Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Mikrorachunek podatkowy. Polacy gubią się w nowym rozwiązaniu

39
Podziel się

Jeden podatnik dwa rachunki. To nie błąd. Polacy, którzy już wygenerowali mikrorachunek nie wiedzą, z którego mają korzystać.

Jeden podatnik dwa rachunki. Owszem, to nie błąd.
Jeden podatnik dwa rachunki. Owszem, to nie błąd. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bDAqCYSt

Wraz z początkiem 2020 roku dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych przestają obowiązywać, a wszelkich wpłat należy dokonywać na tzw. mikrorachunek podatkowy. Dotyczy to ponad 25 milionów Polaków. Chodzi o wszystkich podatników PIT, CIT i VAT.

Każdy podatnik powinien wygenerować indywidualny numer konta do rozliczeń z urzędem skarbowym. Kłopot w tym, że jeden podatnik może mieć dwa rachunki i, jak zapewnia KAS, to nie błąd systemu. O bałaganie z mikrorachunkiem pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

bDAqCYSv

Jedna osoba może wygenerować sobie dwa rachunki – jeden z numeru PESEL, a drugi – z numeru NIP. Kłopot pojawia się w praktycy, kiedy trzeba zdecydować z którego z nich skorzystać? Z dowolnego? Czy może z obu?

Jak wyjaśnia KAS prowadzący własną działalność gospodarczą powinni zapomnieć o rachunku wygenerowanym z numeru PESEL i wpłacać podatki na rachunek z NIP - pisze "Rz".

bDAqCYSB

Problem dotyczy również należności, jakie mają na niego trafiać. Resort finansów mówi wyłącznie o PIT, CIT i VAT, ale z ordynacji podatkowej wynika, że rachunek powinien też służyć uiszczaniu niepodatkowych należnościach budżetowych. Chodzi m.in mandaty, opłaty za parkowanie, gospodarowanie odpadami komunalnymi i za wydanie karty pojazdu - wylicza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAqCYSW
KOMENTARZE
(39)
Tas
rok temu
Kazda reforme, ustawe, akt prawny wydany po 1989 roku trzeba poprawiac 2 dni po uchwaleniu. Ustawodawcy za komuny byli o niebo sprawniejsi.
huhu
rok temu
Zwykły pisowski totalny bałagan.
Mr
rok temu
IM BARDZIEJ JEST CHORE PAŃSTWO , TYM WIĘCEJ W NIM USTAW I ROZPORZĄDZEŃ To powiedział facet 2000 lat temu
bDAqCYSX
M665
rok temu
Mogą wpłacać na dowolny, US potem interpretacją ustali na jaki powinna być wpłata, podatku nie zaliczy i ukarze za niepłacenie podatków. To taka odmiana rosyjskiej ruletki.
Edek
rok temu
Zwiększenie numerów rachunków jest po to by Polaków trzymać za sznurek...... To ustawa i prawo kagancowe na Polaków.... Skandal.... Banki mają małe obroty na kontach więc sztucznie nadają wszystkim Polakom konta bankowe....
...
Następna strona