Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit
25.02.2019 12:11

PIT 2018: Jak się rozliczyć i odliczyć wydatki na internet w PIT?

Rok 2019 przyniósł wiele zmian w prawie podatkowym. Podwyższona została kwota wolna od podatku czy skróceniu uległ czas oczekiwania na zwrot nadpłaty. Pojawiły się także nowe przepisy, regulujące ulgi i odliczenia od podatku 2019. Kwestią, która interesuje wielu Polaków jest „ulga za Internet” – sprawdź jak z niej skorzystać!

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
PIT 2018. Rozliczenie roczne przez internet. Jak to zrobić? (Fot: Pio Si)

Zgodnie z ustawą o PIT z ulgi internetowej skorzystać mogą osoby, które:

 • poniosły wydatki z tytułu użytkowania Internetu,
 • rozliczają podatek zgodnie ze skalą podatkową lub na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych,
 • posiadają dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, które zawierają następujące informacje: dane identyfikujące kupującego oraz sprzedającego usługę, rodzaj kupionej usługi i jej koszt,
 • w latach wcześniejszych nie korzystały z tej ulgi i odliczenia od podatku 2019 lub skorzystały z niej w zeznaniu składanym w 2018,
 • wcześniej w żaden sposób nie wykazały kosztów używania Internetu, czyli nie zaliczyły tych kosztów do uzyskania przychodów, nie odliczyły ich wcześniej od przychodu i dochodu, ani koszt ten nie został im zwrócony w innej formie.

Jakie wydatki podlegają odliczeniu w PIT?

Z internetowej ulgi i odliczenia od podatku 2019 można skorzystać dwukrotnie w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych. Odliczeniu nie podlegają jednak wydatki poniesione z tytułu:

 • zakupu sprzętu,
 • zakupu komponentów sieci,
 • wykonania instalacji,
 • rozbudowy i modernizacji instalacji,
 • serwisowania instalacji,
 • opłaty aktywacyjnej.

Zasady odliczania ulgi internetowej

Ten rodzaj ulgi i odliczenia od podatku 2019 naliczany jest od wysokości wydatków zapłaconych w danym roku podatkowym za użytkowanie Internetu. Koszty te nie mogą przekroczyć kwoty 760 zł od jednego podatnika. Ma to znaczenie np. w przypadku małżeństwa – każde z nich ma swój własny limit. Należy jednak pamiętać, że limit ten nie przechodzi na następny rok. Co więcej, wydatek z tytułu użytkowania Internetu, gdy nie zostanie odliczony z powodu braku przychodu albo dochodu, nie może być odliczony w następnym roku.

Ulga internetowa odliczana jest od dochodu w przypadku umowy o pracę, zlecenia i o dzieło. Dotyczy to także prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że firma rozlicza podatek na zasadach ogólnych. Natomiast ulga ta odliczana jest od przychodu w przypadku podatników rozliczających się zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W obu przypadkach ulga od Internetu wykazywana jest na załączniku PIT/O.

Jak najłatwiej wypełnić PIT z ulgą za Internet?

Najłatwiejszym i najbardziej sprawdzonym sposobem odliczenia ulgi za Internet jest uwzględnienie jej w deklaracji online. Darmowe programy, takie jak PIT pro 2018/2019 od Podatnik.info, pozwalają, za pomocą intuicyjnego kreatora, uwzględnić wszystkie ulgi i odliczenia oraz wygenerować dla nas gotowy PIT. Takie rozwiązanie nie tylko gwarantuje nam poprawność rozliczenia deklaracji, ale również pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i ewentualne tłumaczenie się przed Urzędem Skarbowym, jeżeli coś źle wyliczymy.

Darmowy program PIT pro 2018/2019 możesz tutaj pobrać na swój komputer lub skorzystać z niego online.

Tagi: pit, internet, ulga, rozliczenie roczne, porady, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2019

2502dalej nic nie wiem

25-02-2019

możesz skorzystaća jednak nie możesz. made in poland

25-02-2019

szera emeryt może?

Rozwiń komentarze (37)