Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Krawiel
|
aktualizacja

Podatek cyfrowy. Rząd nadal szuka sposobu na zagranicznych gigantów

3
Podziel się

Polskie Ministerstwo Finansów nie odpuszcza gigantom cyfrowym. W resorcie trwają prace nad podatkiem, który miałby objąć takie firmy jak Facebook, Google czy Amazon. Czy rządowi uda się to, co nie udało się jak na razie praktycznie nikomu na całym świecie?

Podatek cyfrowy. Rząd nadal szuka sposobu na zagranicznych gigantów
Ministerstwo pracuje nad nowym podatkiem (Getty Images, getty images)
bDTablmd

Ministerstwo Finansów wciąż pracuje nad podatkiem cyfrowym, który miałby objąć m.in. międzynarodowych gigantów generujących przychód powyżej 750 mln euro. Prace trwają niezależnie od międzynarodowej inicjatywy pod skrzydłami Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Ministerstwo nie informuje jednak o tym, czy jest to pomysł realizowany niezależnie, czy też polska strona poczeka na ogólne ustalenia grupy roboczej w OECD.

Na razie nie znamy żadnych szczegółów pomysłu, poza tak naprawdę kwotą graniczną w wysokości 750 mln euro, która ma dotyczyć nie pojedynczych podmiotów, ale całych grup, dzięki czemu wreszcie miałoby się udać opodatkować takich gigantów jak Facebook czy Google.

bDTablmf
Zobacz także: Podatek cyfrowy. Inne kraje nie czekają

Ministerstwo nie ujawnia również wysokości takiego podatku. Patrząc na inne kraje, które zdecydowały się podjąć prace na takimi ustawami, to procent waha się od 3 proc. w przypadku Francji czy Hiszpanii do 7 proc. w Czechach. Kolejną problematyczną sprawą, która wymaga dodatkowych rozwiązań, jest sposób na ustalenie faktycznych dochodów takich firm.

Zobacz także: Podatek cyfrowy. "Musimy dbać o swój interes"
bDTablml

Zimą rząd Zjednoczonej Prawicy poinformował o projekcie innej ustawy, która miałaby również dotyczyć gigantów cyfrowych, ale nie tylko. Zaproponowana nowa danina dotyczyła dwóch rodzajów opłat. Pierwszą miała być naliczana z tytułu reklamy konwencjonalnej i dotyczyłaby tradycyjnych mediów. Druga miała dotyczyć właśnie cyfrowych gigantów technologicznych. Pomysł daniny wywołał ogromny sprzeciw polskich mediów.

Opodatkowanie największych cyfrowych graczy na rynku to nie tylko temat podnoszony na terenie Unii Europejskiej. Kilka dni temu amerykańska sekretarz skarbu zaproponowała globalny podatek CIT. Janet Yellen wezwała do koordynacji międzynarodowej stawki podatkowej, która byłaby stosowana wobec międzynarodowych korporacji, niezależnie od lokalizacji ich siedzib.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTablmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Blondyn
1 tyg. temu
Podatki należy płacić tam gdzie się zarabia !!Inaczej to kolonizacja bez udziału wojska i wykorzystywanie taniej siły roboczej .
DDT
1 tyg. temu
Jeden podatek dla firm, podatek od przychodu.
Adam N 1973
1 tyg. temu
My Polacy nie powinniśmy oglądać się na to co zrobią inni, tylko zastosować własne rozwiązania. W gospodarce nie może być świętych krów, które zarabiają na podatniku i nie płacą podatków. Chociaż już widzę hejt wylewający się z TVN oraz Newsweeka i słyszę wściekły wrzask w obronie "wolnego" rynku
bDTablmH