Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

PIT za zeszły rok. Skąd uzyskać zeznania z poprzednich lat?

9
Podziel się

Już w poniedziałek podatnicy z całej Polski otrzymali wypełnione zeznania PIT za rok 2020. Z tej okazji przypominamy, w jaki sposób korzystać z usług e-Urzędu skarbowego, oraz jak uzyskać zeznania podatkowe z lat ubiegłych.

PIT za zeszły rok. Skąd uzyskać zeznania z poprzednich lat?
PIT 2021. Skąd wziąć swój PIT z poprzedniego roku? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTsTNKd

PIT 2020. Gdzie znaleźć swoje rozliczenie z poprzednich lat?

PITy z ubiegłych lat mogą okazać się potrzebne w przypadku kontroli podatkowej, która może zostać wszczęta nawet kilka lat po złożeniu deklaracji. Brak dostępu do rozliczenia to jednak nie koniec świata, ponieważ istnieje możliwość uzyskania kopii zeznania m.in. w urzędzie skarbowym lub przez internet.

Swój PIT z zeszłego roku (oraz poprzednich lat) możemy najprościej uzyskać wchodząc na stronę www.podatki.gov.pl, gdzie po zalogowaniu przy pomocy profilu zaufanego, e-dowódu lub bankowości elektronicznej, zyskamy dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego.

bDTsTNKf

Po zalogowaniu się do portalu należy wybrać rubrykę "Twój e-PIT". Dostępna od początku lutego br. usługa umożliwi nam wówczas pobranie naszych zeznań podatkowych: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.

Istnieją jednak sposoby bardziej konwencjonalne. Te osoby, które preferują osobistą wizytę w urzędach skarbowych, po złożeniu zeznania podatkowego otrzymują również egzemplarz z pieczątką, która potwierdza wywiązanie się z obowiązku podatkowego w wybranym okresie.

Zobacz także: Podatek od reklam 2021. Bogusław Chrabota o spotkaniu z otoczeniem Mateusza Morawieckiego
bDTsTNKl

W celu uzyskania kopii PIT-u z wybranego roku należy złożyć wniosek o wydanie kopii zeznania podatkowego (zapłacimy 5 zł za każdą stronę dokumentu).

Przypomnijmy przy okazji, że według obowiązujących przepisów dokumenty podatkowe powinniśmy przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozliczenie. Tym samym w przypadku m.in. formularzu PIT-37 należy zachować odpowiednią dla sposobu rozliczenia kopię dokumentu.

Już w poniedziałek urzędy skarbowe miały udostępnić podatnikom wypełnione PIT-y. Nie obyło się jednak bez pewnych problemów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTsTNKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
???
2 miesiące temu
W jaki sposob mozna pobrac z e-US pit za poprzedni rok? Tam nigdzie nie ma opcji pobrania pliku.
Maxx
2 miesiące temu
Podjąłem 11 prób logowania. Teraz serwis jest niedostępny, koło 16.50 udało mi się przejść i zobaczyć przycisk do pitu, ale była informacja, że dane nie są jeszcze dostępne...wszędzie były 0. Pierwsze logowanie było o 11.32 SMS z kodem otrzymałem o 11:57, zaległe 4 smsy po 12.20 :D
pozdrawiam
2 miesiące temu
oby im sie udało. cieszy mnie to ze teraz moge duzo rzeczy robic w internecie. a tam pewnie ludzie pracuja zeby naprawic to co nie dziala.
bDTsTNKH
Nik
miesiąc temu
Mnie działa elegancko. Kiedyś założony profil zaufany w ZUS przydał się po latach. Na stronie można się od razu rozliczyć, widać m.in. wszystkie mandaty, fajna sprawa.
Emerytka
2 miesiące temu
Po trzech podejściach udało mi się wejść w e_pit ok. godz 15, dokonać korekty zaapcetować i wysłać