Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład ma uszczelnić system podatkowy. Niesie ze sobą sporo zmian

82
Podziel się:

Rząd chce uszczelnić system podatkowy. Zmiany w tym zakresie zapisane w Polskim Ładzie dotyczą m.in. leasingowania aut, czy przeciwdziałaniu zatrudnianiu pracowników na czarno. Zmniejszyć się mają również limity transakcji gotówkowych. Zmiany te tylko w przyszłym roku mają przynieść do budżetu 6 mld złotych.

Polski Ład ma uszczelnić system podatkowy. Niesie ze sobą sporo zmian
Polski Ład ma uszczelnić system podatkowy. Trwają prace nad pakietem reform. (Twitter.com, KPRM)

Pakiet zapisany w Polskim Ładzie ma ograniczyć szarą strefę, a także utrudnić unikanie opodatkowania czy wyprowadzenia dochodów do rajów podatkowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

- Inicjatywa ta związana jest z kosztami Polskiego Ładu. Pakiet uszczelniający ma przynieść budżetowi państwa 6 mld zł w przyszłym roku i 9 mld zł w roku 2023 - tłumaczy "DGP" wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Po wejściu w życie pakietu zmienią się zasady dotyczące aut poleasingowych. W zapisach zawartych w Polskim Ładzie zaproponowano zaliczenie przychodów ze sprzedaży takiego samochodu - wykupionego do majątku osobistego - do przychodów z działalności gospodarczej.

Zobacz także: Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

Ukrócenie szarej strefy natomiast ma polegać na zachęcaniu tak pracujących Polaków, by sami się zgłaszali do urzędów. Jeżeli pracownik zgłosi, że pracuje na czarno, nie będzie odpowiadać karnie. Nie zapłaci też z tego tytułu podatku dochodowego - pisze "DGP".

Podatek wraz z odsetkami za pieniądze przekazane zatrudnionemu pod stołem zapłaci pracodawca. Na jego barki spadnie też dodatkowa sankcja w postaci podatku od minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudniania pracownika na czarno. Co więcej, podatek i sankcja nie będą kosztami podatkowymi w PIT/CIT.

Od 1 lipca 2022 roku ma się pojawić obowiązek akceptacji transakcji bezgotówkowych w przynajmniej jednej z form płatności elektronicznych (terminal, płatność telefonem, przelew). W money.pl pisaliśmy, że plany rządu rozjeżdżają się z prezydenckimi, gdyż Andrzej Duda zaproponował, by przedsiębiorcy nie mogli odmówić przyjęcia gotówki.

Zmniejszy się również dopuszczalny limit transakcji gotówkowych - informuje dziennik. Po zmianach ów limit między przedsiębiorcami wyniesie 8 tys. złotych zamiast dotychczasowych 15 tys. złotych. W przypadku natomiast płatności konsumenta - do 20 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Leszek
3 lata temu
No dobra dość śmiechu i żartów z rana teraz do roboty.
Ben
3 lata temu
Czas skończyć z pracą na czarno bo to prawdziwa plaga. W ten sposób okrada się ludzi uczciwych uczciwie płacących podatki !!! Trzeba to zrozumieć aby nie dawać przyzwolenia na takie działanie. I przez to podatki są dużo wyższe niż powinny być.
Alex
3 lata temu
Niech się wezmą za tych co są zatrudniani od najmniejszej krajowej - to na konto idzie a reszta w kopertach między innymi kierowcy tirów i budowlanka w małych firmach
hehe
3 lata temu
Ciekawe dlaczego nikt nie pisze że jeśli pracownik ma komornika/zadłużenie i zgłosi się że pracował na czarno to dostanie wezwanie do zapłaty za ten okres bo sam na siebie doniesie że miał dochód :).
Zumwalt
3 lata temu
Innymi słowy: rząd planuje wytargać z obywateli, których i tak okrada, 6 miliardów złotych więcej. I "wybudować" 3 przekopy lub 5 Ostrołęk. Lub "wszcząć działalność na rzecz dzietności" sztuk 1. Lub dotować 3 razy TVPis. Coś pominąłem?
...
Następna strona