Notowania

podatki
15.01.2020 17:03

PIT 11 z problemami. System odrzuca zeznania młodych pracowników

Podatnicy nie mogą poprawnie złożyć deklaracji w e-picie - alarmuje Grant Thornton. Wszystko przez pośpiesznie wprowadzane przepisy i ich odmienne interpretacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podatnicy nie mogą poprawnie złożyć deklaracji w e-picie. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Zaledwie 16 dni mają pracodawcy na przesłanie wystawienie, sprawdzenie i wysłanie milionów formularzy PIT. Działy kadrowo-płacowe walczą z czasem, bowiem do 31 stycznia zobowiązane są przekazać do urzędów skarbowych informacje o uzyskanych przychodach pracowników.

System jednak rzuca kłody pod nogi. "Wprowadzane w pośpiechu zmiany w opodatkowaniu przychodów podatników do 26. roku życia zbierają waśnie swoje żniwo. MF i KIS różnie interpretują nowe przepisy, przez co podatnicy nie mogą poprawnie złożyć deklaracji w e-picie" - alarmuje Grant Thornton.

PIT 2020. Podstawowe informacje oraz terminarz rozliczenia podatku
PIT 2020. Podstawowe informacje oraz terminarz rozliczenia podatku

Problemem jest nowa wersja formularza PIT 11, którą trzeba skonfigurować w oprogramowaniu kadrowo-płacowym, aby móc się rozliczyć przez e-pit. System wskazuje błędy i odrzuca formularze składane za podatników do 26. roku życia.

Dlaczego? Ekspertka Grant Thornton Monika Smulewicz, tłumaczy to odmienną interpretacją zapisów wyjaśnienia do PIT 11 zawartych w rozporządzeniu MF z 12 rudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W skrócie, problem dotyczy właściwego miejsca w formularzu, gdzie należy wpisać przychody uzyskane przez podatnika do 26 roku życia, który nie złożył lub złożył w późniejszym terminie oświadczenie o zastosowaniu zwolnienia podatkowego.

PIT, CIT i VAT na jednym rachunku:
tu wstaw treść

"System e-PIT, za pomocą którego przekazywane są do US deklaracje i informacje podatkowe, został skonfigurowany odmiennie do sposobu, w jaki płatnicy skonfigurowali swoje formularze w systemach kadrowo-płacowych, a co ciekawe również zupełnie odmiennie od stanowiska Ministerstwa Finansów" - podkreśla Grand Thorton.

W tym roku rząd wprowadził dwie radykalne zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pracownicy mogą nie dostać PIT-ów na czas

Zamieszania dopełnia fakt, że Krajowa Infolinia Podatkowa udziela informacji zgodnie z wytycznymi US i konfiguracją e-PIT, ale Ministerstwo Finansów w indywidualnych stanowiskach zaprzecza natomiast stanowisku KIS. Bałagan sprawia, że już nie wiadomo jak poprawnie wykazać przychody pracowników i zleceniobiorców uzyskane od 1 sierpnia 2019 r. i opodatkowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, deklaracja pit-11, pit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2020

ZbychuBrawo! Dobra zmiana :)

16-01-2020

ewa. proframistkadajcie wiecej komputerow do waszego zycia a zginiecie durny narodzie naiwniaczkow pisowskich

16-01-2020

TomekChciałbym zapytać czy ktoś w tym kraju wie jak wykazać przychód osoby do 26 roku życia zwalniany powyżej 35636,67 (do końca miesiąca) dla okresu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)