Notowania

pit
23.01.2019 11:58

PIT: składanie wniosków nie jest konieczne. Fiskus rozliczy za podatnika PIT za ubiegły rok

PIT: fiskus rozliczy za podatnika PIT za rok 2018. Dzięki dostępnej od 15 lutego usłudze "Twój e-PIT" składanie wniosków już nie jest konieczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PIT: składanie wniosków nie jest konieczne. Fiskus rozliczy za podatnika PIT za ubiegły rok (Fot: Krystian Dobuszynski/REPORTER)

PIT – fiskus rozliczy go za podatnika

Od 15 lutego 2019 na portalu podatki.gov.pl podatkowym pojawi się usługa „Twój e-Pit”. Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów, dzięki temu fiskus będzie mógł rozliczyć PIT za podatnika za rok 2018. Wiadomo, że usługa "Twój e-PIT" w 2019 roku będzie dostępna dla podatników rozliczających się na podstawie PIT-38 i PIT-37. Żeby uzyskać dostęp do zeznania podatkowego za ubiegły rok wcale nie trzeba składać wniosków i przynosić dokumentów do urzędu skarbowego, gdyż zeznanie ma być wystawione automatyczne. Dla wszystkich podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 jest ono bezpłatne.

PIT – bezpłatne i wygodne rozliczenia

Jak powiedziała minister finansów, profesor Teresa Czerwińska, systemy informacyjne są już na tak zaawansowanym stopniu, że zagwarantują nowe podejście do rozliczeń podatkowych. Na bazie informacji, które są przesyłane od płatników, zostaną udostępnione propozycje rocznego zeznania. Zdaniem prof. Czerwińskiej to bardzo istotna zmiana w duchu filozofii 3xP – prostych, przejrzystych, przyjaznych podatków. Dzięki usłudze "Twój e-Pit" system sam przygotuje i udostępni dla podatnika roczne zeznanie. Wykorzystane zostaną jednak tylko te dane, które posiada administracja skarbowa. Wśród nich znajdują się informacje od pracowników, dane z ubiegłorocznych zeznań dotycząc ulg na dzieci i informacji o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik mógł wstawić rok wcześniej.

Twój e-Pit – nowa usługa na portalu podatkowym

Podatnik, który chce skorzystać z odliczenia darowizny, uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie po tym jak zaloguje się do usług. Resort finansów ma oferować stosowną pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia: telefonicznie, podczas czatu z konsultantem lub mailowo. W usłudze "Twój e-PIT" zeznanie będzie wypełnione indywidualnie dla podatnika. Możliwy jest sposób rozliczenia wspólny z małżonkiem lub jako osoba samodzielnie wychowująca dzieci. Żeby wybrać interesującą nas opcję, również powinniśmy zalogować się do systemu.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

boboJezeli nie sprawdze w internecie swojego PIT,to skad bede wiedzial np.ze mam niedoplate

Rozwiń komentarze (1)