Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Raje podatkowe. Kościński chce stworzyć listę uciekinierów

- Powinna powstać lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych - powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister finansów Tadeusz Kościński chciałby wykluczać uciekinierów do rajów podatkowych z zamówień publicznych (Fot: Tomasz Gzell)

We wtorek ministrowie finansów Unii Europejskiej zaktualizowali unijną listę rajów podatkowych, dodając do niej cztery państwa: Kajmany, Palau, Panamę i Seszele. Powstała w grudniu 2017 roku lista obejmuje obecnie także takie jurysdykcje, jak: Samoa Amerykańskie, Fidżi, Guam, Samoa, Oman, Trynidad i Tobago, Vanuatu i Wyspy Dziewicze.

Tadeusz Kośćiński chciałby wrócić do Londynu,  gdzie miałby objąć funkcję szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Tadeusz Kościński kandydatem na szefa EBOR. Chce wrócić do domu

Kościński przypomniał w rozmowie z PAP, że ucieczka do raju podatkowego oznacza wymierne straty dla kraju, w którym taki podatnik powinien odprowadzić podatek. - Jak szacują niektórzy ekonomiści, rocznie na świecie przez nieuczciwe praktyki podatkowe i ucieczki do rajów podatkowych państwa tracą od 500 do 600 mld dolarów. W samej Unii Europejskiej, według szacunków PIE, to ok. 170 mld euro rocznie - przypomniał.

Zobacz też: Podatek cyfrowy. Kawecki: "premier się wycofał - wielka szkoda"

Jak wskazał, do przeciwdziałania agresywnej optymalizacji podatkowej i ucieczkom do rajów podatkowych potrzeba współpracy na poziomie międzynarodowym.

- Najlepiej byłoby, gdyby takie rozwiązania zaproponowała Komisja Europejska. Natomiast prawdopodobieństwo ich powstania jest niewielkie, ponieważ część państw Wspólnoty - rajów podatkowych - korzysta na tym, a w Unii niezbędna w przypadku przepisów podatkowych jest jednomyślność- powiedział minister.

Minister finansów Tadeusz Kościński
Tadeusz Kościński dla money.pl: Prace nad podatkiem cyfrowym powinny przyśpieszyć

- Dlatego konieczne są działania bilateralne i multilateralne. Powinna np. powstać czarna lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do takich rajów. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych - wyjaśnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

A może takPanie ministrze proponuję zacząć ten spis od notabli PiSu. Oj będzie długa lista będzie.

18-02-2020

mydło w płynie LEBLEa pan tadziu gdzie płaci swój pit? idę o zakład, że w anglii, więc niech pan zacznie ściganie od siebie i swojego raju podatkowego w anglii

18-02-2020

johnA może warto popracować nad tym, żeby Polska choć odrobinę była rajem podatkowym ?.

Rozwiń komentarze (22)