Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"To kwestia najbliższych tygodni". Nowe informacje ws. podatku od zysków gigantów

273
Podziel się:

- Myślę, że to jest kwestia najbliższych tygodni - wskazała w Radiu Zet minister finansów Magdalena Rzeczkowska w odpowiedzi na pytanie o etap prac nad podatkiem od nadmiarowych zysków. - Nad rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, my współpracujemy - dodała.

"To kwestia najbliższych tygodni". Nowe informacje ws. podatku od zysków gigantów
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Z jednej strony przed Orlenem, przed spółkami energetycznymi duże inwestycje w zieloną transformację, w bezpieczeństwo energetyczne. Z drugiej strony częściowo mamy już do czynienia z dokładaniem się spółek do kosztów obniżenia cen energii i gazu. Pracujemy nad rozwiązaniami - i to nie jest podatek, to jest opłata, która została wprowadzona w sektorze energetycznym, również na terenie Unii Europejskiej. Trwają prace analityczne, jest rozporządzenie UE, które taką daninę solidarnościową wprowadza i trwają pracę w tej chwili nad wykonaniem tego również w całości w Polsce - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska na antenie Radia Zet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zawiadomienie ws. Sasina. Mówią o dwóch powodach

Podatek od nadmiarowych zysków. Minister Rzeczkowska: to kwestia tygodni

- Wiodącą rolę pełni tutaj Ministerstwo Klimatu i Środowiska, my współpracujemy, myślę, że to jest kwestia najbliższych tygodni - dodała.

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że w marcu ma zostać przedstawiony projekt rozwiązań w sprawie zysków nadmiarowych spółek segmentów paliw i węgla. Dodał, że prawdopodobnie rozwiązania te obejmą 2022 rok. Jak dodał, ministerstwo klimatu, we współpracy z Ministerstwem Finansów i MAP, pracują "nad stworzeniem takich mechanizmów, które również wyrównałyby te dysproporcje, czyli te zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, jakichś nowych rozwiązań, tylko ze wzrostu cen na rynku".

Ministerstwo klimatu poproszone o komentarz potwierdziło PAP, że "toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem i MKiŚ bierze w nich czynny udział". "Obecnie trwają prace analityczne i prawne, które nie będą na tym etapie komentowane przez MKiŚ" - przekazano.

Na antenie Radia Plus Jacek Sasin zastrzegł, że należy uwzględnić przedsięwzięcia związane z transformacją paliwowo-energetyczną. - Nie możemy tych spółek ostrzyc, jak owce do gołej skóry, ponieważ potrzebujemy też inwestycji, chociażby w energetykę - podkreślił szef MAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(273)
obserwator
rok temu
A skąd wzięły się nadmierne zyski?. Bo to efekt łupienia obywateli, bo stworzono obajtkowo które robi co chce. To bezczelność.
obserwator
rok temu
banksterzy popisowi wyjaśnią
Heheheheh
rok temu
Cytuje: To nie jest podatek tylko opłata
Tęczowy Pstrą...
rok temu
Czyli cały rząd i szefowie spółek pisowskich będą go płacić?
Xawery
rok temu
Jestem gigantem w szarej strefie, niech mnie cmokają w podskokach. Jak zarobię mniej niż sto tysi na miesiąc, to znaczy był marny miesiąc.
...
Następna strona