Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

PIT za zeszły rok. Skąd uzyskać zeznania z poprzednich lat?

13
Podziel się:

Już w poniedziałek podatnicy z całej Polski otrzymali wypełnione zeznania PIT za rok 2020. Z tej okazji przypominamy, w jaki sposób korzystać z usług e-Urzędu skarbowego, oraz jak uzyskać zeznania podatkowe z lat ubiegłych.

PIT za zeszły rok. Skąd uzyskać zeznania z poprzednich lat?
PIT 2021. Skąd wziąć swój PIT z poprzedniego roku? (money.pl, Rafał Parczewski)

PIT 2020. Gdzie znaleźć swoje rozliczenie z poprzednich lat?

PITy z ubiegłych lat mogą okazać się potrzebne w przypadku kontroli podatkowej, która może zostać wszczęta nawet kilka lat po złożeniu deklaracji. Brak dostępu do rozliczenia to jednak nie koniec świata, ponieważ istnieje możliwość uzyskania kopii zeznania m.in. w urzędzie skarbowym lub przez internet.

Swój PIT z zeszłego roku (oraz poprzednich lat) możemy najprościej uzyskać wchodząc na stronę www.podatki.gov.pl, gdzie po zalogowaniu przy pomocy profilu zaufanego, e-dowódu lub bankowości elektronicznej, zyskamy dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego.

Po zalogowaniu się do portalu należy wybrać rubrykę "Twój e-PIT". Dostępna od początku lutego br. usługa umożliwi nam wówczas pobranie naszych zeznań podatkowych: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.

Istnieją jednak sposoby bardziej konwencjonalne. Te osoby, które preferują osobistą wizytę w urzędach skarbowych, po złożeniu zeznania podatkowego otrzymują również egzemplarz z pieczątką, która potwierdza wywiązanie się z obowiązku podatkowego w wybranym okresie.

Zobacz także: Podatek od reklam 2021. Bogusław Chrabota o spotkaniu z otoczeniem Mateusza Morawieckiego

W celu uzyskania kopii PIT-u z wybranego roku należy złożyć wniosek o wydanie kopii zeznania podatkowego (zapłacimy 5 zł za każdą stronę dokumentu).

Przypomnijmy przy okazji, że według obowiązujących przepisów dokumenty podatkowe powinniśmy przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozliczenie. Tym samym w przypadku m.in. formularzu PIT-37 należy zachować odpowiednią dla sposobu rozliczenia kopię dokumentu.

Już w poniedziałek urzędy skarbowe miały udostępnić podatnikom wypełnione PIT-y. Nie obyło się jednak bez pewnych problemów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
gfg
6 miesięcy temu
Nie można pobrać za ostatni rok, tylko za poprzzednie... lipa
Jani
10 miesięcy temu
e-skarbowy nie pozwala pobrać dokumentów, przynajmniej jak u mnie PIT-36, co więcej nawet go nie widać, jedynie źródłowe pit-11 można zobaczyć
Adam
11 miesięcy temu
Skorygujcie artykuł, nie można pobrać deklaracji PIT wg. waszej instrukcji
Kredytobiorca
3 lata temu
Potrzebuję na już PIT 36 B za 2019 do kredytu. Niestety w systemie go nie ma. Sprawdzałem kilkanaście razy bo strona często się sama przeładowuje i pokazuje losowe pity.
Wik
3 lata temu
wciąż brak możliwości uzyskania dostępu do zeznań już złożonych