Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 4.0 niesie wsparcie przedsiębiorcom, którzy zmagają się z dłużnikami

2
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa skraca czas, po którym przedsiębiorca może odliczyć od dochodu tzw. ulgę na złe długi. Różnicę w takiej sytuacji można odczuć już od lipca.

Tarcza 4.0 skraca termin, po którym przedsiębiorca może odliczyć od dochodu tzw. ulgę na złe długi.
Tarcza 4.0 skraca termin, po którym przedsiębiorca może odliczyć od dochodu tzw. ulgę na złe długi. (Unsplash.com)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która przypomina, że można odliczyć od dochodu kwoty nieściągnięte od kontrahentów. Jest to tzw. ulga na złe długi.

Jak tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w ECDP TAX, z ulgi można skorzystać po przekroczeniu terminu 90 dni od upływu terminu płatności.

- Tarcza 4.0 skróciła ten termin do 30 dni. Oznacza to, że wierzyciele mogą też rozliczyć większość faktur z okresu epidemii. Warto je przejrzeć i skorzystać z ulgi, to łatwy sposób na obniżenie podatkowych obciążeń - podkreśla ekspert. Wyjaśnił, że skorzystanie z ulgi zmniejszy zaliczki na podatki PIT/CIT. Skrócenie terminu nie działa jednak w przypadku podatku VAT - w przypadku tej daniny nadal obowiązuje 90-dniowy termin.

Zobacz także: Zobacz też: Co z podatkami? Kościński: jeśli już, to myślimy o obniżce

Natomiast Marek Przybylski, doradca podatkowy, menedżer w NGL Legal, w rozmowie z "Rz" wskazuje, że z ulgi mogą skorzystać również te firmy, które płacą zaliczki uproszczone.

Jest jednak jeden haczyk. Z ulgi mogą skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy odczuli "negatywne konsekwencje ekonomiczne" pandemii. Jak tłumaczy ministerstwo finansów na swoich stronach, takimi negatywnymi konsekwencjami są: spadek dochodów, ograniczenie działalności czy utrata płynności finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Bogdan
4 lata temu
Moim zdaniem jeden z lepszych pomysłów rządu, bo w krótkim czasie bardzo konkretnie pomógł, w tym mnie. Papierologia dość prosta była, a zawsze pomocą służyła infolinia 800 800 120.
maryla
4 lata temu
Tarcza finansowa to super sprawa, która pomogła mi przetrwać gorsze czasy, bo w kryzysie nie cieszy tak jak dodatkowe finanse. A te były mi potrzebne na zaległe pensje. Całość fajnie opisana na stronie PFR była ogromnym ułatwieniem.