Notowania

PIT. Podstawowe zasady składania deklaracji podatkowej w 2019 r. Kiedy dostaniemy zwrot podatku za ubiegły rok?

PIT jest tradycyjnym corocznym dokumentem składanym przez podatników do Urzędu Skarbowego. W tym roku za część podatników gotowe wnioski przygotował fiskus. Podpowiadamy, jakie są podstawowe zasady składania deklaracji podatkowej w 2019 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PIT. Podstawowe zasady składania deklaracji podatkowej w 2019 r.

PIT 2019: podstawowe zasady składania deklaracji podatkowej

PIT jest to skrót określający podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak samo oznaczane są składane przez podatników do urzędu skarbowego coroczne deklaracje podatkowe. W zdecydowanej większości musimy je złożyć do końca kwietnia.

W 2019 r. nadeszła prawdziwa rewolucja. Fiskus przygotował za część podatników propozycję ich rozliczeń. Przygotowane dokumenty są dostępne w sieci od 15 lutego za pośrednictwem platformy "Twój e-PIT". Urząd skarbowy przygotował je automatycznie i bezpłatnie na podstawie danych uzyskanych od pracodawców. Z usługi "Twój e-PIT" można skorzystać wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansówpodatki.gov.pl.

Każdy może rozliczyć swoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok samodzielnie przez Internet, poprzez platformę "Twój e-PIT" lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym. Podpowiadamy podstawowe zasady składania deklaracji podatkowej w 2019 r.

PIT 2019. Kilka podstawowych zasadach:

  • wykazujemy wyłącznie przychody za 2018 r.;
  • dla ustalenia daty uzyskania przychodów liczy się dzień, w którym co do zasady otrzymano lub postawiono do dyspozycji dane przychody;
  • koszty uzyskania przychodu nie zawsze rozliczane są w tym samym roku, co przychód; w efekcie może być tak, że przychód rozlicza się osobno w jednym roku, a w innym roku – koszty tego przychodu (dotyczy to m.in. przychodów z kapitałów pieniężnych – giełdy);
  • dla kosztów autorskich po raz pierwszy można zastosować limit 85 528 zł (przypomnijmy, że rok wcześniej stosowano obniżony limit 42 764 zł ich wartości);
  • zastosować można korzystniejsze, zmienione zasady rozliczania ulgi dla krwiodawców oraz ulgi rehabilitacyjnej,
  • w przypadku, gdy podatnik posiada stratę podatkową z roku 2018 lub lat wcześniejszych;
  • nie można zastosować oświadczenia PIT-12, w efekcie czego pracodawca nie ma możliwości rozliczania PIT za pracownika (druk PIT-40 nie występuje);
  • należy stosować deklaracje podatkowe aktualne w roku 2019 – nie należy sporządzać rozliczenia PIT na drukach w wersjach z lat poprzednich.

PIT 2019. Terminy składania zeznań podatkowych oraz kiedy otrzymamy zwrot podatku za 2018 r.?

W 2019 r. pracodawcy wcześniej (do końca stycznia), w formie elektronicznej, przekazali do urzędów skarbowych nasze PIT-y. W formie papierowej natomiast powinniśmy otrzymać deklaracje do końca lutego.

Do 31 stycznia 2019 r. należało złożyć: PIT-16A (karta), PIT-19A (duchowni), PIT-28 (ryczałt), PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę). Natomiast do 30 kwietnia należy złożyć deklaracje: PIT-36 (działalność), PIT-36L (liniowy), PIT-37 (praca), PIT-38 (giełda), PIT-39 (nieruchomości).

W podsumowaniu deklaracji podatkowej PIT każdy z nas może podać albo kwotę podatku do zapłaty, albo kwotę nadpłaty. W przypadku nadpłat będą one zwracane w terminie do 3 miesięcy od daty sporządzenia zeznania, a w przypadku deklaracji składanych elektronicznie - do 45 dni.

Jeśli PIT złożyliśmy przed 15 lutego, 45-dniowy termin oczekiwania rozpoczyna się właśnie od tej daty. Dodatkowo terminy te nie mogą zostać przedłużone arbitralnie przez organ skarbowy w związku z kontrolą deklaracji lub jej weryfikacją. Jednak termin ten może być modyfikowany różnego rodzaju sytuacjami – informuje serwis pit.pl.

Źródło: pit.pl, money.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz