Notowania

akcyza
14.11.2019 19:07

Rząd chce podnieść akcyzę. Nie konsultował jej z producentami

Rząd PiS okazał się po raz kolejny okazał się być nieprzewidywalny. Projekt podwyżki akcyzy o 10 proc. jest trzykrotnie wyższy od przewidywanego. W dodatku nikt nie konsultował go z branżą, o czym poinformował prezes ZPPPS Witold Włodarczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Clear Alcoholic Russian Vodka Shots Ready to Drink

O tym, że szykuje się podwyżka akcyzy wiadomo było od jakiegoś czasu. Rząd informował jednak o trzyprocentowym wzroście, by w przyjętym projekcie ustawy skalę podwyżki zwiększyć ponad trzykrotnie – do 10 proc. Nie uprzedził jednak o tym zainteresowanych.

10 proc. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe od stycznia 2020 r. Rząd złożył projekt
Rząd PiS szuka pieniędzy. Będzie wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

"Jesteśmy zdziwieni ekspresowym tempem przyjęcia projektu ustawy, która podnosi akcyzę aż o 10% i to już od pierwszego stycznia. Ta niespodziewana propozycja nie była z nami konsultowana, nikt nigdy nie zapowiadał, że rząd ma plany, które wpłyną negatywnie nie tylko na naszą branżę, ale na całą gospodarkę" – przyznał w oficjalnym komunikacie Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Jak dodał, tak drastyczna zmiana na półtora miesiąca przed wejściem w życie oznacza dla przemysłu bardzo mało czasu na przygotowanie się do nowej sytuacji, której warunki "pogorszą opłacalność produkcji".

Piwo po 1,5 zł. Minister rolnictwa: Paskudztwo, z którym trzeba walczyć

W ocenie Włodarczyka, tak gwałtowne podniesienie akcyzy może nie przynieść oczekiwanego skutku finansowego. "To czego się spodziewam - to wzrostu szarej strefy, nielegalnej produkcji, która może być groźna dla zdrowia, przemytu zza wschodniej granicy, spadku sprzedaży legalnych wyrobów spirytusowych w sklepach, a co za tym idzie mniejszego zapotrzebowania na produkty polskich firm - co przełoży się na ich kondycję finansową i może mieć negatywny wpływ na rolników, dostawców, kontrahentów, dystrybutorów i ich pracowników, a na koniec również na budżet państwa" – dodał prezes ZPPPS.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy trafił już do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki, alkohol, papierosy, używki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

Z dalekaPusto w kasie....PIS i kosciol glodne sa , zlupia Polakow , dlug rosnie codziennie tego chciales wyborco ?

14-11-2019

Nie załuję ciemnego ludu.Widzicie PIS-dusie, czas promocji 500+ już się skończył. Teraz będzie czas minus 700 PLN. Będziecie płakać i bulić na premie waszych wybrańców. Tak to … Czytaj całość

14-11-2019

BBhaha pijaczki wiadomo na kpgo glosowali. teraz ciemnogrod sie zaniepokoi. braknie co niektorym socjalu prad, zywnosc, alkohol, paliwa no dalej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)