Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
30.12.2019 11:43

Podatek cyfrowy w Polsce. Rząd czeka na rozwiązanie OECD

Ministerstwo Finansów zapewnia, że Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad tzw. podatkiem cyfrowym w OECD. "Polskiemu rządowi zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku były sprawiedliwie opodatkowane" - zapewnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Podatek GAFA miałby objąć m.in. Google'a.

"Przedstawiciele polskiego rządu uczestniczą aktywnie w pracach prowadzonych na forum OECD w ramach projektu dotyczącego opodatkowania gospodarki podlegającej procesowi cyfryzacji. Polskiemu rządowi zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku były sprawiedliwie opodatkowane" - napisał wiceminister Sarnowski w odpowiedzi na interpelację poselską. Do jego pisma dotarł PAP.

"Dlatego, polski rząd wspiera wszystkie działania, nastawione na ten cel, w tym propozycje dyskutowane na forum OECD czy Unii Europejskiej (w tym koncepcję tzw. unijnego podatku cyfrowego), przykładając jednocześnie uwagę do tego, aby w możliwie największym stopniu propozycje te odzwierciedlały uwarunkowania polskiej gospodarki" - tłumaczył dalej Sarnowski.

Wiceminister zapewnił, że w przypadku, gdy nie uda się opracować głównych założeń nowego podatku na forum OECD, to w grę wchodzi przywrócenie prac na poziomie unijnym.

Obejrzyj: Jakie ryzyko wiąże się ze sprzedażą na termin, czyli ryzyko niewypłacalności kontrahentów

"Prace dotyczące rozwiązania wewnątrzunijnego zostały zawieszone do czasu wypracowania rozwiązania w ramach prac prowadzonych na forum OECD. Według planu prac, kształt międzynarodowego rozwiązania ma zostać uzgodniony do końca 2020 r. W przypadku braku uzyskania konsensusu w tym terminie, możliwe jest wznowienie prac nad rozwiązaniem unijnym" - ocenił Sarnowski.

Biedronka i Lidl będą największymi ofiarami nowego podatku
Podatek handlowy wkrótce rusza. W Biedronce i Lidlu będzie drożej już w wakacje

Podatek od usług cyfrowych, tzw. podatek GAFA - nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple - miał wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Jeszcze w marcu premier Mateusz Morawiecki zakładał, że z tytułu nowej daniny do kasy państwa może trafiać rocznie nawet 1 mld złotych. Jednak we wrześniu do Polski przyjechał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą ogłosił, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego. Było to o tyle zaskakujące, że wcześniej nie pojawił się temat rezygnacji z opodatkowania gigantów internetowych.

Przeniesienie części obowiązków na działalność gospodarczą nie jest nielegalne.
Podatki po polsku. Część pracy na etacie, część jako zewnętrzna firma

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, podatki, podatek cyfrowy, gafa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2019

maras21Niebawem rząd wprowadzi podatek od biedy - w myśl zasady - im większa bieda, tym wyższy podatek. Tak PIS będzie walczył z postępującym ubóstwem w … Czytaj całość

30-12-2019

maras21Polski rząd i "sprawiedliwie"? Trzeba mieć IQ na poziomie nogi od stołu, żeby uwierzyć polskiemu politykowi z PIS.

30-12-2019

lloPIS nie okłąmał wyborców. Nie podnosi podatków, tylko wprowadza nowe. Super!

Rozwiń komentarze (5)