Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Polski Ład tylko dla niektórych? Tak w praktyce wygląda ulga dla klasy średniej

57
Podziel się:

Nowa wersja Polskiego Ładu co prawda nadal zawiera ulgę dla klasy średniej, jednak w rzeczywistości będą mogli z niej skorzystać tylko pracownicy. Rozliczenie niesie także za sobą pewne niebezpieczeństwo.

Polski Ład tylko dla niektórych? Tak w praktyce wygląda ulga dla klasy średniej
Polski Ład ma poprawić sytuację materialną 90 porc. Polaków (PAP, Radek Pietruszka)
bEJAVQCt

Jak podaje Interia, w przypadku ulgi pracownik i jego pracodawca będą musieli wykazać się czujnością w monitorowaniu bieżących dochodów, żeby rozliczenie roczne nie dało przykrych niespodzianek.

Ci drudzy już na etapie zaliczki będą musieli uwzględnić ulgę w skali miesiąca dla określonych przychodów miesięcznych i to pracodawca będzie musiał pilnować bilansu, zwłaszcza tam, gdzie wynagrodzenie nie jest identyczne w każdym miesiącu, bo jest uzależnione od sprzedaży czy premii.

Polski Ład w praktyce

Z założenia ulga dla klasy średniej to algorytm proponowany w ramach Polskiego Ładu, który ma zapewnić, że pracownicy zarabiający 6-11 tys. zł na reformie nie stracą. Jest to jeden z bardziej krytykowanych elementów reformy, bo zdaniem części ekspertów komplikuje system podatkowy.

bEJAVQCv
Zobacz także: Polski Ład okrojony? Rząd wycofuje się z części programu. Ekspert komentuje

Jak natomiast twierdzi Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, choć sama zmiana jest skrojona pod to, żeby dla średnio zarabiających zmiany podatkowe w Polskim Ładzie były neutralne, ma ona charakter "prowizoryczny".

bEJAVQCB

- Z jednej strony Polski Ład upraszcza dziwną - teraz występującą - konstrukcję, czyli degresywną kwotę wolną i to jest dobre, ale niestety z drugiej wprowadza "nakładkę" w postaci ulgi dla klasy średniej - tłumaczy. W jego ocenie rządzący postanowili, że klin podatkowy będzie zmieniany poprzez kombinację kwoty wolnej i braku odliczenia składki zdrowotnej, co w efekcie wymusiło zastosowanie ulgi.

Zaznacza, że choć matematycznie jest dobrze skrojona i dla przyjętych założeń działa poprawnie, to systemowo jest to rozwiązanie trudne do obrony, bo "dziwne i pokraczne".

Sam projekt zakłada, że prawo do ulgi będą mieć podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskają przychody kwalifikowane do przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w wysokości mieszącej się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJAVQCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Janek
2 tyg. temu
No ponoć większość emerytów zyska te parę groszy ale za kilka lat to się zmieni że nie wielu cokolwiek zyska, przy takim tempie inflacji i oczekiwaniach płacowych coraz więcej emerytów przekroczy 4900 brutto i będzie dopłacać do tego planu. I tak właśnie wprowadza się wyższe podatki przy zadowoleniu większości, bo nie wielu myśli o to co będzie za kilka lat.
Ben
miesiąc temu
Złodzieje 9% UoP, JDG 4,9% - pracodawcy zlikwidują normą umowę o pracę bo jest droższa dla pracodawcy.
sasasa
miesiąc temu
Dlaczego nikt nie pisze o stratach emerytów ponad 4900zł/mc ? Macie ich w ogóle gdzieś ! Nie liczą się wcale ? Może ich zrzucić ze skały, bo zbędni i przeszkadzają ?
bEJAVQCX
wesa
miesiąc temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
prawda
miesiąc temu
Polski Wał, czyli podwyżki, dla posłów i ministrów pensji o 60%, dla polskich małych i średnich przedsiębiorców podatków o 50%, dla nierobów socjali o 30%, a dla wszystkich obywateli cen o 20%. Tak wygląda program gospodarczy pisu.
...
Następna strona