Notowania

Mikrorachunek podatkowy. Polacy gubią się w nowym rozwiązaniu

Jeden podatnik dwa rachunki. To nie błąd. Polacy, którzy już wygenerowali mikrorachunek nie wiedzą, z którego mają korzystać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jeden podatnik dwa rachunki. Owszem, to nie błąd. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Wraz z początkiem 2020 roku dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych przestają obowiązywać, a wszelkich wpłat należy dokonywać na tzw. mikrorachunek podatkowy. Dotyczy to ponad 25 milionów Polaków. Chodzi o wszystkich podatników PIT, CIT i VAT.

Każdy podatnik powinien wygenerować indywidualny numer konta do rozliczeń z urzędem skarbowym. Kłopot w tym, że jeden podatnik może mieć dwa rachunki i, jak zapewnia KAS, to nie błąd systemu. O bałaganie z mikrorachunkiem pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Mikrorachunek podatkowy dotyczy ponad 25 milionów Polaków.
Mikrorachunek podatkowy. Nowy obowiązek od 2020 roku

Jedna osoba może wygenerować sobie dwa rachunki – jeden z numeru PESEL, a drugi – z numeru NIP. Kłopot pojawia się w praktycy, kiedy trzeba zdecydować z którego z nich skorzystać? Z dowolnego? Czy może z obu?

Jak wyjaśnia KAS prowadzący własną działalność gospodarczą powinni zapomnieć o rachunku wygenerowanym z numeru PESEL i wpłacać podatki na rachunek z NIP - pisze "Rz".

 Od stycznia 2020 każdy podatnik będzie opłacał PIT, CIT, VAT na własny mikrorachunek.
Podatki na mikrorachunku. Już można sprawdzać numery

Problem dotyczy również należności, jakie mają na niego trafiać. Resort finansów mówi wyłącznie o PIT, CIT i VAT, ale z ordynacji podatkowej wynika, że rachunek powinien też służyć uiszczaniu niepodatkowych należnościach budżetowych. Chodzi m.in mandaty, opłaty za parkowanie, gospodarowanie odpadami komunalnymi i za wydanie karty pojazdu - wylicza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mirkorachunek, podatki, vat, pit, cit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2020

TasKazda reforme, ustawe, akt prawny wydany po 1989 roku trzeba poprawiac 2 dni po uchwaleniu. Ustawodawcy za komuny byli o niebo sprawniejsi.

07-01-2020

huhuZwykły pisowski totalny bałagan.

07-01-2020

MrIM BARDZIEJ JEST CHORE PAŃSTWO , TYM WIĘCEJ W NIM USTAW I ROZPORZĄDZEŃ To powiedział facet 2000 lat temu

Rozwiń komentarze (39)