Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Borciuch
|
aktualizacja

PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie?

13
Podziel się

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) obiecało zwolnienie osób pracujących poniżej 26. roku życia z podatku PIT. Postulat ten nie dotyczy jednak wszystkich osób z tej grupy. Dla zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie wprowadzony zostanie pułap zarobków. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą dalej będą płacić podatek.

PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie?
PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie? (East News)
bDHVDWwR

PIT: Kto będzie zwolniony z płacenia podatku? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zwolnienie osób pracujących do 26. roku życia z podatku PIT to jeden z postulatów PiS-u z tzw. nowej piątki. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że zerowa stawka podatku PIT dla młodych zostanie wprowadzona jeszcze latem tego roku.

Z podatku PIT zostaną zwolnione wszystkie osoby pracujące, które:

  • nie mają ukończonych 26 lat,
  • są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie,
  • zarabiają mniej niż 7 tysięcy złotych netto miesięcznie (próg nie został jeszcze oficjalnie ustalony, ale taki wynika z zapowiedzi PiS-u).
bDHVDWwT

PiS szacuje, że koszt zwolnienia młodych z podatku PIT wyniesie 2-3 mld zł rocznie.

PIT: Kto dalej będzie płacił podatek?

Plan zwolnienia z podatku PIT nie obejmie jednak wszystkich młodych. Jak mówił Morawiecki, “jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne Ministerstwo Finansów przygotuje jakiś pułap”. - Powiedzmy sobie szczerze, ilu młodych ludzi do 26. roku życia zarabia 7 tys. zł na rękę, naprawdę niewiele - dodał.

Premier stwierdził, że rząd w ten sposób chce uniknąć nadużyć.

bDHVDWwZ

Przypomnijmy, że osoby zarabiające 85,5 tys. zł rocznie wchodzą już w drugi próg podatkowy.

Morawiecki powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że zniesienie PIT nie dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W tej chwili osoby prowadzące jednoosobową firmę w Polsce opłacają podatki według zasad ogólnych: podatek liniowy 19% lub skala podatkowa 18 i 32%, karty podatkowej lub ryczałtu.

bDHVDWxu
KOMENTARZE
(13)
qwxsd
2 lata temu
A kiedy rząd ogłosi jakieś program + dla pracujących, nie żyjących z dzieci i nie kombinujących?
Ryh
2 lata temu
Już mam przed oczami ogłoszenia o pracę "zatrudnimy osoby poniżej 26 roku życia" albo rozmowa o pracę "pan już ma 26 lat, jest pan za stary na to stanowisko". Rodzi nam się nowa patologia na rynku pracy.
Artur
2 lata temu
Precz z socjalizmem!
bDHVDWxv
ja
2 lata temu
a obiecywało się tak pięknie
Obywatel
2 lata temu
Zamiast wprowadzac dodatkowe przepisy nalezy zmniejszyc podatki i uproscic przepisy To automatcznie zmniejszy szara strefe i bedzie zgodne z zasada ze wszyscy powinni byc tak samo traktowani