Notowania

podatki
01.08.2019 19:12

Zerowy PIT dla młodych. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór

Zerowym PIT dla młodych obowiązuje od 1 sierpnia. Ministerstwo Finansów przedstawiło wzór oświadczenia pracownika do 26. roku życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zerowy PIT. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór

Na początku lipca zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia został przegłosowany w parlamencie. Trzy tygodnie później, ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Przepisy w życie weszły natomiast 1 sierpnia. Zgodnie z zapowiedziami zerowy PIT dla młodych obejmie ponad 2 mln pracowników.

Jak precyzuje Ministerstwo Finansów, programem zostaną objęte dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie. Czyli zrównają się z górną granicą pierwszego progu podatkowego.

Zobacz: Zerowy PIT. Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Zerowy PIT dla młodych. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór

- Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki – mówił minister finansów Marian Banaś.

Zerowy PIT obejmie zarówno zatrudnionych na umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Zwolnienie z podatku pozwoli osobom do 26. roku życia przy minimalnej pensji 2250 zł brutto zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej resortu zamieściło wzór oświadczenie pracownika do 26. roku życia ws. zerowego PIT-a. Wzór prezentujemy poniżej.

(Ministerstwo Finansów)
PIT zero dla młodych pracowników. Przykładowy wzór oświadczenie pracownika do 26. roku życia

Jak wskazuje resort finansów, w 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.

Ponadto podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2019

kriisTo jest super każdy kto ma powyżej 26 lat przy takiej samej podstawie brutto będzie dostawał o około 150 zł. mniej to fajne bo przecież sam … Czytaj całość

01-08-2019

alinaza to zapłacą znowu emeryci w sklepach/wyższe ceny/ a dalej okradnie się im waloryzację jak co roku

01-08-2019

prezydentKapitalizmy i socjalizmy zniszczyly Polske! ZUS wstyd przynosi Polakom i caly nowoczesny swiat sie z niego smieje!

Rozwiń komentarze (7)