Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nadchodzi nowy podatek minimalny. Ministerstwo Finansów odkryło karty

378
Podziel się:

Ministerstwo Finansów wprowadzi system globalnego podatku minimalnego dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - tak wynika z opisu projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Nadchodzi nowy podatek minimalny. Ministerstwo Finansów odkryło karty
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić system globalnego podatku minimalnego (Licencjodawca, Jacek Dominski/REPORTER)

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku. Wprowadzi do polskiego prawa przepisy dyrektywy Rady (UE) z 2022 r.

Jak wyjaśniali kilka miesięcy temu eksperci Grant Thornton, nowe przepisy będą dotyczyć dużych krajowych i międzynarodowych grup kapitałowych, których światowy roczny obrót sięga łącznie minimum 750 mln euro.

Impuls, by je wprowadzić, przyszedł z Brukseli i OECD. UE chce ograniczyć konkurencję podatkową między krajami członkowskimi i położyć kres przenoszeniu zysków do rajów podatkowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karygodne błędy polskiego rządu. Ekspert: skutki mogą być tragiczne

Tzw. globalny podatek minimalny to rozwiązanie, w ramach którego największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą każdego roku sprawdzane, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania: 15 proc.

W przypadku, gdy tzw. efektywna stawka podatkowa w danej jurysdykcji będzie niższa od wyznaczonego progu, grupa będzie zobowiązana zapłacić podatek wyrównawczy - tłumaczą eksperci Grant Thornton.

Nowy podatek w trzech odsłonach

Wprowadzany w naszym kraju system globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:

  • globalny podatek wyrównawczy - w dyrektywie jako zasada włączenia dochodu do opodatkowania,
  • krajowy podatek wyrównawczy - zależnie do kontekstu także z przymiotem "kwalifikowany",
  • podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(378)
Nic nowego
2 miesiące temu
Nierząd-Hunta Tuska zdeptał Konstytucję ,niszczy demokrację , demoluje państwo prawa , likwiduje wolne media i zamyka niewinnych ludzi do więzienia a wypuszcza swoich przestępców, obdarowując ich immunitetami ,to na początek , PO tym zacznie się chachmęcenie majątku Polaków tak , jak było już przed laty za koalicji PO-PSL ! A na koniec jak Polacy zostaną w samych skarpetkach, zniknie Tusk i jego ekipa ,zostawiając państwo w ruinie ! Jak nie wierzysz, sprawdź jak było ?! --- Warto pamiętać , że to PiS wygrał wybory a Tusk nie pokonał Kaczyńskiego, ale POpłynął PO rzece wazeliny koalicjantów ,którzy klęcząc na kolanach, wbrew swoim wyborcom , bezrozumnie dźwigając na plecach swojego wodza i POsłusznie wykonując jego POlecenia ,stworzyli w Polsce antydemokratyczny reżim w stylu białorusko-ruskim !
Flekot
2 miesiące temu
Hołownia I Tusk na prostych ludzi ściągną ogromne kłopoty w sumie już jest bardzo gorąco. = Żyjemy w państwie antydemokratycznym, w państwie bezprawia i kłamstwa obecnego nierządu. = O tym nie mówią i nie powiedzą. "Fachowcy" z obecnego nierządu doszli do wniosku ,że tak w sumie pomiędzy rolnikiem a.....nieboszczykiem nie ma zbytnio dużej różnicy odnośnie posiadaniu gruntu.I niebawem od każdego nieboszczyka będzie pobierany podatek...gruntowy.Z oczywistych względów będzie za niego płacić rodzina. Co prawda nieboszczyk ziemi nie uprawia ale ją skutecznie nawozi swoim truchłem które w ziemi gnije.
Radosław
2 miesiące temu
Jak mawia Grzegorz Braun ?? Szczęść Boże i ratuj się kto może ,święte i prorocze słowa.... Rudzielec zaorze Polskę.... niestety, ale na wyjście bywa za późno.
Polskość
2 miesiące temu
Tusk masz większość zrób 1 podatek dla Polaków 10% a dla zagranicy 15 %
Polak W
2 miesiące temu
Hunta - Koalicja13-grudnia - rzeczywiste zagrożenie dla życia i zdrowia społeczeństwa ale możemy się przeciwstawić tej mafii w wyborach samorządowych. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem i nie głosujmy na oszustów z KO
...
Następna strona