Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dochody zagraniczne - jak wypełnić PIT

0
Podziel się:

Dochody zagraniczne wykazuje się w zeznaniu PIT-36. Dodatkowo wypełnić należy załącznik PIT/ZG.

Dochody zagraniczne wykazuje się w zeznaniu PIT-36. Dodatkowo wypełnić należy załącznik PIT/ZG. Zarobki uzyskane za granicą rozlicza się wg określonej metody: wyłączenia z progresją albo proporcjonalnego odliczenia. O tym, jaką metodę zastosujesz do swoich dochodów decyduje umowa podpisana między Polską a krajem, w którym pracowałeś.

Przy sporządzaniu rocznego PITa pamiętaj, że uzyskany dochód możesz pomniejszyć o diety obowiązujące dla danego kraju. I tu spotkasz się z dwiema metodami, z których wybrać trzeba najkorzystniejszą.

Więcej szczegółów znajdziesz w poradniku: Jak rozliczyć pieniądze zarobione za granicą?

METODA WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ

stosuje się między innymi do dochodów z pracy najemnej w umowach z następującymi państwami:

Albania, Bangladesz, Białoruś, Bułgaria, Cypr, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Filipiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Indie, Indonezja, Irlandia _ , Izrael, Japonia , Jordania, Kanada, Liban, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Maroko, Meksyk, Mongolia, Norwegia, Nowa Zelandia, Niemcy, Pakistan, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Singapur, Słowenia, Słowacja, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Węgry, Wietnam, Włochy , _Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie i od 2006 roku Szwecja

Co wpisać w PIT-36

Jeżeli do dochodów uzyskanych za granicą ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dochodów tych podatnicy nie wykazują w części D.l i D.2, należy je bowiem wykazać w części H zeznania w wierszu zatytułowanym „Dochody osiągnięte za granicą..."

Poz. 160 i 161 wypełniają podatnicy, którzy w roku podatkowym oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których zgodnie z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.

Metoda ta oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stopę obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie.

Podstawą obliczenia podatku dla podatników rozliczających swoje dochody:

  1. indywidualnie - jest kwota z poz. 159 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),
  2. wspólnie z małżonkiem - jest połowa kwoty z poz. 159 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),
  3. w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - jest połowa kwoty z poz. 159 (po zaokrągleniu do pełnego złotego).
pit
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)