Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polska przeciwko porozumieniu G7. Nagły zwrot w sprawie podatku cyfrowego

206
Podziel się

Polska i Węgry nie poprą propozycji USA dotyczącej minimalnej stawki podatku, którą miałyby zapłacić międzynarodowe korporacje. Wcześniej polski rząd wielokrotnie deklarował, że chce wprowadzenia globalnego podatku cyfrowego.

Polska przeciwko porozumieniu G7. Nagły zwrot w sprawie podatku cyfrowego
Minister finansów Tadeusz Kościński deklaruje, że Polska nie poprze ugody G7 w sprawie podatku cyfrowego. (KAS)
bErCWedh

- Dzisiaj ministrowie finansów G-7, po latach dyskusji, osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie zreformowania globalnego systemu podatkowego, aby dostosować go do globalnej ery cyfrowej – i co najważniejsze, aby upewnić się, że jest to sprawiedliwe, aby właściwe firmy płaciły właściwy podatek we właściwych miejscach - ogłosił minister finansów Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Włochy, Niemcy i Francja ustaliły, że globalnym podatkiem, w minimalnej stawce 15 proc., objęte miałyby być przede wszystkim wielkie, międzynarodowe korporacje, z marżami powyżej 10 proc.

bErCWedj
Zobacz także: Podatek cyfrowy. Polska nie będzie czekać na Komisję Europejską

Jak podaje "Financial Times", wprowadzeniu podatku w ustalonej przez G7 formie sprzeciwiają się Węgry i Polska.

- Nie może być tak, że G7 dyktuje nam stawki podatkowe w naszym kraju - powiedział dziennikowi minister finansów Tadeusz Kościński.

bErCWedp

Oba kraje deklarują, że zgodziłyby się na umowę w sprawie międzynarodowego podatku, pod warunkiem wyłączenia spod minimalnej stawki lokalnego biznesu.

- Nie popieramy idei minimalnego podatku od zysków osiąganych przez firmy w Polsce z działalności gospodarczej w Polsce - powiedział Kościński w rozmowie z "Financial Times".

Wcześniej Unia Europejska zapowiedziała, że jeśli porozumienie uda się wypracować na poziomie OECD, zostanie ono przyjęte także w państwach wspólnoty. Do tego potrzebna jest jednak jednomyślność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCWedK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(206)
Kot Prezesa
3 tyg. temu
O widzę że koro musiało grubo smarować tezbym wolał wydać 10 milionów euro dla swojego człowieka w rządzie bo w rok zapłacę 100 milionów mniej podatków hahahha
dxgxa
miesiąc temu
niektórzy rozumiem chcieliby więcej...:) i szukają naiwnych
Domsie
2 miesiące temu
No i brawo...
bErCWedL
Falisty
2 miesiące temu
Najmocniejsi: Polska i Węgry. Tragiczne, smutne.
Alojzy
2 miesiące temu
Brawo Panie Ministrze. Teraz razem z Węgrami opuśćmy UE i NATO. Jeszcze będą nas prosić żebyśmy wrócili. Ale ich niedoczekanie. Co to to nie
...
Następna strona