Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Obniżka podatku VAT nie tak prędko. Minister zdradził, co musiałoby się stać, by ona nastąpiła

27
Podziel się:

Gdy Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji, to krytykowało rządy PO-PSL za podniesienie stawek podatku VAT. Czas mija, a danina wciąż jest na tym samym poziomie. I wygląda na to, że szybko się to nie zmieni. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnił, że kiedy zostaną utrzymane obecne stawki.

Obniżka podatku VAT nie tak prędko. Minister zdradził, co musiałoby się stać, by ona nastąpiła
Podatek VAT. Wiceminister finansów Artur Soboń (na zdjęciu) wyjawił, kiedy jego stawki będą obniżone (GETTY, NurPhoto)

Stawki podatku VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. obowiązują od 2011 r. Początkowo ówczesny rząd Donalda Tuska zapowiadał, że wprowadza ją tymczasowo, a do 2013 r. wysokość daniny znów wróci do poprzednich rozmiarów. Tak się jednak od lat nie stało i - zgodnie ze słowami wiceministra finansów - prędko się nie stanie. Wszystko przez problem wydatków na obronność państwa.

Myślę, że panuje tu konsensus polityczny, że te wydatki [na obronność - proc. PAP] dzisiaj należy ponosić. Stąd też uważamy, że dopóki te wydatki będą na takim poziomie, który będzie przekraczał 3 proc. PKB, dopóty te stawki powinny być na poziomie 23 proc. i 8 proc. - stwierdził Artur Soboń podczas śniadania prasowego.

W przyszłym roku obniżka stawek nie nastąpi

Taki sam wniosek się nasuwa z lektury projektu nowelizacji ustawy podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Jest tam wprost napisane, że rząd utrzyma podstawowe stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc. w 2023 roku ze względu na wysokie wydatki na obronność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja może jeszcze przyśpieszyć. Mamy do czynienia z "koszmarem ekonomicznym"

W uzasadnieniu rząd tłumaczy, że zmiany projektowane w ustawie o VAT przewidują wprowadzenie od 2024 r. nowego mechanizmu, na podstawie który przedłużony zostanie okres obowiązywania podwyższonych o 1 pp. stawek VAT.

A jest to o tyle istotne, że w 2015 r., kiedy Prawo i Sprawiedliwość szło po władzę, to obiecywało, że obniży stawki podatku VAT do obowiązujących przed 2011 r. (22 i 7 proc.). Przez cztery lata zresztą krytykowało za ich podwyżkę rząd PO-PSL.

Finanse spełniają warunki, by obniżyć VAT

Temat podatku VAT wraca obecnie nieprzypadkowo. "Dziennik Gazeta Prawna" w czwartek 25 sierpnia napisał o tym, że stan finansów publicznych spełnia wszystkie zasady przewidziane w przepisach, aby obniżyć stawki daniny.

Chodzi m.in. o dług publiczny. Jak zwrócił uwagę na Twitterze główny ekonomista FOR dr Sławomir Dudek, zgodnie z przepisami stawki mogą zostać obniżone, jeżeli jego relacja do PKB jest "nie większa niż 43 proc.". W 2021 r., licząc według metodologii krajowej i po skorygowaniu o różnice kursowe, jak również środki pieniężne na rachunku budżetu państwa, wynosił on 40,5 proc.

Spełniony jest również drugi warunek dotyczący sumy corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego. Zgodnie z przepisami suma ta nie może być mniejsza niż -6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Anna
2 lata temu
bo napewno PO oszukiwało a PIS robi to z troski
sondor
2 lata temu
Soboń! - co tam WAT, ludzie przyzwyczaili się do takich cen, powiedz lepiej Polakom ile to Polska ma DŁUGU PUBLICZNEGO, tylko jak będziesz mówić to pierw uprzedź, że na ten temat będziesz mówić i ci o słabszy sercach nie po prostu usiądą żeby nie popadali z wrażenia na kwotę!!!
mat-fiz
2 lata temu
Jak potrafili zrobic babe, ktora byla katechetka, szefem policji, to co szkodzi, aby od finansow "specjalista" byl KULwowski histeryk? No przeciez nic. Tylko czekac, gdy lekarzami beda zostawac znachorzy po studiach hemeopatii i ezoteryki katolickiej. Wy, Polacy, nigdy sie nie nauczycie, ze do pewnych zawodow, jesli nie wszystkich, potrzeba ludzi wyksztalconych w tym kierunku. A skutek tego jest taki, ze bedziecie cierpiec. WSZYSCY.
anstoeu
2 lata temu
Nastepny przyklad, ze jak sie jest w opozycji (chodzi o czas, gdy PiSS byl), to mowilo sie rozne bzdury, aby tylko skompromitowac rzadzacych. Dzisiaj PiSS jest u wladzy... i robi wiele rzeczy tak samo jak robila to PO, choc o tym akurat oni ludziom nie powiedza, bo w TVP o takich rzeczach sie nie mowi. Klamstwo klamstwem klamstwo pogania. A kto u wladzy? A oczywiscie! Bogobojni, prawdomowni i w ogole... uczniowie Jezusa. Tak jak w Krk.
xxxxx
2 lata temu
nitpicking, wszystko co zostało liberalnym mediom. bo historia jest przeciwko wam. bo strategia i geopolityka jest przeciwko wam. Ale tak odurniliscie ludzi w Polsce, ze mimo wszystko istniejecie.... każdy z mózgiem powinien od was uciekać...wtedy zostało by te 3% bezwzględnych profiterow. To nie starczyło by na miejsca w korytku.
...
Następna strona