Notowania

Problem z odliczeniem składek ZUS. Młodzi mogą nie wiedzieć, jak to zrobić

Młodzi do 26. roku życia, którzy nie złożyli oświadczenia o niepobieraniu zaliczek na PIT lub zrobili to, lecz pracują w kilku miejscach, są w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Nie do końca wiadomo bowiem, jak mają odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Gdyby zmienił się formularz PiT11, sprawa byłaby prostsza (Fot: Pio Si)

Chodzi o sytuację, kiedy część dochodu jest opodatkowana, a część zwolniona z podatku na podstawie nowego art. 21 ustawy o PIT - zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna", który przygląda się sprawie. Nowe zwolnienie weszło w życie od sierpnia 2019 r. W tym roku dotyczy przychodów do kwoty 35 636,67 zł (a od 2020 r. – 85 528 zł rocznie).

W PIT nie odlicza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, których podstawę wymiaru stanowi przychód (dochód) wolny od podatku. Odliczenie przysługuje więc tylko do nadwyżki ponad kwotę zwolnioną z PIT (w tym roku ponad 35 636,67 zł) - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Problem z ustaleniem, jaką część składek odliczyć, będą więc mieli podatnicy, którzy nie złożyli oświadczenia o niepobieraniu zaliczek.

Obejrzyj również: Podatek dochodowy w dół. Pytamy, czy Polskę na to stać

Ministerstwo Finansów, zapytane przez dziennik, wyjaśnia tylko, że dla prawidłowego odliczenia podstawy opodatkowania oraz podatku trzeba wyodrębnić składki, które przypadają na dochód zwolniony. Podatnik ma stosować tę zasadę w trakcie roku podatkowego.

Grzegorz Ogórek, menedżer w dziale prawno-podatkowym w PwC, z który rozmawiał dziennik, uważa, że młody podatnik nie będzie w stanie sam rozliczyć PiT, jeśli nie otrzyma szczegółowej informacji, jaką część składek ZUS może odliczyć.

Może być więc tak, że firmy na własną rękę będą tworzyć dla pracowników informacje, która to część składek dotyczy dochodu zwolnionego, czytamy w gazecie.

Problemem będzie również sytuacja, kiedy pracownik ma kilku pracodawców, bo każdy stosuje limit zwolnienia w odniesieniu do płac, które sam wypłaca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

Witold57Takie buble ustawowe tylko małe pisowskie Kaziki mogą napisać. Takiego ustawowego bubla pisowska większość parlamentarna przegłosuje i jak by spytać … Czytaj całość

13-09-2019

BeataTylkp księgowi mają same klopoty przez te ciągłe zmiany. To powie w końcu STOP?

13-09-2019

MichałTo jest chore ze osoba przed ukończeniem 26 roku życia zarabia więcej - mamy takie same obowiązki w pracy , osoby starsze maja więcej wydatków . Tylko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)