Notowania

pit 2013
09.01.2013 06:26

Rozliczasz PIT? Jutro upływa ważny termin

Do 30 kwietnia osoby fizyczne, które osiągnęły dochody w 2012 roku, muszą złożyć deklaracje roczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ginasanders/Dreamstime)

Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do pracodawcy o rozliczenie PIT za 2012 roku.

Resort finansów wskazał, że pracownik, który chciałby, aby to pracodawca rozliczył jego dochód za ubiegły rok, powinien złożyć płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12. _ Z tego rozwiązania można skorzystać tylko wtedy, gdy w 2012 r. dochody były uzyskane tylko u jednego płatnika _ - poinformowało MF.

W dokumencie tym pracownik oświadcza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów - na przykład ze wspólnego opodatkowania małżonków. _ Po złożeniu tego oświadczenia płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu _ - wyjaśniło MF.

Resort finansów wskazał, że jeżeli pracownik (rozliczony przez płatnika) osiągnął przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych czy z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub też przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas powinien złożyć odrębne deklaracje przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

_ Fakt złożenia oświadczenia PIT-12 i sporządzenia przez płatnika PIT-40, nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem _ - zaznaczono w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaliczki na PIT. Zobacz, kto straci na zmianach Likwidacja tzw. podwójnej zaliczki za listopad nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich.
Podatkowe przywileje. Zobacz, dla kogo Korzyści wynikają z ustaw o VAT i podatku dochodowym.
Zmiany w prawie w 2013 r. Co z firmami? Szybszy zwrot podatku VAT, zmniejszenie zatorów płatniczych i informatyzacja urzędów. To głównie ma usprawnić działalność polskich przedsiębiorstw.
Tagi: pit 2013, pit, deklaracja, podatek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, podatki, pit 2011, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz