Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór

8
Podziel się:

Zerowym PIT dla młodych obowiązuje od 1 sierpnia. Ministerstwo Finansów przedstawiło wzór oświadczenia pracownika do 26. roku życia.

Zerowy PIT. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór
Zerowy PIT. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór (East News)

Na początku lipca zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia został przegłosowany w parlamencie. Trzy tygodnie później, ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Przepisy w życie weszły natomiast 1 sierpnia. Zgodnie z zapowiedziami zerowy PIT dla młodych obejmie ponad 2 mln pracowników.

Jak precyzuje Ministerstwo Finansów, programem zostaną objęte dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie. Czyli zrównają się z górną granicą pierwszego progu podatkowego.

Zobacz także: Zobacz: Zerowy PIT. Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Zerowy PIT dla młodych. Oświadczenie pracownika do 26. roku życia - wzór

- Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki – mówił minister finansów Marian Banaś.

Zerowy PIT obejmie zarówno zatrudnionych na umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Zwolnienie z podatku pozwoli osobom do 26. roku życia przy minimalnej pensji 2250 zł brutto zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej resortu zamieściło wzór oświadczenie pracownika do 26. roku życia ws. zerowego PIT-a. Wzór prezentujemy poniżej.

Jak wskazuje resort finansów, w 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.

Ponadto podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Baba
4 miesiące temu
Strasznie to nie sprawiedliwe, mlodzi ludzie do 26 rz czwsto mieszkaja z rodzicami a ja w wieku 34 nie mam zadnych ulg, ba na tym samym stanowisku mam 200 zl mniej. Chore czasy!!!
Janusz Biznes...
4 lata temu
Dzień dobry. Prowadzę firmę, płace podatek dochodowy (przyjmijmy 2000,00 zł), - mogę zatrudnić w firmie swoją 10-cio letnią córkę jako experta od segregowania faktur? Zatrudnić ją na umowę zlecenie, czy umowę o pracę lub jakiś kontrakt? (bo małoletnia). Będę jej płacił 10000,00 miesięcznie. Będzie mi się taki pracownik opłacał? Zaoszczędzę mój podatek dochodowy? Takie przemyślenia pół żartem, pół serio :) Ale co o tym myślicie Janusze i Grażynki Wielkiego Biznesu. pozdrawiam
kriis
4 lata temu
To jest super każdy kto ma powyżej 26 lat przy takiej samej podstawie brutto będzie dostawał o około 150 zł. mniej to fajne bo przecież sam odpowiada za swoją date urodzenia to wogóle nie jest dyskryminujące z racji wieku lata to nie kolor skóry , wyznanie ani orjętacja to tylko lata i na dodatek w wielu firmach zwala się wprowadzanie młodych w przeszkolenie do pracy przez starszych kolegów , młodzi na starcie większości korzystają z pomocy rodziców to ta kasa napewno im się przyda na nowe gadzety lub rozrywkę bo młodzież musi się wyszumieć, a co z tymi co będą chcieli założyć rodzinę przed 26 rokiem życia i mieć dzieci to będzie nie ekonomiczne bo po co przecież nie ma podatku to i nie ma ulgi pro rodzinnej ,a co z emerytami którzy płacili podatki i dalej płacą chociaż ich dochody w większości są dosyć niewielkie może zamiast trzynastki im należało by darować podatek wiekszość na pewno była by bardziej zadowolona .
alina
4 lata temu
za to zapłacą znowu emeryci w sklepach/wyższe ceny/ a dalej okradnie się im waloryzację jak co roku
alina
4 lata temu
za to zapłacą znowu emeryci w sklepach/wyższe ceny/ a dalej okradnie się im waloryzację jak co roku