Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Wspólne rozliczenie małżonków – wszystko, co musisz wiedzieć

0
Podziel się:

Każdy podatnik, który w ubiegłym roku pozyskiwał przychody z opodatkowanych źródeł, musi się z nich rozliczyć z fiskusem. Wielu Polaków może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia razem ze współmałżonkiem. Polski Ład z 2022 roku wprowadził wiele zmian w tym zakresie. Sprawdź, jak wygląda wspólne rozliczenie małżonków w Nowym Ładzie.

Wspólne rozliczenie małżonków – wszystko, co musisz wiedzieć
Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków. (unsplash.com)

Wspólne rozliczenie małżonków – kiedy jest możliwe?

Czy przysługuje Ci wspólne rozliczenie. Będzie to możliwe, jeśli spełniasz poniższe warunki:

  • Byłeś w związku małżeńskim przez cały poprzedni rok podatkowy, za który się rozliczasz, lub zawarłeś taki związek w trakcie trwania 2022 roku i pozostajesz w nim do ostatniego dnia roku podatkowego.
  • Masz małżeńską wspólność majątkową.
  • Byłeś w związku małżeńskim i miałeś wspólność majątkową w roku podatkowym, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub zmarł po upływie tego roku, choć jeszcze zanim złożyłeś zeznanie za ten rok. 

To jeszcze nie wszystkie wymagania, jakie uprawniają do rozliczenia ze współmałżonkiem na jednym druku PIT. Oboje małżonkowie powinni także:

  • Podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
  • Być opodatkowani na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej, 12 i 32 proc. – stosowanie podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyklucza możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia ze współmałżonkiem, chyba że masz dodatkowe dochody opodatkowane skalą podatkową.
  • Nie podlegać opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
  • Złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów.

Wniosek o to, że małżonkowie chcą się wspólnie rozliczyć ze swoich przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym, wyrażony powinien być w zeznaniu podatkowym

Na uwagę zasługuje fakt, jak zmieniło się wspólne rozliczenie małżonków na mocy Polskiego Ładu. Nadal jest możliwe, ale obecnie do grona osób uprawnionych do takiej preferencji dołączyli również małżonkowie, którzy zawarli związek w trakcie trwania roku podatkowego 2022. 

Ponadto w Nowym Ładzie wprowadzono możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem nawet wtedy, gdy jeden ze współmałżonków prowadzi działalność opodatkowaną liniowo lub ryczałtem. To możliwe pod warunkiem, że w ubiegłym roku taka osoba nie uzyskała żadnych przychodów lub nie poniosła żadnych wydatków, które wpływałyby na wysokość kosztów podatkowych.

Kiedy wspólne rozliczenie małżonków jest opłacalne?

Fakt, że małżonkowie spełniają wszystkie warunki dla wspólnego rozliczenia podatkowego, wcale nie musi oznaczać, że powinni go dokonać. Nie zawsze jest korzystne finansowo. 

Rozliczenie PIT ze współmałżonkiem polega na tym, że podatek należny fiskusowi obliczany jest od sumy dochodów małżonków, po uprzednim odliczeniu przez męża i żonę przysługujących im ulg. Podatek obliczany jest od połowy łącznych dochodów małżonków, w podwójnej wysokości. 

Najkorzystniejszą sytuacją przy rozliczeniu wspólnym z małżonkiem jest, kiedy jedno z małżonków w poprzednim roku podatkowym:

  • nie uzyskało przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej;
  • osiągnęło dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty wolnej od podatku (od 2022 roku to 30 000 zł);
  • poniosło stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Z kolei drugi współmałżonek zarobił więcej, niż wynosi I próg skali podatkowej – od 2022 roku to kwota 120 000 zł. W takiej sytuacji po zsumowaniu dochodów i podzieleniu ich na dwa może się okazać, że lepiej zarabiający małżonek nie będzie musiał odprowadzać do urzędu skarbowego podatku według stawki 32 proc., tylko zapłaci 12 proc. Nadpłacone zaliczki podatkowe zostaną mu zwrócone. 

Na przykład, jeśli jeden z małżonków w 2022 roku nic nie zarobił, a drugi przekroczył I próg skali podatkowej, tj. kwotę 120 000 zł dochodów, to przy wspólnym rozliczeniu rocznym będzie mógł odzyskać nadpłaconą kwotę podatku dochodowego. Współmałżonkom przysługują kwoty wolne od podatku, a przy tym ich wspólne dochody dzieli się na pół w celu ustalenia podstawy opodatkowania. 

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest preferencją, ale nie obowiązkiem, z którego trzeba skorzystać. Polega ono na rozliczeniu w ramach jednej deklaracji PIT dochodów męża i żony, zamiast składać dwa oddzielne druki. 

W deklaracji podatkowej PIT-37 lub PIT-36 małżonkowie składają oświadczenie podatkowe o wspólnym zeznaniu, wpisują w odpowiednie rubryki dane o swoich przychodach, kosztach i odprowadzonych zaliczkach podatkowych, a następnie podpisują się oboje pod deklaracją PIT. 

Wniosek o wspólne rozliczenie roczne PIT może być wyrażony również przez jednego ze współmałżonków. W takim przypadku wyrażenie tego wniosku przez męża lub żonę pod względem prawnym będzie traktowane tak samo. Pamiętaj, że oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)