Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy zyskają na składkach ZUS, stracą na podatku

71
Podziel się:

Każdy, kto skorzysta z odroczenia składek ZUS, nie będzie mógł ich odliczyć. Stanowisko to potwierdziły ministerstwo finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

Odroczenie składek ZUS komplikuje przedsiębiorcom system rozliczania podatków.
Odroczenie składek ZUS komplikuje przedsiębiorcom system rozliczania podatków. (WP.PL)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która tłumaczy, że składki zdrowotne od podatku oraz na ubezpieczenia społeczne od dochodu możemy odliczyć tylko w przypadku, gdy je zapłacimy. To efekt tego, że przy zwolnieniu z ZUS nie doszło do nowelizacji ustawy o PIT.

- Przedsiębiorca nie zapłaci 362,34 złotych składki zdrowotnej, ale też nie może pomniejszyć podatku o jej część, która podlega odliczeniu, czyli 312,02 złotych. Zyskuje więc jedynie ok. 50 złotych miesięcznie - wyjaśnia Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting. Jej wypowiedź cytuje "Rz".

Przy składkach na ubezpieczenia społeczne sytuacja się komplikuje jeszcze mocniej. Jak tłumaczy, w rozmowie z "Rz", Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA, wszystko zależy od tego, w jakiej kwocie przedsiębiorca płaci ubezpieczenie oraz od stawki PIT.

- Przy obliczeniu PIT nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia, od których opłacenia podatnik został zwolniony - tłumaczy resort finansów. Stanowisko to potwierdza KAS, choć z jednoczesnym zastrzeżeniem, że sytuacja może ulec zmianie.

Bez zmian pozostają obecnie rozliczenia pracowników. Potwierdziła to KAS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Rząd nie po t...
3 lata temu
żeby na tym stracić. A jak podnosił płacę minimalną, to przecież szło z kasy pracodawcy +działka dla rządu (większy ZUS i podatek od płac)
roman
3 lata temu
Czyli jak zwykle. "Daje się" z wielką pompą, a pod stołem zabiera. Dranie, złodzieje.
Bu cha cha
3 lata temu
Jestem tak poturbowana i wyjałowiona przez doradcę TVP że nie urodzę nic ciekawego przez następne miesiące aż do końca roku. TVP Info.
Dppp
3 lata temu
Najlepiej nie placic nic.Zaden zus zaden vat zaden podatek od dochodow.Przedsiebiorcy kto was bedzie za chwile sprawdzal z tych zobowiazan Nikt Bo skarbowki juz nie bedzie.Pozdrawiam
Paolo
3 lata temu
A co to ma być, kolejna karuzela VATowska? Nie zapłaciłeś, to nie odliczasz. Chyba proste i oczywiste.
...
Następna strona