Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Miliony Polaków mogą spodziewać się przelewu od skarbówki

79
Podziel się:

Miliony osób mogą spodziewać się przelewu od Urzędu Skarbowego. Państwo ma bowiem obowiązek zwrócenia nadpłaconego podatku PIT. Dotyczy to zarówno osób pracujących, jak i tych pobierających emerytury. Oto na jakie kwoty mogą liczyć podatnicy.

Miliony Polaków mogą spodziewać się przelewu od skarbówki
Kto może liczyć na dodatkowy przelew od Urzędu Skarbowego? (Adobe Stock, marcinm111)

Nie wiesz, jak rozliczyć podatek za 2022 rok? Masz pytanie o Polski Ład? Napisz na dziejesie.wp.pl

Przez pierwszą połowę ubiegłego roku większość Polaków płaciła 17-procentowy PIT. Od lipca 2022 obowiązuje stawka na poziomie 12 proc. Z uwagi na fakt, że obniżka została wprowadzona z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r., urząd skarbowy musi zwrócić nam nadpłacony podatek. Jak informuje dziennik "Fakt", na zwrot mogą liczyć osoby pracujące otrzymujące pensję powyżej 3200 zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityka mieszkaniowa PiS. "Napychanie kieszeni deweloperom"

Zwrot podatku PIT. Oto ile można zyskać

Kwota zwrotu jest proporcjonalna do wysokości pensji. Przy obecnym wynagrodzeniu na poziomie 5 tys. zł brutto zwrot ze skarbówki wyniesie 468 zł. W przypadku minimalnej kwoty uprawniającej do zwrotu - tj. 3200 zł brutto - urząd skarbowy przekaże nam 6 zł.

15 lutego 2023 r. w usłudze Twój e-PIT pojawią się wstępnie wypełnione zeznania podatkowe osób rozliczających się formularzem PIT-37 i PIT-36. Jak tłumaczy dziennik "Super Express", aby odzyskać podatek, należy zalogować się w serwisie, wprowadzić ewentualne ulgi i zaakceptować PIT. Od tej chwili skarbówka ma 45 dni na zwrócenie podatku . W przypadku rozliczenia poprzez formularz papierowy limit czasu na zwrot wynosi trzy miesiące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenie roczne z podatku PIT należy złożyć do końca kwietnia lub - jeśli ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny - w pierwszym dniu roboczym, przypadającym po zakończeniu kwietnia. Jako że w tym roku 30 kwietnia przypada w niedzielę, to tegoroczne rozliczenie podatku należy złożyć najpóźniej 2 maja, który jest pierwszym dniem roboczym po ostatnim dniu kwietnia (1 maja jest dniem wolnym od pracy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
TREGA
10 miesięcy temu
A CO EMERYTAMI ??
WĘG.
10 miesięcy temu
Niedługo też ich podam do Sądu.Dwa razy mnie okradli z VAT .Tym razem nie uda siė tym złodzieją.
Mecka
10 miesięcy temu
US to specyficzne zady to że są nie fer i wyroki na pracownikach są to jedno a po śmierci najbliższej osoby gdzie zwrot podatku jest nie wypłaca bo spadkowe musi być zrobione mimo że inne urzędy są wpozadku, mimo że to wspólne były pieniądze. Jeśli by było do wpłacenia dopłaty do podatku po zmarłej osobie nawet 10 zł to bardzo by by naciskał US bo jest dług. Żenada gdzie my zyjemy
Celebryci spi...
10 miesięcy temu
Siemioński gdzie ci silni ludzie !!!!! co mieli szkodnika wyprowadzać nie ma, nie ma,nie ma..gdzie te chłopy..nie ma nie ma ,no gdzie ,no gdzie.
jakoo
10 miesięcy temu
Na razie skarbówka wisi ze zwrotem VAT na miliardy zł. Są nawet wyroki sądowe. Chyba drukarki banknotów się nie wyrabiają.
...
Następna strona