w rozmowie z "DGP" Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa, partnerka w Grant Thornton.

Zmiany korzystne dla małżonków

Rozmówczyni dziennika zauważa, że pojawiły się głosy, że tak sformułowane przepisy dyskryminują małżonków. W praktyce lepszą sytuację miały osoby w niesformalizowanym związku.

Dlatego też rządzący zdecydowali się podnieść limit dla par w związku małżeńskim do 200 tys. zł (a nie dla każdego małżonka po 100 tys. zł). Poszli jednak krok dalej. Małżeństwa będą płacić 12,5 proc. ryczałtu dopiero po przekroczeniu 200 tys. zł, bez względu na to, czy będą rozliczać się odrębnie, czy też zdecydują się na opodatkowanie przychodu w całości przez jednego z nich.

Projekt ma trafić teraz do drugiego czytania. Nastąpi to na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 12 kwietnia 2023 r

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Zxzxz
rok temu
Kolejny ideologiczny przepis. Co rzadowi do tego czy ktos zyje w malzenstwie czy na kocia lape?
Gaab
rok temu
I bardzo dobrze , nie będą musieli kombinować jak zmieścić się w limicie . Małżeństwa były dyskryminowane bo miały taki sam limit jak 1 osoba . Ci co uważają inaczej to zazdroszczą tym co mają kilka mieszkań na które musieli ciężko pracować i płacić podatki (z których zazdrośnicy dostają socjal ).
Arek
rok temu
To dla tych bogatych co mają po kilka mieszkań na wynajem trzeba ulżyć swoim lub tym co przepisali nieruchomości na żony pis bardzo przyspiesza z ustawami co boi się że przegra
Doc
rok temu
Wiadomo że to pod siebie i swoje rodziny uchwalają te ustawy. W moim mieście to trzeba by było mieć średnio z 10 mieszkań na wynajem. Jaki zwykły człowiek ma tyle? Jak ma jedno lub dwa to max.
taaa
rok temu
Do czasu aż rząd zmieni zdanie a urząd interpretację...