Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Na tropie podatkowych propozycji Konfederacji. Tym ta partia nie chce się chwalić

719
Podziel się:

Konfederacja zapowiada obniżenie podatków i uproszczenie całego systemu. W teorii wydaje się, że to korzystne rozwiązanie dla Polaków. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Po przeanalizowaniu ich propozycji wychodzi, że skorzystają na zmianach głównie bogaci, natomiast uderzą one w biednych.

Na tropie podatkowych propozycji Konfederacji. Tym ta partia nie chce się chwalić
Wybory parlamentarne 2023. Konfederacja obiecuje uproszczenie podatków. Dziennikarze przyjrzeli się jej propozycjom. Na zdjęciu Sławomir Mentzen (Agencja Wyborcza.pl, Cezary Aszkiełowicz)

Podatkowym propozycjom Konfederacji przyjrzała się "Gazeta Wyborcza". Dziennik zauważył, że partia ta wyrasta na trzecią siłę w parlamencie po październikowych wyborach. Sprzyjają temu wyraźne dystansowanie się względem Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, a także eventy znane jako "Piwo z Mentzenem".

Ukryte podatkowe propozycje Konfederacji

Konfederacja wszędzie ogłasza, że jeśli dojdzie do władzy, to uprości system podatkowy. Jak? Tego już nie mówi. Ogranicza się do haseł o "uproszczeniu systemu" czy odchudzeniu ustawy o PIT. Partia zresztą ukrywa swoje propozycje ustaw. Dziennikarze "GW" odnaleźli je na hostingowym serwisie GitHub.

Podatkowe propozycje formalnie przygotował "zespół ekspertów z kancelarii Mentzen". Jednak adwokaci i doradcy podatkowi nie szczędzą krytycznych słów dla ich pomysłów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź
Mentzen docenił naszego ustawodawcę – większość przepisów to kopia już istniejących w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokonany został podział na trzy ustawy: PIT dla pracujących, PIT dla przedsiębiorców i PIT dla inwestorów. Zatem jeżeli masz umowę o pracę, działalność gospodarczą oraz masz udziały w spółce z o.o. – zamiast do jednej ustawy musisz zaglądać do trzech – wyjaśnił doradca podatkowy Wojciech Kliś w rozmowie z "GW".

Superministerstwo i system sprzyjający bogatym

Dalej dziennik zauważył, że "odchudzenie" ustaw polega na tym, że ich przepisy przeniesione mają zostać do rozporządzeń. To uczyniłoby z Ministerstwa Finansów (do którego przymierza się Sławomir Mentzen) superresort. Znacznie łatwiej jest bowiem zmienić treść rozporządzenia niż znowelizować ustawę.

Niektóre pomysły Konfederacji są wręcz niezgodne z konstytucją. Rozporządzenie ma też wskazać przychody zwolnione z podatku PIT. Problem w tym, że ustawa zasadnicza wprost w swoich przepisach wskazuje, że ulgi i umorzenia są określane na drodze ustawy.

Sam system podatkowy natomiast sprzyjałby bogatym. Zgodnie z propozycjami Konfederacji nie musieliby oni bowiem płacić opłaty solidarnościowej. Skurczyłaby się też ich stawka podatku dochodowego. Zgodnie z propozycjami Konfederacji próg podatkowy ma być jeden i to na poziomie 12 proc.

Trudniejsza sytuacja byłaby osób mniej zarabiających. "Osoby na minimalnym wynagrodzeniu w ogóle nie odliczą ulgi na dzieci" – zauważyła na Twitterze Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa, partner w Grant Thornton. To nie koniec. Konfederacja zamierza zlikwidować wiele ulg podatkowych i 500 Plus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(719)
Emg22
miesiąc temu
Kłamstwo na kłamstwie w tym artykule. Pierwsze nie likwidują 500 tylko nie będą tego rewaloryzować, dwa nie stracą biedni bo kwota wolna od podatku ma być podniesiona do 12 krotności minimalnego wynagrodzenia czyli biedni nie zapłacą podatków. Dobrowolny zus dla przedsiębiorców, zniesienie drugiego progu podatkowego itd. Można wymieniać wiele. I zyskują wszyscy a nie jedynie wyborcy PIS
Gsrt
2 miesiące temu
Pis i PO już się kończy brawo Konfederacja czemu gdzie jest pandęmia i zbawienne preparaty i akwizycja Konfederacja zrobi pożądek w tym kraju brawo
Grdc
3 miesiące temu
Rozliczyć PiS za pandemie
XDD
3 miesiące temu
Tajne ustawy dostępne na publicznej stronie, publicznie zapowiedziane przez prezesa partii i Bosaka, naprawdę tak bardzo nie umiecie robić researchu?
Daniel
4 miesiące temu
Propozycje reformy podatku dochodowego od osób fizycznych ogłoszone przez Sławomira Mentzena można i trzeba krytykować, ale na Boga, róbcie to, proszę, na wyższym poziomie. Ten artykuł urąga inteligencji czytelnika. Przykłady? Proszę bardzo: "Konfederacja wszędzie ogłasza, że jeśli dojdzie do władzy, to uprości system podatkowy. Jak? Tego już nie mówi. Ogranicza się do haseł o "uproszczeniu systemu" czy odchudzeniu ustawy o PIT." To o czym jest cały ten artykuł jak nie o KONKRETNEJ propozycji uproszczenia podatku dochodowego? Oczywiście wiem, że PIT to nie cały system podatkowy, dlatego gdyby dociekliwi dziennikarze zadali sobie minimum trudu i wykonali robotę dziennikarską bez trudu dowiedzieliby się, że Sławomir Mentzen w tym samym filmie, w którym omawiał "tajne" projekty ustaw o PIT zapowiedział też przygotowanie własnego projektu ustawy o VAT, o składkach na ZUS, CIT itd. "Konfederacja zamierza zlikwidować wiele ulg podatkowych i 500 Plus." Postulat likwidacji wielu ulg podatkowych to prawda. Postulat likwidacji 500+ nie jest oficjalnie postulatem Konfederacji, pomiędzy politykami tej formacji toczy się na ten temat dyskusja, są głosy za i są głosy przeciw. Dziennikarze niestety nie sprawdzili i piszą takie kłamstwa.
...
Następna strona