Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polski Ład głównym problemem biznesu. Już uderza w koniunkturę

64
Podziel się:

Najgorsza ustawa od lat - tak przedsiębiorcy oceniają wprowadzone przez rząd rozwiązania Polskiego Ładu. Po raz pierwszy niejasne, niespójne i niestabilne przepisy stały się większą barierą w prowadzeniu biznesu w Polsce niż wysokie podatki, wynika z oficjalnych danych GUS.

Polski Ład głównym problemem biznesu. Już uderza w koniunkturę
fabryka (Adobe Stock, Dusko)

Niejasne, niespójne i niestabilne przepisy stały się większą barierą w prowadzeniu biznesu w Polsce niż wysokie podatki, wynika z oficjalnych danych GUS. Winą za to ekonomiści, jak i przedsiębiorcy obciążają Polski Ład - pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Ekspert dosadnie o Polskim Ładzie. "Jedna z największych porażek PiS po roku 2015"

– Przecięło się! W styczniu 2022 r. po raz pierwszy w historii badania GUS niespójne i niejasne przepisy prawa były silniejszą barierą działalności gospodarczego dla firm przemysłowych (51,0 proc. firm wskazało taką odpowiedź) niż wysokość obciążeń podatkowych (50,4 proc.)! – zaznaczył na Twitterze Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

- Polski Ład przelał jednak czarę goryczy i po raz pierwszy także w oficjalnych państwowych badaniach prowadzonych przez GUS zła jakość prawa jako bariera dla biznesu przebiła wysokość obciążeń podatkowych – mówi dziennikowi Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Najgorsza ustawa od lat

Jak przekonuje Przemysław Pruszyński, Polski Ład to najgorsza ustawa od lat i co gorsza, największa od lat. – Uderza w każdego przedsiębiorcę: małego, dużego, samozatrudnionego, w spółki, osoby na ryczałtach, na karcie podatkowej – wylicza Pruszyński.

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich dodaje z kolei, że obecna sytuacja to pokłosie tego, że rząd nie słuchał i wprowadził przepisy bez szerokich konsultacji. - Rosnące znaczenie złych przepisów jako bariery dla biznesu to na pewno efekt Polskiego Ładu - dodał w rozmowie z "Rz".

Jak wskazuje dziennik Polski Ład uderzył już w koniunkturę. Wskazuje na to wspomniane badanie GUS. Wynika z niego, że ogólny klimat koniunktury w większości obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym lub niższym od notowanego w grudniu zeszłego roku.

– Z politycznego punktu widzenia jest to jedna z największych porażek PiS po roku 2015 – ocenił w programie "Newsroom" prof. Sławomir Sowiński, ekspert z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Adam N 1973
2 lata temu
Przedsiębiorcy którzy najbardziej krytykują Polski Ład, najwięcej na nim zyskają. Teraz to dla nich ból głowy. Ale niech zaczną liczyć zyski jakie będą mieć w tym roku. Będą o wiele większe niż gdyby Polskiego Ładu nie wprowadzono
Wowa
2 lata temu
Więcej rozdawać . Polecam zapoznać się z przypadkiem Wenezueli i przyczyną upadku gospodarczego oraz 10000% inflacji. Tyle, że oni mają najwięcej ropy n. na świecie może kiedyś z tego wyjdą . A my? Mamy PIS i ich elektorat na utrzymaniu wszystkich płacących podatki .
Obywatel
2 lata temu
czeka nas fala bankructw i upadłości. Podwyżki, drożyzna + polski nieład = zapaść dla gospodarki. Już widzę ile firm się zamyka, ile zaciska pasa. Nie stać ich na prowadzenie działalności. Niestabilne i nielogiczne przepisy, ciągłe łatanie dziur w bubel ustawie. To było najgorsze co pis mógł zrobić ! Oczywiście oprócz złodziejstwa, kolesiostwa i nepotyzmu7...
Krat
2 lata temu
Gratulujemy wyborcom, chcieliście to macie!
lolo65
2 lata temu
Sejmowa maszynka do głosowania uchwali każdy idiotyzm , jaki zostanie im podsunięty.A może podsunąć im ustawę o eutanazji posłów ? Ciekawe czy by przeczytali...
...
Następna strona