Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Polski Ład. Dorabiasz do emerytury lub etatu? Składka na zdrowie cię zaboli

1116
Podziel się:

W Polsce blisko 800 tys. emerytów dorabia do świadczenia z ZUS. Jeden na siedmiu pracowników bierze też dodatkową pracę. Od każdej dodatkowej umowy trzeba odprowadzać 9-procentową składkę na zdrowie, której od 2022 r. nie odliczy się już od podatku. Kogo Polski Ład uderzy najbardziej po kieszeni?

Polski Ład. Dorabiasz do emerytury lub etatu? Składka na zdrowie cię zaboli
Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje, że dla 9 mln podatników reforma oznacza brak podatku dochodowego (PAP)

Nie tylko przedsiębiorcy odczują boleśnie nową składkę zdrowotną, którą PiS zapowiada od przyszłego roku w ramach Polskiego Ładu. O wiele więcej niż dotychczas odprowadzą do ZUS-u również ci, którzy dorabiają do emerytury lub etatu. Od każdej dodatkowej umowy zapłacą bowiem 9-procentową składkę zdrowotną, której nie będą mogli już odliczyć od podatku.

Emerycie, policz czy nie stracisz

Jak podaje ZUS, na koniec 2020 r. w Polsce było 776,6 tys. pracujących emerytów. Najwięcej, bo aż 40 proc. z nich, było zatrudnionych na etacie, blisko co trzeci prowadził własną działalność gospodarczą, a prawie 26 proc. - miało umowy-zlecenia.

Po przekroczeniu wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet), osoby te mogą dorabiać bez limitu i obaw, że ZUS zawiesi im wypłatę świadczenia.

Zobacz także: Konsekwencje dla niezaszczepionych pracowników? "Pracodawca jest całkowicie bezradny"

Załóżmy, że Kowalski przekroczył już wiek emerytalny, pobiera 2,5 tys. zł brutto emerytury z ZUS i ma dodatkowo 3 tys. zł brutto z umowy zlecenia. Obecnie, płacąc od emerytury i zlecenia składki zdrowotne, ma prawo odpisać 7,75 proc. składki od podatku.

- Kowalski może odliczyć obecnie od podatku dochodowego z tytułu składki od emerytury 193,75 zł. Realne płaci on państwu tylko 31,25 zł. Natomiast od umowy zlecenia ma możliwość odliczenia już 200,62 zł miesięcznie (realnie danina wynosi więc 32,36 zł) - wyliczył Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFaktu.

Łącznie Kowalski płaci z emerytury i zlecenia 457,98 zł miesięcznie na zdrowie, z czego aż 394,37 zł może sobie odliczyć od podatku. Jego realne obciążenie to łącznie tylko 63,61 zł miesięcznie. Jego podatek wynosi dziś 5123 zł.

Tak będzie do 2022 r. Jeśli PiS wprowadzi nowe podatki, tak jak zapowiadało, Kowalski zapłaci po 9 proc. składki od emerytury i zlecenia i nie będzie mógł ich już odliczyć od podatku.

Zatem od emerytury odprowadzi miesięcznie 225 zł, a od zlecenia - 232,98 zł, przy założeniu, że zleceniobiorca opłaca składkę chorobową i wszystkie społeczne.

- Łącznie będzie to 457,98 zł miesięcznie. To o 394,37 zł miesięcznie więcej, niż płaci obecnie. W skali roku różnica ta wynosi aż 4732,44 zł więcej - szacuje Piotr Juszczyk i dodaje, że podatek Kowalskiego od 2022 r. wyniesie już 5281 zł.

Praca w kilku miejscach, to w portfelu mniej

Podobny mechanizm będzie miał zastosowanie w stosunku do osób, które dorabiają pracując na etacie lub mają po kilka zleceń w miesiącu. Od każdej takiej umowy zapłacą one również 9-procentową składkę zdrowotną, której już nie odliczą od podatku.

Przyjmijmy, że Iksiński pracuje na umowie o pracę i zarabia 4 tys. zł brutto miesięcznie oraz dorabia sobie zleceniami - po 3 tys. zł. brutto miesięcznie.

Obecnie jego składki zdrowotne łącznie wynoszą 580,64 zł. Po odliczeniu 500 zł od podatku, płaci on realnie 80,64 zł podatku zdrowotnego.

- Od 2022 r. jego składki wyniosą miesięcznie 580,64 zł. Nie odliczy ich od podatku. Zatem odprowadzi do ZUS-u o 500 zł miesięcznie więcej i o 6 tys. zł więcej rocznie - podaje doradca podatkowy i dodaje, że obecnie podatek Iksińskiego to 7161 zł, a po zmianach podatkowych wyniesie on już 8061 zł.

PiS zapowiada jednak, że ochroni podatników przed podwyżkami podatków. Będzie wyższa kwota wolna od podatku, tj. 30 tys. zł (dla wszystkich oprócz tych na podatku linowym) oraz ulga dla kasy średniej, ale tylko dla etatowców. Ochrona ta będzie zatem bardzo selektywna.

Granice ochrony państwa

Jeśli wierzyć wyliczeniom rządowego kalkulatora, dla osób zarabiających do 11,8 tys. zł brutto miesięcznie (ok. 8 tys. zł na rękę), zmiany podatkowe będą neutralne. Powyżej tej kwoty zaczną się jednak dopłaty. I to spore.

Przykładowo, osoba, której przychód miesięczny wynosi obecnie 20 tys. zł, zarabia dziś na rękę 14 194,78 zł.

Według rządowego kalkulatora, od 2022 r. jej zarobki netto wyniosą już tylko 12 642,76 zł. W portfelu będzie jej zostawało zatem o 1552,02 zł miesięcznie mniej. Na koniec dopłaci ona jeszcze do obecnego podatku jeszcze 541,21 zł.

Stąd też postulat m.in. Konfederacji Pracodawców Lewiatan, by zmiany podatkowe były dla pracowników neutralne podatkowo właśnie do kwoty 20 tys. zł brutto miesięcznie.

Pracodawcy domagają się również od PiS-u, by nie likwidował on całkowicie możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku, ale zmniejszał jej odliczenie stopniowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1116)
Ire
4 miesiące temu
A dlaczego emeryci muszą odprowadzić składki przecież zamiast niepełnosprawnych przez Pefron rząd powinien nam emerytów wspierać bo i tak jesteśmy oszukani przez denominacji i reoganizacij to emeryci powinni mieć pierwszeństwo w otrzymaniu pracy przez firmę a nie niepełnosprawnych przyjmować w żadnym kraju tak nie jest
państwo z tek...
rok temu
pracuję jako emeryt na dwóch etatach i jeszcze mam umowę zlecenie - to pokazuje absurd przepisów - płacę cztery składki na ubezpieczenie zdrowotne i leczę się prywatnie. Mrożek by tego nie wymyślił.
Jula01
rok temu
Za co mam płacić składkę zdrowotną, skoro do wszystkich lekarzy muszę chodzić prywatnie.
Emeryt pracuj...
rok temu
A dlaczego Emeryt Pracujący musi płacić dwie Składki zdrowotne i nie może 1 odliczyć. Mam pytanie dla Kogo idą te dodatkowe środki, bo napewno nie dla mnie, bo ja podwójnie nie mogę korzystać ze skierowania do tego samego specjalisty (chyba, że prywatnie).... Znowu komus napełniamy kasę i zapełniamy dziurę budżetowa...... Policzcie sobie Emeryci Pracujący jak od nas wyciagają pieniądze, więc te 13-stki to jest to co nam teraz oddadzą, ale to i tak jest za mało...........
Pracownik
2 lata temu
A jaka suma by wychodziła dla pracownika który ma 5/8 etatu ? ktoś pomoże ?
...
Następna strona