Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

PIT za 2022 rok. W środę rusza akcja rozliczeń ze skarbówką

197
Podziel się:

Od środy 15 lutego można rozliczać PIT za 2022 r. Akcja składania zeznań podatkowych potrwa do 2 maja i będzie wyjątkowa - dotyczy bowiem roku podatkowej rewolucji, związanej z wprowadzeniem i wycofaniem Polskiego Ładu.

PIT za 2022 rok. W środę rusza akcja rozliczeń ze skarbówką
Rozliczenie w usłudze Twój e-PIT zostało w tym roku przygotowane dla 24 mln podatników (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Nie wiesz, jak rozliczyć podatek za 2022 rok? Masz pytanie o Polski Ład? Rządowa strona do rozliczania podatków nie działa? Napisz na http://dziejesie.wp.pl

W tym roku po raz piąty podatnicy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli zeznania wypełnionego na podstawie danych, które ma administracja skarbowa. Takie rozliczenie zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników. Opcja ta dotyczy formularzy PIT-37 i PIT-38, a także PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy RPP obniży stopy procentowe? Prof. Noga: ważny jest cel inflacyjny, kluczowe będą dane GUS z marca

Rozliczenie jest dostępne od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl. Do 2 maja można będzie zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić przygotowane przez skarbówkę rozliczenia. Można będzie też uwzględnić przysługujące nam odliczenia i zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Jeżeli nie złożymy samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Nie dotyczy to formularzy PIT-28 i PIT-36, bo w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L będą z kolei dostępne w systemie e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl. PIT nadal można też wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, dostaną zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Tegoroczna akcja PIT jest wyjątkowa, bo dotyczy roku, w którym została wprowadzona i odwołana podatkowa rewolucja, czyli Polski Ład. W jej ramach w styczniu 2022 r. weszła w życie ulga dla klasy średniej, a już pół roku później rząd ją uchylił. Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, dla niektórych osób rozliczenie z tą ulgą może być korzystniejsze.

"Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem" - zapewnia resort. Będzie się to działo automatycznie, po złożeniu zeznania.

Jeżeli wyjdzie na to, że rozliczenie z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej będzie korzystniejsze, urząd skarbowy odda nam pieniądze. Nadpłata będzie zwracana w terminie do 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w terminie do trzech miesięcy w przypadku zeznań papierowych. Jeżeli podatnik ma zaległości albo niedopłaty, zostanie ona zaliczona na ich poczet. Podatnicy sami będą mogli sprawdzić, ile wyniósł ich hipotetyczny podatek należny przy użyciu specjalnego ministerialnego kalkulatora.

Próg 120 tys. zł i stawka 32 proc. podatku

Przez kilkukrotnie wprowadzane w ubiegłym roku zmiany podatkowe – niektóre nawet z datą wsteczną, może się także okazać, że wielu podatników będzie musiało dopłacić brakujący podatek. - Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników – mówił ostatnio Artur Soboń, wiceminister finansów, cytowany przez Prawo.pl.

Minister przypomniał, że w ubiegłym roku została podniesiona kwota wolna w podatku dochodowym do 30 tys. zł oraz próg podatkowy, powyżej którego dochody są objęte 32-proc. podatkiem. W lipcu 2022 r. z kolei m.in. została obniżona dolna stawka podatkowa - do 12 proc. Zniesiony też został system wprowadzony na początku roku 2022, który umożliwiał płacenie zaliczek podatkowych w wysokości z 2021 r.

Z koniecznością dopłaty muszą się liczyć podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z kilku źródeł i przekroczyli próg 120 tys. zł, a więc zostali objęci stawką 32-proc., a także ci, którzy płacili zaliczki według zasad z 2021 r., bo wówczas nie objęły one całości należnego podatku.

Oni mogą liczyć na pokaźne zwroty

Jak wylicza "Fakt", pracujący na umowie zlecenie mogą z kolei w tym roku liczyć na pokaźne zwroty nadpłat od skarbówki. Na początku ubiegłego roku ci, którzy rozliczają się w pierwszym progu, płacili 17 proc. podatku. W lipcu weszły jednak zmiany, a podatek został obniżony do 12 proc. Rząd zdecydował, że taka stawka ma obowiązywać wstecz - od 1 stycznia 2022 r. Skarbówka ma oddawać zaliczki, które zapłacono w pierwszym półroczu zeszłego roku.

Najwięcej zyskają osoby pracujące na umowie zlecenie - podaje dziennik. Mowa o nawet kilku tysiącach złotych. - Zleceniobiorcy w minionym roku nie mieli prawa korzystać z kwoty wolnej od podatku w rozliczeniach miesięcznych. Zatem przez cały poprzedni rok kredytowali państwo, płacąc wyższą zaliczkę na podatek. W konsekwencji dopiero teraz uzyskają prawo do zwrotu nadpłaconych środków - wyjaśniał "Faktowi" dr Antoni Kolek, doradca podatkowy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(197)
Jurek
10 miesięcy temu
ja sugeruję skorzystać z pitaxa, by uniknąć występujących błędów i przede wszystkim skorzystać z przysługujących nam ulg
Zaulgowany
10 miesięcy temu
A jakaś ulga za głosowanie na PiS sie należy, bo ja mogę dołączyć nawet zaświadczenie od proboszcza?
jam
10 miesięcy temu
oczywiście, że nie działa... jest piękny komunikat z cudowną grafiką, pełną śrubek i kółek zębatych, że szlag trafił urząd skarbowy. Może niech oni się już nie odbudowują lepiej
lex
10 miesięcy temu
ile to misek ryżu za po a ile za pis ?,bieda była biedą i biedą będzie jeżeli nadal się nie wybudzi z tego misko ryżowego letargu . pis odtworzył komunę w gorszym wydaniu,tv pis kłamie ?,a prawda jest taka, że dla inteligentnych i wykształconych ludzi praca za przysłowiową miskę ryżu , a niedouczona ,cwana ferajna biznesu napasiona przez pis ma się dobrze ,towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu ,po przez sztuczne zawyżanie cen , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach,WIELOMILIARDOWE zyski za rok /2021 i 2022/ przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii/ . Jedno co pis zrobił to po przez swoją niekompetencje wzbogacił garstkę cwaniaków /niejednokrotnie nie dorastającym pod względem wykształcenia do pięt nauczycielom , medykom czy urzędnikom/ kosztem całego Narodu . Obraz tych nie rządów niech uzupełni ten opis - pewna starsza pani przez czterdzieści lat pracy odłożyła kosztem jedzenia i bardzo skromnego życia parę groszy na mieszkanie ,zapytacie i co z tego ? ano to że wtedy to urzędnicy tego nie rządu się nią zainteresowały ,skąd u babci ta kasa ?,przecież ona nie należy do tej cwanej ferajny .
podatnik
10 miesięcy temu
"Najwięcej zyskają osoby...." ? Raczej ODZYSKAJĄ! Bo płacili za wysoki podatek!
...
Następna strona