Notowania

Na rządach PiS zyskali najbogatsi. Rząd zaniedbał najważniejszą z obietnic

Raport Centrum Analiz Ekonomicznych stawia PiS w innym świetle. Na rządach tej partii w ostatnim roku korzystali przede wszystkim najzamożniejsi Polacy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki. (Fot: PAP/Marcin Gadomski)

Centrum Analiz Ekonomicznych podsumowało obietnice i ich realizacji partii rządzącej. Jak wynika z wyliczeń, na zmianach w systemie podatków i świadczeń gospodarstwa domowe zyskały w portfelach 47,7 miliarda zł rocznie.

Najbardziej skorzystają najbogatsi. Jak szacuje CenEA, w przyszłym roku 32 proc. całej puli trafi do dwóch najbogatszych grup, a zaledwie 9 proc. do najuboższych 20 proc. Do tej pory tendencja była odwrotna.

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł, ale nie dla wszystkich

Drugą grupą najbardziej obdarowaną są rodziny z dziećmi. Przez 4 lata "ze świadczeń skierowanych do rodzin z dziećmi: "500+" i "Dobry start" trafiało do nich odpowiednio 40,2 mld zł i 1,4 mld zł rocznie".

Dla porównania "wzrost rent i emerytur ponad ustawową indeksację to około 4,5 mld zł rocznie. Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji już tylko 2,5 mld zł rocznie". Dodatkowo "korzyści z rozwiązań przyjętych w systemie podatku dochodowego to 7,3 mld zł rocznie" – wyliczają ekonomiści.

Mimo że socjalne wydatki poprawiły stan budżetów domowych, to niezrealizowana przez PiS obietnica ma szczególną wagę.

Poseł Jan Grabiec
Kwota wolna od podatku rzędu 8 tys. złotych. PO pokazuje nowy projekt

Jak wynika z wyliczeń CenEA, "obiecywane podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł rocznie dla wszystkich podatników przyniosłoby większe korzyści gospodarstwom względem rozwiązań przyjętych w systemie podatkowym w ciągu ostatnich czterech lat".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

szurikA ja bym wolał, żeby nikogo nie obdarowywali. Bo żeby obdarować najpierw trzeba komuś zabrać. I zawsze jest tak, że nie wszystko co zabrano jest … Czytaj całość

07-10-2019

dobra a teraz powiedzciekim są najbogatsi? mówimy o 5 czy 0.5% Polaków? w jaki sposób zarobią? dajecie artykuły do pisania praktykantom?

08-10-2019

LaserPrzecież to normalne, że bogatsi więcej zyskują, bo są rzutcy, przedsiębiorczy, zaradni. Biedny jest biedny bo mu się nie chciało uczyć, wydajnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)