Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podatki po polsku. Część pracy na etacie, część jako zewnętrzna firma

20
Podziel się:

Menedżerowie firm część swoich obowiązków wykonują w ramach działalności gospodarczej. Dla firm oznacza to oszczędności na składkach ZUS, dla pracownika - lepsze wynagrodzenie. Fiskus nie ma nic przeciwko takim praktykom, o ile nie dochodzi do zawarcia umowy pozornej.

Przeniesienie części obowiązków na działalność gospodarczą nie jest nielegalne.
Przeniesienie części obowiązków na działalność gospodarczą nie jest nielegalne. (Fotolia)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Do organu zwróciła się spółka z o.o., prowadząca działalność produkcyjną. Firmę interesowało stanowisko skarbówki, ponieważ część jej pracowników planowało założyć własną firmę i w jej ramach wykonywać część obowiązków służbowych względem spółki z o.o., takich jak czynności konsultingowe niezwiązane z zarządzaniem.

Fiskus nie miał żadnych obiekcji dla takiego rozwiązania. Eksperci, z którymi rozmawiała "Rz", wskazują, że takie rozwiązanie jest całkowicie legalne.

- Skarbówka wydaje pozytywne interpretacje, bo podział obowiązków to legalne rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem, że odzwierciedla rzeczywistość. Obowiązki muszą być precyzyjne rozdzielone, należy też racjonalnie ustalić proporcje wynagrodzenia – tłumaczy Beata Hudziak-Nagórska, doradca podatkowy, partner zrządzający w kancelarii 8Tax.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Czym zatem może się skończyć umowa pozorna? Odpowiedzialnością prawną obu stron. Spółka odpowie za nieprawidłowe rozliczenie wynagrodzenia menedżera. Sam pracownik natomiast będzie musiał uiścić wyższy podatek i składki.

Fiskus walczy w ten sposób z tzw. ukrytą pracą na etat, o której mówi art. 5b ustawy o PIT. Wynika z niego, że z ukrytą pracą mamy do czynienia, gdy: odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający usługę, wyznacza on czas, miejsce wykonywania świadczenia, a także nadzoruje jego wykonanie. Natomiast wykonujący czynności nie ponosi żadnego ryzyka gospodarczego.

Co właściwie daje rozdzielenie obowiązków stronom? Pracownik, dzięki działalności gospodarczej, może skorzystać z podatku liniowego - czyli 19-proc. podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia, ile w rzeczywistości zarabia. Rozliczyć może też w kosztach wydatki m.in. na samochód, na komputer, na telefon czy na siedzibę w mieszkaniu.

Spółka zaś w ten sposób zaoszczędza przede wszystkim na składkach ZUS. Może dzięki temu zaproponować pracownikowi lepsze warunki wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
mAT
4 lata temu
A jak się ma to do tego ostatni prikaz skarbówki z Kielc, która wprost sugeruje żeby nie kontrolować podejrzanych firm, bo skoro kombinują, to są sprytni i nie dadzą się obedrzeć? Według ich wewnętrznego dokumentu sugerują wprost swoim inspektorom masowe kontrole u uczciwych i drobnych przedsiębiorców i dowalanie im kary za byle co, bo Ci nie dadzą rady się bronić. Dokument ujawniony dosłownie kilka dni temu przez ich pracownika z resztkami zasad moralnych.
Szyder
4 lata temu
Ludzie w tym chorym kraju muszą totalnie kombinować żeby zarobić choć połowę takiej pensji jaką dostaliby w normalnym kraju. Pazerność tego chorego kraju nie zna granic. Jakby nie dało się ludziom normalnie pracować i normalnie zarabiać.
Mateo
4 lata temu
I nauczyciele też powinni być na DG. Rozliczali by sobie samochód i płacili mniej na ZUS.
endloch
4 lata temu
Już widzę jak dzięki takiemu procederowi pracownik firmy lepiej zarabia-baju baj.
ja
4 lata temu
Jak nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..