Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT 2016. Zmiana miejsca zamieszkania. Gdzie złożyć zeznanie podatkowe?

PIT 2016. Zmiana miejsca zamieszkania. Gdzie złożyć zeznanie podatkowe?

Fot. Karol Serewis/East News

Składając PIT, podatnik powinien pamiętać o poprawnym sporządzeniu zeznania czy dotrzymaniu określonego terminu. W tym roku nieprzekraczalną datą dla większości deklaracji jest 2 maja. To jednak nie jedyne obowiązki związane z rozliczeniem. Druk musi trafić do właściwego urzędu skarbowego. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z przepisami, PIT należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na faktyczne miejsce zamieszkania. Dany obywatel przebywa tam najczęściej z zamiarem stałego pobytu. Nie należy więc sugerować się adresem zameldowania, zapisanym w starej wersji dowodu osobistego.

Co w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania? Sytuacja może dotyczyć nie tylko przeniesienia się do innej miejscowości, ale w większych miastach - nawet do innej dzielnicy. Jeśli przeprowadzka odbyła się w trakcie roku, prawidłową instytucją będzie ta, której podatnik podlegał z końcem danego roku podatkowego. Co do zasady, konkretną datą braną pod uwagę jest 31 grudnia.

Inaczej jest w przypadku, gdy podatnik decyduje się wyemigrować poza granice kraju. Jeżeli jego zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dobiegło końca wcześniej niż ostatniego dnia roku, adres właściwego urzędu skarbowego należy ustalić na podstawie ostatniego miejsca zamieszkania w naszym państwie.

Deklaracja w niewłaściwym urzędzie skarbowym

Złożenie PIT z przyzwyczajenia lub przez pomyłkę w dotychczasowym urzędzie nie powinno nieść za sobą negatywnych konsekwencji. Instytucje przekazują między sobą dokumenty, które pierwotnie trafiają pod inny adres. Jeśli tak się dzieje, informacja dociera do podatnika. Najważniejszy z punktu widzenia fiskusa jest fakt, aby zeznanie zostało poprawnie wypełnione i dostarczone w określonym terminie.

Każda osoba składająca roczną deklarację ma prawo do złożenia korekty w momencie, gdy zorientuje się, że w podstawowym zeznaniu pojawiły się błędne informacje. Taka sama sytuacja dotyczy adresu zamieszkania. Podatnik może więc poprawić uzupełnione rubryki i skierować dokument już bezpośrednio do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu.

Jak zmienić dane o miejscu zamieszkania na potrzeby PIT?

Fakt zmiany urzędu nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur. Osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą, wpisze nowy adres zamieszkania w składanej deklaracji PIT. Wypełniona rubryka spowoduje przekazanie zeznania do właściwej instytucji.

Modyfikacji danych można dokonać nie tylko w trakcie rozliczenia rocznego, ale także w trakcie roku podatkowego - np. zaraz po przeprowadzce. Wystarczy, że podatnik dostarczy do skarbówki jednostronicowy druk ZAP-3, czyli formularz do aktualizacji danych. Może to zrobić drogą elektroniczną.

Inaczej muszą postąpić przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby poinformować o zmianie urzędu skarbowego, konieczne będzie złożenie wniosku CEIDG-1. Osoby posługujące się numerem NIP wypełnią natomiast zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu NIP-7.

ROZLICZ PIT EKSPRESOWO Z WP money

Czytaj także
Polecane galerie