Notowania

podatki
06.03.2019 14:05

PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) obiecało zwolnienie osób pracujących poniżej 26. roku życia z podatku PIT. Postulat ten nie dotyczy jednak wszystkich osób z tej grupy. Dla zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie wprowadzony zostanie pułap zarobków. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą dalej będą płacić podatek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PIT: Zwolnienie z podatku do 26. roku życia nie dla wszystkich. Kto będzie musiał płacić PIT? Kiedy zmiany wejdą w życie?

PIT: Kto będzie zwolniony z płacenia podatku? Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zwolnienie osób pracujących do 26. roku życia z podatku PIT to jeden z postulatów PiS-u z tzw. nowej piątki. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że zerowa stawka podatku PIT dla młodych zostanie wprowadzona jeszcze latem tego roku.

Z podatku PIT zostaną zwolnione wszystkie osoby pracujące, które:

  • nie mają ukończonych 26 lat,
  • są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie,
  • zarabiają mniej niż 7 tysięcy złotych netto miesięcznie (próg nie został jeszcze oficjalnie ustalony, ale taki wynika z zapowiedzi PiS-u).

PiS szacuje, że koszt zwolnienia młodych z podatku PIT wyniesie 2-3 mld zł rocznie.

PIT: Kto dalej będzie płacił podatek?

Plan zwolnienia z podatku PIT nie obejmie jednak wszystkich młodych. Jak mówił Morawiecki, “jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to dla niego zapewne Ministerstwo Finansów przygotuje jakiś pułap”. - Powiedzmy sobie szczerze, ilu młodych ludzi do 26. roku życia zarabia 7 tys. zł na rękę, naprawdę niewiele - dodał.

Premier stwierdził, że rząd w ten sposób chce uniknąć nadużyć.

Przypomnijmy, że osoby zarabiające 85,5 tys. zł rocznie wchodzą już w drugi próg podatkowy.

Morawiecki powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że zniesienie PIT nie dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W tej chwili osoby prowadzące jednoosobową firmę w Polsce opłacają podatki według zasad ogólnych: podatek liniowy 19% lub skala podatkowa 18 i 32%, karty podatkowej lub ryczałtu.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2019

OrwellZwolnienie od podatku do nowa furtka dla kombinatorów. To skandal i złamanie równości obywateli wobec prawa. Teraz wszyscy obywatele będą równi, ale … Czytaj całość

10-03-2019

mmmprzy wyborach ja im dam podatek i nierownosc to co narobili tyle nierownosci spolecznych to w glowie sie nie miesci przy wyborach skresle ich juz na … Czytaj całość

06-03-2019

m-53Sam prowadzę DG i bardzo byłbym zaskoczony taką ulgą. Bo nic prostszego by dobrze zarabiającą firmę rodzinną przepisać na młodego potomka albo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)