Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIT i E-deklaracje 2019 – o czym należy pamiętać, składając PIT przez Internet?

0
Podziel się:

Popularność elektronicznych rozliczeń PIT nie ulega wątpliwości. Aż 56% respondentów biorących udział w badaniu KPMG z 2018 roku zadeklarowało, że roczne zeznanie podatkowe składa online.

PIT i E-deklaracje 2019 – o czym należy pamiętać, składając PIT przez Internet?
(pexels)

Szybkość i wygoda to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że podatnicy tak chętnie wybierają e-deklaracje. 2019 to rok, w którym z pewnością będzie ich jeszcze więcej! Chciałbyś rozliczyć się przez Internet, ale nie jesteś pewien, o czym trzeba wtedy pamiętać? Poznaj nasze wskazówki – z ich pomocą na pewno z łatwością się rozliczysz.

E-deklaracje muszą być opatrzone podpisem

Potwierdzenie tożsamości podatników jest niezbędne, by można było wysyłać e-deklaracje 2019. Na szczęście można to zrobić w łatwy sposób, podając tzw. dane autoryzujące, czyli:

  • swój numer PESEL (lub NIP) ,
  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • kwotę przychodu wskazaną w zeszłorocznej deklaracji PIT.

Informacja o tym, jaki przychód osiągnąłeś w poprzednim roku podatkowym, znajduje się nie tylko na formularzu podatkowym, ale również na PIT-11. Jeśli w 2017 roku nie uzyskałeś żadnego przychodu, w danej rubryce powinieneś wpisać wartość „0”.

Bez dokumentów ani rusz!

Mając pod ręką niezbędne dokumenty, szybko wypełnisz e-deklaracje 2019. Poza informacją, jaki przychód uzyskałeś w poprzednim roku, będą Ci potrzebne również inne dane.

Dokumenty z wykazem przychodów

Podstawą rozliczenia w przypadku większości podatników będzie PIT-11. Jeżeli wypełniasz np. PIT-37, ten dokument jest kluczowy, byś mógł wypełnić swoją deklarację. Miej na uwadze, że jeśli otrzymywałeś dochód z kilku źródeł, w deklaracji PIT musisz ująć dane ze wszystkich formularzy PIT-11. Płatnicy mają obowiązek dostarczyć Ci je do końca lutego.

Osoby, które otrzymywały przychody z innych źródeł również powinny zadbać o to, by mieć pod ręką dokumenty wykazujące, jakie kwoty uzyskały. Są one niezbędne do tego, by móc wypełnić e-deklaracje 2019.

Dowody uprawniające do ulg i odliczeń

Przekazywałeś w ostatnim roku podatkowym jakąś kwotę na organizację charytatywną? A może opiekujesz się dziećmi w wieku szkolnym? Pamiętaj, że jeśli masz prawo do jakichkolwiek ulg i odliczeń od podatku lub dochodu, potrzebne Ci będą różne dane, które należy wpisać do deklaracji PIT lub załącznika. W tym celu należy przygotować m.in. dowody wpłat, rachunki świadczące o poniesionych kosztach lub dowód przekazania krwi (dot. krwiodawców).

Jakie dane mogą być potrzebne? Przykładowo, w przypadku ulgi na dziecko potrzebujesz jego danych, takich jak PESEL czy data urodzenia. Natomiast skorzystanie z możliwości odliczenia darowizny wymaga podania jej wysokości oraz danych identyfikacyjnych obdarowanego. Zgromadź potrzebne dokumenty i wpisz je do programu, którego używasz, by wypełnić e-deklaracje. On dokona niezbędnych obliczeń.

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019:

Korzystając ze sprawdzonego programu do rozliczania PIT masz pewność, że Twoja deklaracja nie będzie miała błędów, trafi bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, a ty dostaniesz zwrot nadpłaconego podatku dużo szybciej niż w przypadku standardowych rozwiązań. Rozlicz PIT z programem PIT pro 2018/2019!

Bezpieczeństwo to podstawa

Pamiętaj, że powinieneś zabezpieczyć swoje dane, wysyłając e-deklaracje. 2019 to kolejny rok, kiedy możliwe jest rozliczanie z pomocą programu do PIT z Certyfikatem Bezpieczeństwa SSL. To standard szyfrowania, który stanowi gwarancję poufności danych. Dzięki niemu nie będą one dostępne dla nieuprawnionych osób. Dlatego przy wybieraniu aplikacji do wypełniania PIT, upewnij się, że zapewnia ona całkowite bezpieczeństwo danych.

Dowód terminowego rozliczenia z fiskusem

Jeśli PIT został poprawnie wysłany na serwery Ministerstwa Finansów, podatnik otrzymuje potwierdzenie dostarczenia formularza, czyli UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowi dowód, że podatnicy dotrzymują terminu, przesyłając swoje e-deklaracje. 2019 to rok, w którym rozlicza się przychody za 2018 – podatnik ma obowiązek przechowywać UPO przez 5 lat, czyli do 2024 roku. Dzięki niemu udowodnisz, że złożyłeś swoje zeznanie PIT za 2018 na czas.

Pobierz darmowy program PIT pro 2018/2019 od Podatnik.info lub wypełnij go wygodnie online!

pit
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)