Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Rząd miał przyjąć projekt obniżki podatków, ale tego nie zrobił. Wskazano przyczynę

384
Podziel się:

Rząd miał rozpatrywać i prawdopodobnie przyjąć w środę projekt dotyczący obniżki stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Ostatecznie jednak Rada Ministrów nie rozpatrywała projektu, a teraz wyjaśniła, dlaczego tego nie zrobiła - mimo wcześniejszych zapowiedzi.

Rząd miał przyjąć projekt obniżki podatków, ale tego nie zrobił. Wskazano przyczynę
Rząd nie rozpatrzył projektu obniżki podatków z powodu wizyty premiera na Śląsku (PAP, PAP/Zbigniew Meissner)

Reforma podatkowa, obniżająca stawkę podatku PIT, to jedna z najważniejszych ogłoszonych w ostatnich miesiącach przez rząd PiS. W środę 20 kwietnia Rada Ministrów miała planowo przyjąć projekt, ale tego nie zrobiła. Dlaczego?

Jak wyjaśniono, rozpatrywanie projektu odłożono w czasie ze "względów technicznych". "Chodzi o nieobecność premiera Mateusza Morawieckiego, który przebywa na Śląsku" – wynika z informacji przekazanej PAP przez Ministerstwo Finansów.

"Na RM nie było premiera Morawieckiego z uwagi na jego obecność na Śląsku w związku z wypadkiem w kopalni" – poinformowało ministerstwo.

Obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc. musi poczekać

O tym, że Rada Ministrów miała w środę zająć się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jednak ze względu na wypadek w kopalni Pniówek premier Mateusz Morawiecki w środę udał się na Górny Śląsk.

Zobacz także: Zawodowcy: Sprzedawca Allegro

W środę, kwadrans po północy, w kopalni Pniówek w Pawłowicach (Śląskie) doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Zgodnie z informacjami JSW w rejonie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy w rejonie akcji przebywały dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do kolejnego, wtórnego wybuchu. JSW informowała następnie o dziesięciu poszkodowanych lub poszukiwanych pracownikach i ratownikach. Do godz. 11 kopalniany lekarz stwierdził zgon trzech poszkodowanych, jeden z rannych zmarł też w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

W projekcie zmian w podatkach dochodowych zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(384)
Podatnik
2 lata temu
PIS i rząd wie że obiecanki są już bardzo słabe. Skarbonki po poprzedniej władzy się dawno skończyły, ludzie opodatkowani (oskubani różnymi opłatami) są do granic możliwości. Jeszcze chwila i będą rozruchy. No znajdą się ci co dostają socjal i inne (bo po co iść do pracy i się męczyć) i będą na tych pisowców głosować, w ogóle nie myśląc o Polakach i całej Polsce. Tylko im się należy bo PIS daje, tylko on okradał ludzi pracy a dawał leniom, i patologii która nigdy nie obrudziła się pracą. Każdy osobnik który jest dorosły powinien bezwzględnie pracować na siebie i swoją rodzinę, a nie na krzywego jak to jest za rządów pisu. Ludzie pracy już są wykończeni tym rozdawnictwem, dla ludzi co tylko myślą gdzie tu jeszcze zagrabić z socjalu bo im się należy!!
zcx
2 lata temu
Konflikt Polski z Białorusią powstał, bo pis ingerował w wybory w tym kraju, nawołując do obalenia rządu, nawołuje do dziś do nakładania sankcji na ten kraj. a to nie jedyny przypadek. Do kijowa też jeździli czego następstwem był Majdan i przejęcie przez neonazistów władzy w tym kraju.
zcx
2 lata temu
Dlaczego pis od lat ingeruje w politykę innych suwerennych państw?
zcx
2 lata temu
Morawiecki odmówił płacenia za za mówione przez niego szczepionki, bo jak to powiedział te pieniądze a chodzi o 6.5 mld pln jest potrzebne do finasowania ukraińców.
zcx
2 lata temu
Ukraina to jedyny kraj w Europie gdzie władza żyje w symbiozie z faszyzmem.
...
Następna strona