Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł, ale nie dla wszystkich

116
Podziel się:
Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł, ale nie dla wszystkich
(resket, Shutterstock)

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że drugi rok z rzędu wzrośnie kwota wolna od podatku. Zastrzegł, że zmiany dotkną tylko osoby o najniższych dochodach.

- Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT - powiedział Morawiecki zapytany o ewentualne plany resortu finansów w związku z ogłoszonymi danymi budżetowymi. Dodał, że poprzednie rządy podnosiły podatki 21 razy. - My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków - podkreślił.

Kwota wolna w górę

- Obniżymy podatki poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób - ujawnił Morawiecki. Jak dodał, z nowych regulacji skorzystać będzie mogło 5-5 mln osób, a nie 3 mln 400 tys., jak ma to miejsce obecnie.

- Podniesiemy z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł próg - ten od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej i obecnie poprzedniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł - mówił.

Zasady wyliczania kwoty wolnej od podatku

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle.

W przypadku dochodów w przedziale 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest tzw. degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla poszczególnego poziomu dochodów.

Osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł, ale mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł (w praktyce oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr). Dla podatników o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł kwota wolna znowu spada - do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł. Osobom zarabiającym więcej nie przysługuje kwota wolna od podatku w ogóle.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(116)
Tesa
4 lata temu
Mam 84 lata. Przepracowałam 45 lat i 8 m -cy.I jeszcze ciągle płacę podatek.A nieroby ...?
Irena
6 lat temu
No coz ktos musi zaplacic za 500 plus
Innocent
6 lat temu
Kwota wolna od podatku (8000 zł) powinna obowiązywać wszystkich, którzy płacą podatki, niezależnie ile zarabiają. Jeżeli DYKTATURA PiS chce ulżyć najmniej zarabiającym to niech dołoży z subwencji partii PiS.
gość
6 lat temu
Jak dodał, z nowych regulacji skorzystać będzie mogło 5-5 mln osób, Ja się cieszę że nie jestem w tej grupie,wolę więcej zarabiać niż zyskać na podatku kilkaset złotych rocznie.
Artur..
6 lat temu
Kwota wolno od podatku jest kwotą teoretyczną jak cały dobrobyt który tworzy PiS. Dużo obiecuje jeszcze więcej robi ale teoretycznie a w praktyce dla przeciętnego polaka jak na razie nić dobrego nie zrobił jest coraz gorzej. Jak komuś coś da to następnym pięciu osobą zabierze i to sporo.
...
Następna strona