Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Borciuch
|
aktualizacja

PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie?

13
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) obiecało zwolnienie osób pracujących poniżej 26. roku życia z podatku PIT. Postulat ten nie dotyczy jednak wszystkich osób z tej grupy. Dla zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie wprowadzony zostanie pułap zarobków. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą dalej będą płacić podatek.

PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie?
PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie? (East News)

PIT: Kto będzie zwolniony z płacenia podatku? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zwolnienie osób pracujących do 26. roku życia z podatku PIT to jeden z postulatów PiS-u z tzw. nowej piątki. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że zerowa stawka podatku PIT dla młodych zostanie wprowadzona jeszcze latem tego roku.

Z podatku PIT zostaną zwolnione wszystkie osoby pracujące, które:

  • nie mają ukończonych 26 lat,
  • są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie,
  • zarabiają mniej niż 7 tysięcy złotych netto miesięcznie (próg nie został jeszcze oficjalnie ustalony, ale taki wynika z zapowiedzi PiS-u).

PiS szacuje, że koszt zwolnienia młodych z podatku PIT wyniesie 2-3 mld zł rocznie.

PIT: Kto dalej będzie płacił podatek?

Plan zwolnienia z podatku PIT nie obejmie jednak wszystkich młodych. Jak mówił Morawiecki, “jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne Ministerstwo Finansów przygotuje jakiś pułap”. - Powiedzmy sobie szczerze, ilu młodych ludzi do 26. roku życia zarabia 7 tys. zł na rękę, naprawdę niewiele - dodał.

Premier stwierdził, że rząd w ten sposób chce uniknąć nadużyć.

Przypomnijmy, że osoby zarabiające 85,5 tys. zł rocznie wchodzą już w drugi próg podatkowy.

Morawiecki powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że zniesienie PIT nie dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W tej chwili osoby prowadzące jednoosobową firmę w Polsce opłacają podatki według zasad ogólnych: podatek liniowy 19% lub skala podatkowa 18 i 32%, karty podatkowej lub ryczałtu.

KOMENTARZE
(13)
ssssssss
2 lata temu
Witam, Jestem uczniem nie ukończyłem 26 roku życia. W każdej pracy w której jestem pracodawca przy podpisywaniu umowy (oraz jest to widoczne wszędzie na ogłoszeniach z pracą) mówi mi o tym, że ja jako uczeń i osoba która nie ukończyła 26 roku życia zamiast 17 zł brutto otrzymam 17 zł netto. Ale co mi z tego skoro po odprowadzeniu składek wyjdzie mi tak czy tak 17 zł brutto. Mogę ich nie odprowadzać ale co mnie wtedy obchodzi takie netto.
zła
3 lata temu
to zwolnienie z podatku to jakiś absurd
dolywa
3 lata temu
Ludzie wy dalej wierzycie że kaczyński z morawieckim oraz cała zgraja ludzi którzy sami jak rząd i glapiński nominowany przez małego przyznają sobie premie które im się należały robią coś dla reszty oni tylko myślą o sobie i o rodzinach ale swoich.Ludzie wy się obudzcie w pażdzierniku i zagłosujcie za wolnością i demokracją a nie za jednoosobową dyktaturą bez odpowiedzialności bo jarek się boi czemu nie został premierem bo jest tchórzem.
polok
3 lata temu
Jestem ciekaw czy faktycznie nie będę płacił podatku do 26 roku. Jeśli faktycznie tak będzie to przy kolejnych wyborach głosuję na PiS, ale moim zdaniem zamiast czegoś takiego lepszym rozwiązaniem było by obniżenie podatku wszystkim o powiedzmy na początek 1%
Obywatel
3 lata temu
Zamiast wprowadzac dodatkowe przepisy nalezy zmniejszyc podatki i uproscic przepisy To automatcznie zmniejszy szara strefe i bedzie zgodne z zasada ze wszyscy powinni byc tak samo traktowani