Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIT 2018: Jak się rozliczyć i odliczyć wydatki na internet w PIT?

38
Podziel się:

Rok 2019 przyniósł wiele zmian w prawie podatkowym. Podwyższona została kwota wolna od podatku czy skróceniu uległ czas oczekiwania na zwrot nadpłaty. Pojawiły się także nowe przepisy, regulujące ulgi i odliczenia od podatku 2019. Kwestią, która interesuje wielu Polaków jest „ulga za Internet” – sprawdź jak z niej skorzystać!

PIT 2018. Rozliczenie roczne przez internet. Jak to zrobić?
PIT 2018. Rozliczenie roczne przez internet. Jak to zrobić? (Fotolia, Pio Si)

Zgodnie z ustawą o PIT z ulgi internetowej skorzystać mogą osoby, które:

 • poniosły wydatki z tytułu użytkowania Internetu,
 • rozliczają podatek zgodnie ze skalą podatkową lub na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych,
 • posiadają dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, które zawierają następujące informacje: dane identyfikujące kupującego oraz sprzedającego usługę, rodzaj kupionej usługi i jej koszt,
 • w latach wcześniejszych nie korzystały z tej ulgi i odliczenia od podatku 2019 lub skorzystały z niej w zeznaniu składanym w 2018,
 • wcześniej w żaden sposób nie wykazały kosztów używania Internetu, czyli nie zaliczyły tych kosztów do uzyskania przychodów, nie odliczyły ich wcześniej od przychodu i dochodu, ani koszt ten nie został im zwrócony w innej formie.

Jakie wydatki podlegają odliczeniu w PIT?

Z internetowej ulgi i odliczenia od podatku 2019 można skorzystać dwukrotnie w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych. Odliczeniu nie podlegają jednak wydatki poniesione z tytułu:

 • zakupu sprzętu,
 • zakupu komponentów sieci,
 • wykonania instalacji,
 • rozbudowy i modernizacji instalacji,
 • serwisowania instalacji,
 • opłaty aktywacyjnej.

Zasady odliczania ulgi internetowej

Ten rodzaj ulgi i odliczenia od podatku 2019 naliczany jest od wysokości wydatków zapłaconych w danym roku podatkowym za użytkowanie Internetu. Koszty te nie mogą przekroczyć kwoty 760 zł od jednego podatnika. Ma to znaczenie np. w przypadku małżeństwa – każde z nich ma swój własny limit. Należy jednak pamiętać, że limit ten nie przechodzi na następny rok. Co więcej, wydatek z tytułu użytkowania Internetu, gdy nie zostanie odliczony z powodu braku przychodu albo dochodu, nie może być odliczony w następnym roku.

Ulga internetowa odliczana jest od dochodu w przypadku umowy o pracę, zlecenia i o dzieło. Dotyczy to także prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że firma rozlicza podatek na zasadach ogólnych. Natomiast ulga ta odliczana jest od przychodu w przypadku podatników rozliczających się zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W obu przypadkach ulga od Internetu wykazywana jest na załączniku PIT/O.

Jak najłatwiej wypełnić PIT z ulgą za Internet?

Najłatwiejszym i najbardziej sprawdzonym sposobem odliczenia ulgi za Internet jest uwzględnienie jej w deklaracji online. Darmowe programy, takie jak PIT pro 2018/2019 od Podatnik.info, pozwalają, za pomocą intuicyjnego kreatora, uwzględnić wszystkie ulgi i odliczenia oraz wygenerować dla nas gotowy PIT. Takie rozwiązanie nie tylko gwarantuje nam poprawność rozliczenia deklaracji, ale również pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i ewentualne tłumaczenie się przed Urzędem Skarbowym, jeżeli coś źle wyliczymy.

Darmowy program PIT pro 2018/2019 możesz tutaj pobrać na swój komputer lub skorzystać z niego online.

pit
internet
KOMENTARZE
(38)
Korzystanie z...
rok temu
Korzystanie z ulgi internetowej zostało obecnie znacząco ograniczone. Co prawda w rozliczeniu podatkowym za rok 2020 prawo to przysługuje, ale nie wszyscy podatnicy mogą je realizować. Z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata podatkowe.
nie mam nika
2 lata temu
Jak z emerytem? Nie zrozumiałam. Czy mogę zdjąć z podatku internet i jak .Rozlicza mnie ZUS
001
3 lata temu
mowa jest o odliczeniu od podatku 2019 a obecnie rozliczamy podatek 2018. Czy w deklaracji za 2018 mozna odliczyc ulge za korzystanie z internetu?
emeryt
3 lata temu
A jak się podpisało nową umowę na dwa lata z dostawcą internetu to można odliczyć czy nie.
internautka
3 lata temu
Mam internet od maja 2017r. Za 2017 r.odliczyłam 8 miesięcy, za 2018r. 12 miesięcy. Czy za 4 miesiące mogę odliczyć za 2019r.?
...
Następna strona