Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Podatek wykończy zakłady ciepłownicze. Moskwa pisze do Sobonia

323
Podziel się:

"Obciążenie podatkiem minimalnym CIT doprowadzi przedsiębiorstwa ciepłownicze do zapaści" - ostrzega minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piśmie do wiceministra finansów Artura Sobonia. Minister podkreśla, że "w zakresie sprzedaży i dystrybucji ciepła przedsiębiorstwa ciepłownicze nie działają na wolnym rynku, więc nie są w stanie ustalać ceny i stawek, aby minimalizować straty".

Podatek wykończy zakłady ciepłownicze. Moskwa pisze do Sobonia
Minimalny podatek dochodowy to najbardziej krytykowana przez ekspertów regulacja Polskiego Ładu. "Zmiany mogą doprowadzić zakłady ciepłownicze do zapaści" - ostrzega minister Moskwa (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Nie tylko organizacje przedsiębiorców apelują do rządu o wycofanie tzw. podatku minimalnego (płaconego także od strat). Ogromne niebezpieczeństwo dla siebie dostrzegły również przedsiębiorstwa ciepłownicze, w dużej mierze należące do skarbu państwa.

Minister ostrzega przed zapaścią

W ich obronie wystąpiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. W piśmie do Artura Sobonia, wiceministra finansów, ostrzega przed zapaścią ciepłownictwa, jeżeli rząd nie zrezygnuje obciążenia branży tym podatkiem - informuje "PB".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

"Puls Biznesu" ocenia, że "minimalny podatek dochodowy to najbardziej krytykowana przez ekspertów oraz firmy regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r. wraz z tzw. Polskim Ładem (rozliczenie daniny za ten rok ma nastąpić w 2023 r.)". "Wskazywali, że mocno uderzy w przedsiębiorstwa niskomarżowe oraz ponoszące straty nie ze swojej winy" - dodano.

Jak napisano, "pod wpływem zmasowanej krytyki Ministerstwo Finansów (MF) postanowiło zmienić przepisy". "W projekcie zmian w ustawie o podatku CIT, który jest drugim etapem naprawy Polskiego Ładu, zaproponowało opóźnienie podatku o rok (wszedłby w życie 1 stycznia 2023 r.) oraz zdjęcie daniny z niektórych kategorii podatników. Nie ma wśród nich niekomunalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych (40 proc. branży), a o wyłączenie ciepłownictwa spod podatku usilnie zabiega resort klimatu rozczarowany projektem MF" - czytamy.

"Proponowane przepisy nie wypełnią zamierzeń w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych. Przepisy miały uwzględniać specyfikę działalności, w których niska rentowność (lub strata) wynika z obiektywnych przesłanek (np. dotyczących cen regulowanych przez państwo lub wynikających z notowań surowców), jak również określonych grup podatników (np. przedsiębiorstw finansowych z uwagi na charakter ich działalności)" — argumentuje minister Moskwy w piśmie do wiceministra Sobonia.

"PB" przypomina, że "resort klimatu jeszcze przed przekazaniem projektu do konsultacji sygnalizował MF, że podatek minimalny negatywnie wpłynie na branżę ciepłowniczą (około 400 koncesjonowanych przedsiębiorstw)".

Rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie

"Minister Moskwa podkreśla, że w zakresie sprzedaży i dystrybucji ciepła przedsiębiorstwa ciepłownicze nie działają na wolnym rynku, więc nie są w stanie ustalać ceny i stawek, aby minimalizować straty, szczególnie w obecnej sytuacji, czyli wojny w Ukrainie, wzrostu cen nośników energii oraz praw do emisji CO2" - przekazano.

Prezes URE zatwierdził rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie, wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent. A to dopiero początek podwyżek. Wzrost opłat za ciepło odczują teraz mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, bo objawią się w podwyżkach czynszów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(323)
kodek
2 lata temu
społeczeństwo musi przejrzeć na oczy, to jest skutek bandycko złodziejskiej prywatyzacji , węgiel to unia do tego doprowadziła, identycznie rynek cukru w 60%jest w zachodnich łapach jednocześnie zachodnie korporacje cały czas działają aby osłabić, wywołać zamęt i panikę w Polsce tak samo jak Niemcy sieją straszną panikę odnośnie gazu z nord stream 1 otrzymują 100% a ściemniają że 30% jeszcze na dodatek nord stream 2 tak samo funkcjonuje kto ich sprawdzi ? pewnie putin na dokładkę w ten sposób żądając gazu chcą osłabić i zdestabilizować gospodarkę takie postępowanie jest wsparciem paktu ribbentrop-mołotow na forum w większości źli ludzie jeżeli wam jest tak źle mamy demokracje droga otwarta do Moskwy lub Berlina agentura precz z Polskiego forum aby nie powtórzył się 1939 Narodzie Polski należy uczestniczyć w wyborach i usuwać agenturę z administracji sądów sejmu ,senatu i euro parlamentu pamiętajcie nie wybieramy nocnej zmiany, żadnej koperty, konfidentów post komuny do eu sejmu senatu i samorządu
Amen
2 lata temu
Węgiel nazywany czarnym złotem będzie gwoździem do trumny PiS .Ludzie zmarznięci i głodni wywleka was z każdej dziury jak dzięcioł kornika z Pinokia
Agata
2 lata temu
90%artykułów w money to antypisowskie wypociny
Ktoś
2 lata temu
Nas wszystkich prywatnych już prawie wykonczyliscie. Promujecie nie robow I zagraniczne korporacje a zapominacie o nas o prywatnych polskich firmach
Pikuś
2 lata temu
I rzekł;) pan Radujcie się I suweren ponownie wybrał PiS Radości było co niemiara
...
Następna strona