Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Obniżka VAT odroczona. Pracodawcy RP: Prowizorka wiecznie żywa

5
Podziel się:

Choć od podwyżki VAT mija już niemal 9 lat, to kolejne rządy nadal nie spieszą z przywróceniem stawek z 2011 roku. Ówczesny rząd tłumaczył, że podwyżka daniny wprowadzona jest "na chwilę i wyjątkowo". A jednak obowiązującymi stawkami są 23 i 8 proc.

Obniżka VAT odroczona. Pracodawcy RP: Prowizorka wiecznie żywa
Stawki VAT nadal pozostaną na takim poziomie (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)
bELlqKvF

- Teoretycznie jeszcze nigdy nie byliśmy bliżej przywrócenia właściwych, niższych stawek VAT, niż teraz. W 2019 roku zostały spełnione wszystkie warunki fiskalne, wymagane do automatycznego obniżenia stawek. Wynika to wprost ze sprawozdania wykonania budżetu za 2019 rok - mówi Łukasz Czucharski, ekspert ds. podatkowych Pracodawców RP, cytowany w komunikacie prasowym organizacji. 

Pracodawcy RP przekonują, że gdyby rząd naprawdę zakładał spełnienie obietnicy sprzed dziewięciu lat, to wydałby rozporządzenie o obniżeniu stawek do końca października. Wynikałoby to wprost z ustawy o VAT. Dzięki temu stawki daniny spadłyby z poziomu 23 i 8 proc. do 22 i 7 proc.

Zobacz także: Zobacz: Obostrzenia w kurortach podczas przerwy świątecznej. Niedługo projekt
bELlqKvH

Czucharski zauważa, że to jednak jednocześnie oznaczałoby zmniejszenie wpływów do budżetu. A obecnie przez pandemię i tak deficyt jest rekordowym.

- W związku z tym w szybkim tempie, z pominięciem konsultacji społecznych, rząd skierował do Sejmu ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, w której przemycone zostały znaczące zmiany podatkowe - wyjaśnia ekspert.

bELlqKvN

Organizacja w komunikacie zwraca uwagę na uzasadnienie projektu ustawy. Wskazano w nim, że ze względu na pandemię oraz konieczność odbudowy gospodarki, obniżka stawek VAT obecnie nie jest uzasadniona.

"Zmniejszyłaby ona według projektodawcy dochody budżetowe oraz przestrzeń fiskalną umożliwiającą sfinansowanie działań służących odbudowie gospodarki po kryzysie, m.in. inwestycji publicznych. Prezydent zdążył już podpisać tę procedowaną w pośpiechu ustawę" - czytamy w komunikacie.

Pracodawcy RP zgadzają się, że obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja obniżce podatków. Wymówki przed uczynieniem tego ruchu rządzący czynili wielokrotnie od 2011 roku. A przecież w ostatnich latach cieszyliśmy się bardzo dobrą, globalną koniunkturą.

bELlqKvO

- Taki sposób myślenia o podatkach nakazuje przypuszczać, że nigdy nie będzie dobry moment na to, aby stawki VAT obniżyć. Wynika to, chociażby z poziomu wydatków państwa, na które znaczący wpływ mają np. tzw. transfery społeczne, będące kosztownym narzędziem wsparcia obywateli, nieprzynoszącym jednak pozytywnych, rozwojowych efektów dla gospodarki. Stać nas na 13., 14., 300+, a nie stać nas na obniżenie stawek VAT - wylicza ekspert Pracodawców RP ds. podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELlqKwi
podatki
komentarz
vat
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Obywatel rp
rok temu
Za prace sie karze podatkami. Za niepracę jest socjal. Co sie stanie jak wszyscy przestaną pracować?
można?
rok temu
Niemcy 16%
ted55
rok temu
W aktualnej sytuacji w Polsce, możliwa jest podwyżka a nie obniżka VAT-u. Przecież, budżet państwa jest pusty. Firmy zamykają działalność. Upadek ekonomiczny kraju - możliwy.
bELlqKwj
Te c.je
rok temu
z Ciemnogrodzkiej gdzie i co w końcu mają kraść? He?
healer
rok temu
ale to jest LOGICNE z punktu widzenia marketingu politycznego. Obniżenie stawek VAT byłoby oczywiście przyjete z radością ALE natychmiast zapomniane. Za to o różnych plusach gada się i gada, temat 13-ek - 14-ek też jest stale nakręcany