Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Twój e-PIT. W poniedziałek dostaniesz wypełnione zeznanie

22
Podziel się:

W poniedziałek podatnicy dostaną wypełnione zeznania PIT za 2020 rok, przygotowane przez urzędy skarbowe. Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.

Twój e-PIT. W poniedziałek dostaniesz wypełnione zeznanie
Twój e-PIT 2021. Zeznania od poniedziałku dostępne przez internet. (Adobe Stock)

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną.

Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Zobacz także: e-Urząd Skarbowy już działa. Ważne zmiany w podatkach

Jak podaje resort finansów, zeznaniami, które najczęściej przygotowują urzędy skarbowe są PIT-38 i PIT-37.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Za pomocą usługi Twój ePIT można też złożyć oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Czas na weryfikację danych i zatwierdzenie rozliczenia podatnicy mają do końca kwietnia.

Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Osoby korzystające z usługi Twój e-PIT mogą uzupełnić zeznanie i uwzględnić przysługujące im odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

Jeśli zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
WK.
3 lata temu
Mam 87lat i chciałem dokonać darowiznę przez PIT-OP (formularz interaktywny) i tu zaczynają się schody. Aby otworzyć ten formularz (interaktywny) należy pobrać przeglądarkę dla plików w PDF-ie (Reader...) co jest uciążliwe a dodatkowo jeszcze płatne. Sama ściema.
Micka
3 lata temu
Wielka lipa
Emeryt
3 lata temu
Emeryt się ucieszy,w sam raz dla niego,wie o co chodzi,państwo wymyślając e-cos tam w służbie zdrowia,podatkach itp zsuwa emeryta na margines bo to metody najczęściej nie dla niego. Jak go ktoś nie rozliczy- marne szanse.
Aisha
3 lata temu
U mnie po 7-ej rano wszystko działało. Jestem już po rozliczeniu 😃
Makarena
3 lata temu
Nie działało, teraz niby działa, ale wprowadzając prawidłowe dane, wyskakuje błąd z uwierzytelnieniem. Jakaś masakra...
...
Następna strona