Notowania

vat
23.01.2020 08:54

Ulga podatkowa dla informatyków IP Box jednak nie taka łatwa

Aby skorzystać z wyjątkowo atrakcyjnej stawki 5 proc. VAT na własność intelektualną, trzeba przestrzegać ściśle określonych reguł, aby nie wpaść w pułapki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Programiści mogą naliczyć sobie niższą stawkę VAT. Pod pewnymi warunkami.

Nawet korzystna interpretacja podatkowa może nie wystarczyć, by uzyskać ulgę od dochodów z praw intelektualnych (IP) - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Skarbówkę mimo tego zalewają dziesiąty wniosków o wytyczną.

Twórcy programów komputerowych, którzy prowadzą własny biznes, mogą korzystać z IP Box, czyli ulgi podatkowej od 1 stycznia 2019 r. Od roku zastał obniżony z 19 proc do 5 proc. CIT i PIT dla tych podmiotów, które uzyskują przychody z komercjalizacji własności intelektualnej.

Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić specjalną ewidencję.
Ulga podatkowa dla informatyków. Ale pod pewnymi warunkami

Jak wyjaśnia na łamach "Rz", doradca podatkowy w PwC Gerzegorz Kuś, choć zgodnie z interpretacją fiskusa informatyk tworzący program i przenoszący następnie prawa autorskie na zleceniodawca może ubiegać się o ulgę, to problem może się pojawić, gdy pracuje w zespole.

- Po kilku latach może się okazać, że urząd skarbowy zakwestionuje zastosowanie IP Box mimo pozytywnej interpretacji, jeśli uda się wykazać, że dana osoba nie stworzyła programu komputerowego - zaznacza ekspert na łamach dziennika.

Sytuacja skomplikuje się dodatkowo, jeśli pracownik zmieni zleceniodawcę. Wówczas opierać będzie się musiał jedynie na umowach i fakturach a to może się okazać za mało.

Obejrzyj także: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Z ulgi mogą również skorzystać osoby, które zarabiają na wynalazkach, wzorach użytkowych czy przemysłowych oraz na produktach leczniczych. Warunkiem jest tutaj ochrona prawna, np. patent.

Programiści będą mogli naliczyć sobie niższą stawkę VAT. Pod pewnymi warunkami.
5-proc. VAT dla programistów. Ale muszą uważać

Podstawą zabezpieczenia podatnika - wskazuje dziennik - jest prowadzona ewidencja. Przedsiębiorca powinien wpisać wszystko to, co jest związane z prawem własności osobowej, na którym zarabiamy. W przypadku informatyków mogą to być np. wydatki na zakup komputera czy kart graficznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, ulgi podatkowe, ip box
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

BenJEZU po co tworzyć nowe ulgi prawa rozporządzenia. Uprościć prawo i wszystkim dać podatek 10 procent i się okaże że nie potrzeba kombinować

23-01-2020

obserwatorCo za bełkot.......... PIT CIT VAT . To wreszcie który 5%?????

23-01-2020

PutinekW Polsce nic nie jest dla obywateli dosłownie nic. Rząd się zmienia produkuje bezwartościowe prawo i każe obywateli ich nie wiedzą. Wielu by wróciło … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)