Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Minimalny podatek dla firm zawieszony. Rząd wysłuchał przedsiębiorców?

59
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. zawiesza na lata 2022-2023 przepisy o minimalnym podatku dochodowym – podało Ministerstwo Finansów.

Minimalny podatek dla firm zawieszony. Rząd wysłuchał przedsiębiorców?
Wiceminister finansów Artur Soboń (GETTY, NurPhoto)

- Proponowane w projekcie regulacje uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych. Dotyczą one w szczególności potrzeby zmniejszenia obowiązków administracyjnych po stronie podatników, uczynienia regulacji podatkowych bardziej proporcjonalnymi i adekwatnymi do realiów prowadzenia działalności gospodarczej, czy też doprecyzowania obowiązujących przepisów – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Artur Soboń.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wśród najważniejszych zmian wprowadzanych przez projekt ustawy o CIT znalazły się m.in. modyfikacja i odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym (zawieszenie na lata 2022-2023), uchylenie przepisów o tzw. "ukrytej dywidendzie" oraz zmiana przepisów dotyczących obowiązku dokumentacyjnego w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych, a także odnoszących się do polskiej spółki holdingowej (PSH).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

MF wskazało także, że w projekcie proponowana jest także zmiana przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, złagodzenie przepisów dotyczących rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych czy poprawa regulacji dotyczących przepisów o opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT).

Według informacji resortu, zmieni się przepis dotyczący terminu opłacenia składek z tytułu przychodów ze stosunku pracy i zrównanych, w części finansowanej przez płatnika, składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Działanie to będzie sprzyjało również urzeczywistnianiu idei sprawiedliwego systemu podatkowego, a ponadto powinno przyczynić się, w dłuższej perspektywie, do sukcesywnego rozwoju gospodarczego – stwierdzono w komunikacie MF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Dziwny89
rok temu
zawieszony czyli z innych gałęzi będą musieli ściągnąć. Ale to jest fajne ludzie zaczną szanować żywność nie ją wyrzucać, nauczą się nie rozrzutności tylko gospodarowanie forsą i będą mieli szacunek do pracy innych ludzi nie tylko swojego ego.
wysylajnami o...
2 lata temu
Czyje się pokrzywdzony, mi nic nie dali ani nie zawiesili. Rząd działa nie równo. nie będę na nich głosował.
Emigrant
2 lata temu
Chyba się zorientowali, że z tymi wszystkimi podatkami, daninami, składkami itd. (jak to zwał, tak to zwał - i tak chodzi o wyciśnięcie jak najwięcej pieniędzy od przedsiębiorców) grubo przesadzili i za chwilę zaczną się upadki firm, bo nie będą w stanie podołać tym wszystkim obciążeniom. Morawiecki twierdzi, że Polska ma jedne z najniższych podatków w Europie. To ciekawe, biorąc pod uwagę, że gdybym zarabiał to samo w Polsce co obecnie w UK (nie aż tak wiele), to jak sprawdziłem w Polsce musiałbym zapłacić około 1700 PLN miesięcznie więcej podatków, składek i tego wszystkiego, co obecnie rządzący wymyślili...
Bhdt
2 lata temu
Przywrócić stare zasady rozliczania składki zdrowotnej dla małych firm, wy złodzieje.
Jula
2 lata temu
a może wywalić podwójną składkę zdrowotną !!!!
...
Następna strona