Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych. Kto może złożyć wniosek?

0
Podziel się

W związku z epidemią koronawirusa wiele firm ma problemy z płynnością finansową. To odbija się na braku zapłaty w terminie podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek. Przedsiębiorcy mają możliwość odroczenia terminu zapłaty należności podatkowych.

Urzędy skarbowe przyjęły regułę, że odroczyć termin płatności podatków można przede wszystkim w sytuacjach losowych i nadzwyczajnych. Do takich zalicza się pandemia koronawirusa.
Urzędy skarbowe przyjęły regułę, że odroczyć termin płatności podatków można przede wszystkim w sytuacjach losowych i nadzwyczajnych. Do takich zalicza się pandemia koronawirusa.
bEpwOfqZ

Epidemia koronawirusasprawiła, że część przedsiębiorców zastanawia się nad przyszłością swoich firm. Brak dochodów sprawia, że firmy mają problemy z zapłatą należności podatkowych. W przypadku, gdy problemy z płynnością finansową są na tyle duże, że przedsiębiorca nie jest w stanie zapłacić podatków w terminie, istnieje możliwość jego odroczenia.

Komu przysługuje możliwość odroczenia terminu płatności podatku?

Odroczenie terminu płatności podatku to ulga polegająca na przesunięciu spłaty należności podatkowych na dogodniejszy dla podatnika czas. Prawo do jej skorzystania wynika z ordynacji podatkowej. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, może odroczyć termin zapłaty należności, ale tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Jest to uznaniowa decyzja urzędów skarbowych.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpwOfrb

Ordynacja podatkowa nie wyjaśnia konkretnie, czym jest „ważny interes podatnika” i „interes publiczny”. Urzędy skarbowe przyjęły regułę, że odroczyć termin płatności podatków można przede wszystkim w sytuacjach losowych i nadzwyczajnych. Do takich zalicza się pandemia koronawirusa.

Kto może złożyć wniosek o odroczenie należności podatkowych?

W okresie stanu epidemii spowodowanej koronawirusem, do wniosku składanego do urzędu skarbowego nie trzeba dołączać dokumentów potwierdzających okoliczności opisane we wniosku. W takim wypadku organ podatkowy rozpozna wniosek na podstawie materiału dowodowego zebranego we własnym zakresie.

Wniosek taki mogą złożyć:

bEpwOfrh
  • podatnik,
  • płatnik (np. pracodawca),
  • inkasent (np. osoba wyznaczona przez radę gminy do poboru podatku i wpłacenia go we właściwym terminie w gminie),
  • spadkobierca podatnika lub płatnika,
  • osoba trzecia (pełnomocnik) .

Kiedy można złożyć wniosek?

Wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku należy złożyć przed upływem tego terminu. Jeśli zrobi się to później, powstanie zaległość podatkowa i wtedy trzeba też będzie zapłacić odsetki za spóźnienie terminu. Wniosek o odroczenie zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę oraz wniosek o odroczenie zapłaty odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek należy złożyć jak najszybciej po stwierdzeniu faktu, że przedsiębiorca nie może uregulować zobowiązania podatkowego. Wniosek można złożyć w urzędzie skarbowym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpwOfri

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpwOfrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)