Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ministerstwo Finansów przypomina o ważnym terminie. Podatnicy nie mogą go przegapić

9
Podziel się:

To już ostatnie godziny na złożenie zeznania podatkowego za 2022 rok. Należy to zrobić do 2 maja 2023 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej – przypomina Ministerstwo Finansów. Wiceminister finansów Artur Soboń zachęca do sprawdzenia PIT-u w e-Urzędzie Skarbowym.

Ministerstwo Finansów przypomina o ważnym terminie. Podatnicy nie mogą go przegapić
Wiceminister finansów Artur Soboń wylicza, że państwo zwróciło już podatnikom ponad 18,8 mld zł (East News, Wojciech Olkusnik)

Ministerstwo Finansów przypomniało, że najprostszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym jest usługa Twój e-PIT.

Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Warto sprawdzić deklarację

Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swój PIT. Zachęcam do tego, ponieważ zeznanie przygotowane w systemie możemy uzupełnić, zanim 2 maja zostanie automatycznie zaakceptowane - powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.

- W przygotowanych zeznaniach możemy wprowadzić korzystne zmiany. Możemy uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy wybrać wspólne rozliczenie z małżonkiem. Samotny rodzic może rozliczyć się z dzieckiem. To wszystko może zwiększyć nasz zwrot podatku - przekonuje wiceminister.

O północy 3 maja 2023 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Potrwa ona do 10 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna. Jednak automatyczna akceptacja nie obejmie formularzy PIT-28 i PIT-36, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

PIT za 2022 rok. Rekordowe zwroty podatku

MF podało także, że podatnicy złożyli już ponad 13,7 mln deklaracji. Większość z nich wpłynęła elektronicznie. Za pośrednictwem usługi Twój e-PIT złożono prawie 7 mln zeznań. Z kolei w formie papierowej wpłynęło do tej pory zaledwie ok. 7 proc. deklaracji. Z danych MF wynika także, że w ponad 8,3 mln deklaracji podatnicy wykazali nadpłatę.

- Szacowaliśmy, że co najmniej 15 mln Polaków otrzyma zwrot podatku na kwotę ponad 18 mld zł. Okazało się jednak, że zwrócimy jeszcze więcej podatku, a 2023 rok będzie rekordowy pod tym względem. Na 25 kwietnia zwróciliśmy już podatnikom ponad 18,8 mld zł - powiedział Artur Soboń.

- Zwroty podatku są w tym roku rekordowe nie tylko ze względu na ich kwoty, ale też błyskawiczne tempo przekazywania środków. Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych za pomocą naszej usługi Twój e-PIT trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni, ale zdarza się, że podatnik dostaje zwrot nawet 1 dzień po złożeniu zaznania - zauważył Soboń.

Wiceminister chwali system podatkowy

Jak stwierdził, wysokie zwroty podatku są efektem zmiany systemu podatkowego na bardziej korzystny, co przełożyło się na obniżenie podatków dla "zdecydowanej większości Polaków".

- Obniżyliśmy stawkę PIT aż o 5 proc. Zwiększyliśmy do 30 tys. zł kwotę, do której w ogóle nie płaci się podatku. Podnieśliśmy też próg podatkowy do 120 tys. zł. Dzięki temu możemy zarobić więcej niż w poprzednich latach, a i tak zapłacimy niższą stawkę podatku. Wprowadziliśmy też szereg preferencji i ulg z myślą o rodzinach, samotnych rodzicach, młodych ludziach czy seniorach. Dzięki temu zwrot podatku otrzymają przykładowo wszyscy zleceniobiorcy a rodziny z co najmniej czwórką dzieci (w zakresie przychodów do 85 528 zł u każdego rodzica), pracujący seniorzy i młodzi ludzie do 26. roku życia (również do wysokości tej kwoty) w ogóle nie płacą podatku - powiedział wiceminister finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
mamut
miesiąc temu
a ile narobiliście INFLACJI,co z tego ,że daliście i to nie swoje
rak
miesiąc temu
żeby więcej emerytów nie płaciło podatku, to kwota wolna od podatku powinna być 50tysięcy,inaczej obietnice pis biorą w łeb.Inaczej to wszystko to jedno wielkie kłamstwo.
Twój nick
miesiąc temu
Katecheta ekonomistą, krasnal ogrodowy dyktatorem... Czy to może się udać?
RED
miesiąc temu
Normalni ludzie nie płacą podatków... 🤑
Z historii ży...
miesiąc temu
A po co komu ? Każda jednostka ..wie ..co gdzie i za ile .. Mnożenie zbędnych GB ,papieru itd .. Zapychanie pamięci .. Niszczarek Zużycie prądu .. A gdzie Ekologia w tych ..instytucjach .. Oszczędności .. Ja nie ,,widzę ,, .. Zerowy PIT ..okey .. Tylko jaka Ulgę ..ma odliczyć od czego Osoba niepełnosprawna ruchowo Po wypadku komunikacyjnym w drodze do pracy Która nie ma stałego dochodu finansowego Szkoda że tych ulg nie ma w ,,danej cenie ,, Za usługi ..w sklepie ..w instytucjach .. A wystarczy aby ,,wszyscy,, honorowali Legitymacja osoby niepełnosprawnej ruchowo I każdą legitymację osoby niepełnosprawnej